ПЛР-тести можуть давати хибний позитивний результат

Wow

Основний метод діагностики коронавірусу, ПЛР-тест, є настільки чутливим, що може виявляти фрагменти мертвого вірусу від старих інфекцій, стверджують вчені Оксфордського університету. Більшість інфікованих людей є заразними лише близько тижня, але можуть отримувати позитивні результати тесту навіть через кілька тижнів, пише BBC Україна.

Чому це важливо. Дослідники кажуть, що це може призводити до завищених оцінок нинішніх масштабів пандемії. До того ж, виявлення слідів старого вірусу може частково пояснити, чому кількість випадків зростає, а рівень госпіталізації залишається стабільним.

Що трапилося?

Центр доказової медицини Оксфордського університету розглянув дані 25 досліджень, де зразки вірусів, отримані з позитивних тестів, поміщали у чашку Петрі, щоб побачити, чи будуть вони рости. Цей метод «культивування вірусів» показує, чи позитивний тест ідентифікує активний вірус, який може розмножуватися і поширюватися, або просто мертві фрагменти вірусу, які не будуть рости в лабораторії або у людському організмі.

Як узагалі працюють ПЛР-тести?

ПЛР-тест для виявлення коронавірусу використовує хімічні речовини для посилення генетичного матеріалу вірусу, щоб його можна було вивчити. Тестовий зразок повинен пройти ряд лабораторних «циклів», перш ніж у ньому буде достатньо вірусу. Те, скільки знадобиться таких циклів, показує кількість вірусу у зразку — чи то крихітні фрагменти, чи багато цілих вірусів. Це пов’язано із заразністю вірусу — зразки, які мають пройти більше циклів, щоб їх виявили, рідше показують ріст вірусу при культивуванні у лабораторії.

Але є одне але. Коли людина проходить тест на коронавірус, то отримуєте однозначний результат — «є» чи «немає». У ньому немає інформації про те, скільки вірусу було у зразку, або наскільки ймовірним є те, що інфекція активна.

Хибний позитивний результат

Людина, яка має в організмі велику кількість активного вірусу, і людина, у якої залишилися лише фрагменти від інфекції, яка вже минула, отримають однаковий позитивний результат тесту. Хоча професор Генеган говорить, що дані свідчать про те, що заразність коронавірусу знижується приблизно через тиждень хвороби.

Як вирішити цю проблему?

Неможливо перевірити кожен тест на наявність активного вірусу. Але ймовірність хибно позитивних результатів можна зменшити, якщо вчені зможуть визначити граничну межу вірусу в організму. Завдяки цьому люди не будуть отримувати позитивний результат, якщо матимуть лише залишкову інфекцію. На думку професора Генегана, це позбавить від необхідності сидіти на карантині чи відстежувати контакти, коли у цьому немає потреби, а також дозволить краще зрозуміти поточний масштаб пандемії.

Що кажуть інші науковці?

Професор Франческо Вентуреллі, епідеміолог з італійського регіону Емілія-Романья, заявив, що наразі достеменно невідомо, як довго вірус залишається заразним у період одужання.За його словами, деякі дослідження показали, що близько 10% пацієнтів мали життєздатний вірус через вісім днів хвороби.

Професор Пітер Опеншоу з Імперського коледжу Лондона сказав, що ПЛР є високочутливим методом виявлення залишкового вірусного генетичного матеріалу, але не є свідченням заразності. Клінічний консенсус, за його словами, полягає у тому, що дуже малоймовірно, що пацієнти будуть заразними після 10-го дня хвороби.

Що уже роблять в інших країнах?

У Службі громадського здоров’я Англії співпрацюють з лабораторіями, щоб зменшити ризик хибно позитивних результатів, і проводять консультації щодо того, де встановити граничну межу кількості вірусу, яка дає позитивний результат.

Коли ж буде вакцина?

Масова вакцинація від коронавірусу розпочнеться не раніше середини 2021 року, кажуть у ВООЗ. Адже, щоб перейти до масової вакцинації від COVID-19, організація має переконатись, що вакцина достатньо безпечна й ефективна. Такий прогноз зробила представниця Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Маргарет Харріс. Усі дані випробувань повинні бути опубліковані і зіставлені між собою. Хоча багато людей вже зробили щеплення, але ВООЗ поки не знає, наскільки ефективною є та чи інша вакцина.

Останні дані про коронавірус: що ви могли проґавити

  • Кожен п’ятий негативний тест на коронавірус помилковий ― дослідження. Коронавірус може залишатися в організмі людини довше, ніж два тижні. А кожен п’ятий негативний результат тесту на коронавірус ― помилковий. Про це свідчить дослідження, опубліковане у British Medical Journal. Тому людям, у яких виявили захворювання, інколи варто бути на самоізоляції близько місяця, а не два тижні після одужання.
  • Коронавірус поширюється швидше за низької вологості повітря. Про це заявили вчені з німецького Інституту тропосферних досліджень (Tropos) у Лейпцигу й індійської Національної фізичної лабораторії (CSIR) в Нью-Делі. Науковці проаналізували 10 міжнародних досліджень впливу вологості повітря на поширення грипу й різних коронавірусів у період з 2007 по 2020 рік. 
  • На коронавірус почали частіше хворіти молодші люди. Нова фаза пандемії більше зачіпає людей віком 20-40 років. У Всесвітній організації охорони здоров’я кажуть, що хвороба «молодшає», а чимало людей не мали симптомів і не підозрювали, що вони заражені. 

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

22 січня — День Соборності України: чому про це важливо пам'ятати?

103 роки тому відбулося проголошення Акту Злуки. Саме у цей день Українська народна республіка та Західноукраїнська народна республіка об’єдналися у соборну Україну. Незадовго до того 9 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. 

Чому це важливо. Цей день є символом того, що українці, попри чвари, можуть об’єднатися.

Читати далі
+ 77 слів

Онлайн-медіа — головне джерело новин для українців — опитування

70% українців найбільше користуються онлайн-медіа для перегляду новин, 60% обирають телебачення, 12% — друковані видання. Водночас більшість прихильників інтернет-медіа читають лише випадкові публікації, а не усвідомлено вибирають джерела. Найретельнішими споживачами новин є читачі друкованої преси. Про це йдеться в опитуванні, яке провела компанія «Оперативна соціологія» на замовлення Центру контент-аналізу. 

Чому це важливо. Опитування є репрезентативним і відображає актуальні настрої українців.

Читати далі
+ 42 слів

Інстаграм дозволив робити ремікси з будь-яких відео. Що це означає?

Тепер в соцмережі можна відповідати і записувати дуети з будь-якими відео. Раніше ця функція була доступна лише для роликів сервісу Reels (аналог ТікТоку всередині Інстаграму). Про це повідомили Techcrunch.

Читати далі
+ 5 слів

Додаткові умови для НАТО від Росії, стягнення російських військ до кордонів України та не лише. Чого хоче РФ?

WTF

Росія розширила свої вимоги до «гарантій безпеки», висунутих нещодавно. За додатковими умовами НАТО має вивести свої війська з двох країн. Про це повідомляє пресслужба МЗС Росії. Паралельно РФ продовжує стягувати війська, зброю та пальне до кордону з Україною.

Чому це важливо. Вимоги Росії до НАТО безпосередньо впливають на подальшу долю України та на подальший хід збройного конфлікту на сході нашої держави.

Читати далі
+ 156 слів

Цифрову колекцію африканських марок створив український стартап

NFT–екземпляри можна купити з 1 лютого. Для цього потрібно авторизуватися за допомогою криптогаманця. Всього у колекції буде 10 тисяч звичайних марок, тисяча — рідкісних, 100 — суперрідкісних, 10 — ультрарідкісних та одна — унікальна. Вже представили три марки, на яких зображені традиційні африканські маски. Ексклюзивною стане історична марка «Слон», яка є першою поштовою маркою Кот-д’Івуара як незалежної країни. Створили їх український стартап STAMPSDAQ та представники пошти Кот-д’Івуара у західній Африці. 

STAMPSDAQ — українсько-естонський стартап. На його сайті можна купити, продати й обміняти авторизовані поштові марки та інтерактивні твори мистецтва у вигляді цифрових активів NFT.  

NFT або non-fungible token — це цифровий сертифікат власності на об’єкт: текст, картинку, відео, аудіо, ігрові предмети.

Фото: stampsdaq.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів

Рижик, Доббі та Царапка: нові банкомати Монобанку будуть схожими на котів

Чорні банкомати з вушками з’являться вже в першому кварталі 2022 року. Крім того, у кожного з них буде кличка. Таку концепцію розробило агентство Banda, повідомив засновник Монобанку Олег Гороховський.

Читати далі
+ 9 слів

«У відрядження на 6-9 місяців». Рідні та друзі російських військових — про перекидання військ РФ на кордон з Україною

Росія продовжує стягувати війська з Далекого Сходу та Сибіру на захід. Зараз вони перебувають за 40 км від кордону з Україною. Про це пише Радіо Свобода.

Чому це важливо.  Радіо Свобода і Conflict Intelligence Team провели спільне розслідування та розповіли про переміщення російських підрозділів, а також оприлюднили цитати родичів солдатів і офіцерів, які стверджують, що їхніх рідних відправили на кордон з Україною.

Читати далі
+ 41 слів

«Клондайк»: український фільм візьме участь у кінофестивалі «Санденс» у США

LIKE

Стрічку «Клондайк» про події війни на сході України та катастрофу рейсу MH17 покажуть в межах міжнародної конкурсної програми World Cinema Dramatic Competition. Про це повідомляє пресслужба Державного агентства України з питань кіно. 

Чому це важливо. Драма режисерки Марини Ер Горбач «Клондайк» є першою українською ігровою стрічкою, яка буде представлена в міжнародній конкурсній програмі WORLD CINEMA DRAMATIC COMPETITION кінофестивалю Sundance Film Festival.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 3825 новин