Що трапилося?
Ще 24 травня 2018 року двоє невідомих скоїли замах на екскерівника одеського «Правого сектора» Сергія Стерненка. Один з нападників утік, але згодом його затримали. Інший отримав від активіста смертельний удар ножем у живіт. Поліція розслідує убивство нападника Стерненком як умисне.
І ось сьогодні, 11 червня 2020 року, Стерненкові повідомили про підозру по частині 1 статті 115 та частині 2 статті 263 — умисне вбивство та незаконне носіння холодної зброї.
Аргументи Сергія Стерненка: самозахист
- Не було вбивства, а була необхідна оборона. Раніше слідчий сам це визнав, коли повідомив про підозри нападникам.
- Щодо ножа є кілька експертиз, які встановлюють, що він не є холодною зброєю.
Нагадаємо, що у той день це був уже третій замах на Сергія Стерненка. 1 травня 2018 року невідомий вистрілив у нього ззаду з травматичної зброї. 7 лютого 2018 року на активіста напали біля його будинку. Стерненка підозрюють також у нападі на начальника одеської поліції під час протестів проти забудови у Міському саду Одеси у листопаді 2017 року.
Аргументи СБУ: умисне убивство
Служба безпеки України каже, що Стерненко оборонявся лише на початку. Потім він біг за пораненим Кузнєцовим майже 100 метрів і вдарив його ножем у серце, коли небезпеки для життя самого Стерненка вже не було. За словами СБУ, закон не дозволяє трактувати такі дії як самозахист.
Також у СБУ звернули увагу на те, що активіст завдав нападникові смертельного удару власним ножем, а не тим, яким забрав у загиблого. За словами СБУ, Стерненко сам це підтвердив під час прямого ефіру на своїй сторінці у ФБ.
Коментар. Адвокат Масі Наєм написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що підозри Стерненкові суперечать нормам матеріального права: «По-перше, згідно пункту 5 статті 36 Кримінального кодексу України, не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб.
СБУ раніше повідомило про підозру нападникам на Сергія. Дії підозрюваних кваліфіковані як хуліганство, вчинене із застосуванням зброї чи іншого предмета, пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень.
Окрім того, СБУ своїм повідомлення фактично порушила презумпцію невинуватості Сергія, публічно звинувачуючи його.
На місці Сергія зараз могла б бути Катерина Гандзюк, як би вона дала відсіч нападнику. Тому можна зробити висновок, що в 2020 році рівень правосудді в Україні такий: якщо ти вижив від нападу — станеш підозрюваним, якщо помер — будуть шукати замовників, але це не точно».
Що ще варто знати про справу Сергія Стерненка
- «Маю право на захист»: акції на підтримку активіста Сергія Стерненка відбулися у 9 містах. «Руки геть від Стерненка» і «Маю право на захист»: із такими підписами зображення активіста Сергія Стерненка, який смертельно поранив свого нападника, транслювали на будівлі Офісу Президента у Києві та ще у восьми містах України.
- Активісту Сергію Стерненку оголосять підозру у будь-якому випадку — генпрокурорка. Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова переконує, що одеському активісту Сергію Стерненку, який смертельно поранив свого нападника, оголосять підозру. Питання лише у кваліфікації: вбивство чи вбивство при перевищенні меж необхідної оборони?
Фото: censor.net.ua