Що трапилося?
Центр доказової медицини Оксфордського університету розглянув дані 25 досліджень, де зразки вірусів, отримані з позитивних тестів, поміщали у чашку Петрі, щоб побачити, чи будуть вони рости. Цей метод «культивування вірусів» показує, чи позитивний тест ідентифікує активний вірус, який може розмножуватися і поширюватися, або просто мертві фрагменти вірусу, які не будуть рости в лабораторії або у людському організмі.
Як узагалі працюють ПЛР-тести?
ПЛР-тест для виявлення коронавірусу використовує хімічні речовини для посилення генетичного матеріалу вірусу, щоб його можна було вивчити. Тестовий зразок повинен пройти ряд лабораторних «циклів», перш ніж у ньому буде достатньо вірусу. Те, скільки знадобиться таких циклів, показує кількість вірусу у зразку — чи то крихітні фрагменти, чи багато цілих вірусів. Це пов’язано із заразністю вірусу — зразки, які мають пройти більше циклів, щоб їх виявили, рідше показують ріст вірусу при культивуванні у лабораторії.
Але є одне але. Коли людина проходить тест на коронавірус, то отримуєте однозначний результат — «є» чи «немає». У ньому немає інформації про те, скільки вірусу було у зразку, або наскільки ймовірним є те, що інфекція активна.
Хибний позитивний результат
Людина, яка має в організмі велику кількість активного вірусу, і людина, у якої залишилися лише фрагменти від інфекції, яка вже минула, отримають однаковий позитивний результат тесту. Хоча професор Генеган говорить, що дані свідчать про те, що заразність коронавірусу знижується приблизно через тиждень хвороби.
Як вирішити цю проблему?
Неможливо перевірити кожен тест на наявність активного вірусу. Але ймовірність хибно позитивних результатів можна зменшити, якщо вчені зможуть визначити граничну межу вірусу в організму. Завдяки цьому люди не будуть отримувати позитивний результат, якщо матимуть лише залишкову інфекцію. На думку професора Генегана, це позбавить від необхідності сидіти на карантині чи відстежувати контакти, коли у цьому немає потреби, а також дозволить краще зрозуміти поточний масштаб пандемії.
Що кажуть інші науковці?
Професор Франческо Вентуреллі, епідеміолог з італійського регіону Емілія-Романья, заявив, що наразі достеменно невідомо, як довго вірус залишається заразним у період одужання.За його словами, деякі дослідження показали, що близько 10% пацієнтів мали життєздатний вірус через вісім днів хвороби.
Професор Пітер Опеншоу з Імперського коледжу Лондона сказав, що ПЛР є високочутливим методом виявлення залишкового вірусного генетичного матеріалу, але не є свідченням заразності. Клінічний консенсус, за його словами, полягає у тому, що дуже малоймовірно, що пацієнти будуть заразними після 10-го дня хвороби.
Що уже роблять в інших країнах?
У Службі громадського здоров’я Англії співпрацюють з лабораторіями, щоб зменшити ризик хибно позитивних результатів, і проводять консультації щодо того, де встановити граничну межу кількості вірусу, яка дає позитивний результат.
Коли ж буде вакцина?
Масова вакцинація від коронавірусу розпочнеться не раніше середини 2021 року, кажуть у ВООЗ. Адже, щоб перейти до масової вакцинації від COVID-19, організація має переконатись, що вакцина достатньо безпечна й ефективна. Такий прогноз зробила представниця Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Маргарет Харріс. Усі дані випробувань повинні бути опубліковані і зіставлені між собою. Хоча багато людей вже зробили щеплення, але ВООЗ поки не знає, наскільки ефективною є та чи інша вакцина.
Останні дані про коронавірус: що ви могли проґавити
- Кожен п’ятий негативний тест на коронавірус помилковий ― дослідження. Коронавірус може залишатися в організмі людини довше, ніж два тижні. А кожен п’ятий негативний результат тесту на коронавірус ― помилковий. Про це свідчить дослідження, опубліковане у British Medical Journal. Тому людям, у яких виявили захворювання, інколи варто бути на самоізоляції близько місяця, а не два тижні після одужання.
- Коронавірус поширюється швидше за низької вологості повітря. Про це заявили вчені з німецького Інституту тропосферних досліджень (Tropos) у Лейпцигу й індійської Національної фізичної лабораторії (CSIR) в Нью-Делі. Науковці проаналізували 10 міжнародних досліджень впливу вологості повітря на поширення грипу й різних коронавірусів у період з 2007 по 2020 рік.
- На коронавірус почали частіше хворіти молодші люди. Нова фаза пандемії більше зачіпає людей віком 20-40 років. У Всесвітній організації охорони здоров’я кажуть, що хвороба «молодшає», а чимало людей не мали симптомів і не підозрювали, що вони заражені.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня
Фото: pexels.com