Путін назавжди: як у Росії можуть дозволити вічне президентство

У Росії триває прийняття правок до Конституції. 10 березня депутатка Державної Думи (аналог нашої Верховної Ради) та перша у світі космонавтка, Валентина Терешкова, запропонувала зняти обмеження на кількість президентських термінів та дозволити знову обиратися на цю посаду Володимирові Путіну. Що це означає і чи є ризик, що Путін може стати «вічним президентом Росії»? Відповіді зібрали у матеріалі.

Чи може Путін стати президентом Росії знову

Без прийняття правок до Конституції — ні. Поки що у РФ діє обмеження — одна людина може керувати державою не більше, ніж два терміни поспіль.

Путін очолював Росію з 2000 року два терміни поспіль по 4 роки — до 2008 року. Потім помінявся місцями з Дмитром Медведєвим, який до того був прем’єр-міністром. Путін знову став президентом у 2012 році. Перед цими виборами термін президентських повноважень збільшили до 6 років. Потім Путін переобрався у 2018 році — це стало його другим поспіль президентським терміном. Він закінчується в 2024-му році. Тобто без змін до законодавства Путін не може балотуватися знову. 

Що пропонують у Росії для збереження влади Путіна

10 березня депутатка Держдуми РФ Валентина Терешкова запропонувала зняти обмеження на кількість президентських термінів і дозволити знову обиратися на цю посаду чинному голові Росії Володимиру Путіну.

Цитата Терешкової: «Питання стоїть не про нього (Путіна ), а про нас, громадян Росії, і її майбутнє. Якщо так, то навіщо крутити і мудрувати, навіщо городити якісь штучні конструкції. Треба все чесно, відкрито і публічно передбачити.

Або взагалі прибрати обмеження по числу президентських термінів у Конституції. Або, якщо цього вимагатиме ситуація, і, найголовніше, якщо цього захочуть люди, закласти в законі можливість для чинного президента знову обиратися на цю посаду вже відповідно до оновленої Конституції».

Спікер Держдуми В’ячеслав Володін оголосив перерву в засіданні Держдуми для обговорення цієї пропозиції. У той же день Путін приїхав до Держдуми та виступив перед депутатами. Згодом відбулося голосування і Державна Дума підтримала поправку до Конституції РФ про обнулення президентських термінів.

Про що йдеться у поправці

Зазначимо, що її текст роздали депутатам за 20 хвилин до голосування. У ньому йдеться про те, що обмеження двома президентськими термінами «не перешкоджає особі, яка обіймала і (чи) обіймає посаду президента Російської Федерації на момент набуття чинності цією поправкою чинності, брати участь у якості кандидата на виборах президента» РФ після зміни Конституції РФ, скільки б термінів він не був президентом раніше.

Що сказав Путін

Чинний президент Росії у своєму виступі перед голосуванням не підтримав ідею зняти ліміт кількості термінів повноважень президента РФ. Водночас він зазначив, що президентські терміни може бути обнулено, якщо відповідну поправку підтримає Конституційний суд.

Зміни до Конституції: що чекає РФ

20 січня 2020 року Путін вніс до Держдуми законопроект про зміни до Конституції Росії. Ініціативи стосуються розширення повноважень парламенту і нових критеріїв до кандидатів у президенти:

  1. Більше повноважень парламенту та губернаторам. Дума призначатиме прем’єр-міністра. Зараз, відповідно до Конституції Росії, прем’єр-міністра та весь склад Кабміну призначає президент за згодою Держдуми. Путін пропонує змінити цей порядок таким чином, щоб главу уряду призначав не президент, а Державна дума. Проте глава держави зможе звільняти прем’єр-міністра. Крім того, нижня палата парламенту буде затверджувати не тільки главу уряду, а й усіх віцепрем’єрів і міністрів за його поданням.
  2. Нова міцна Держрада. Зараз Держрада в Росії — це  неконституційний дорадчий орган при президентові з туманними повноваженнями. У його роботі беруть участь губернатори, лідери фракцій Держдуми та її спікери. Путін пропонує надати новий конституційний статус і розширити повноваження Держради. 
  3. Обмежити у Росії дію міжнародного права. Путін запропонував у змінах до Конституції обмежити вимоги міжнародного законодавства та договорів, а також рішення міжнародних органів: «вони зможуть діяти на території Росії тільки у тій частині, у якій не тягнуть за собою обмеження прав і свобод людини і громадянина та не суперечать нашій Конституції».
  4. Нові вимоги до кандидатів у президенти: без іноземного громадянства та посвідки на проживання.  Для потенційних кандидатів у президенти Росії, а також для всіх осіб, які обіймають «критично важливі для забезпечення безпеки» посади, пропонують закріпити такі вимоги: проживати на території РФ не менше 25 років, не мати іноземного громадянства або дозволу на проживання в іншій державі. Причому не тільки на момент участі у виборах, але і раніше.

23 січня відбулося перше читання поправок. Учора, 10 березня, відбулося друге читання. Держдума 382 голосами ухвалила законопроєкт про внесення поправок до Конституції. У третьому читанні законопроєкт про поправки до Конституції РФ ухвалили сьогодні, 11 березня.

Державна Дума підтримала внесення змін до Конституції: що далі

Тепер закон повинна схвалити Рада Федерацій, розгляд у верхній палаті заплановано на сьогодні. Якщо документ підтримають 2/3 законодавчих зборів суб’єктів РФ, то президент направить запит до Конституційного Суду для перевірки нових положень.

У разі позитивного рішення, 22 квітня проведуть всеросійське голосування щодо поправки до Конституції. Якщо громадяни РФ підтримають поправку, то глава держави видасть указ про офіційне опублікування Конституції зі внесеними в неї поправками і зазначенням дати набуття ними чинності.

Як росіяни можуть вплинути на внесення правок до Конституції

Всеросійське голосування з приводу зміни Конституції РФ планують провести 22 квітня, у день 150-річчя від дня народження Володимира Леніна. Однак голосувати можна буде й достроково, за три дні. Також знімаються усі обмеження для голосування на дому. Крім того, обговорюється й ідея організувати ділянки на підприємствах. Створюють усі умови для підвищення явки.

Контролювати таке голосування буде практично неможливо, кажуть громадські спостерігачі всеросійського руху «Голос». Лише громадські палати регіонів можуть направити своїх представників на дільниці зможуть, але вони некомпетентні і також виконуватимуть лише декоративну функцію.

Фото: pexels.com

Як на Каннському кінофестивалі підтримують Україну?

Цьогоріч 75-й міжнародний Каннський кінофестиваль став платформою підтримки України. Окрім показу фільмів українського виробництва, відбулася низка програмних заходів та демонстрацій, щоб привернути увагу до війни та зібрати кошти для України.

Читати далі
+ 69 слів

рф звинуватили у геноциді українців. Головне за 27 травня

Перший незалежний звіт щодо звинувачень росії у геноциді в Україні стверджує, що дії рф в Україні дають достатньо доказів, щоб зробити висновок, що росія розпалює геноцид та вчиняє звірства, спрямовані на знищення українського народу.

Читати далі
+ 18 слів

рф примусово мобілізувала майже всіх чоловіків із окупованої «днр»

Практично усі чоловіки із так-званої «днр» примусово потрапили до лав російської армії, повідомляє Служба безпеки України. Про це СБУ розповів полонений, якого без погодження мобілізували з окупованої частини Донецької області.

Читати далі
+ 12 слів

Продовольча криза у світі через війну рф проти України. Що варто знати

«Майбутня продовольча катастрофа. Війна схиляє тендітний світ до масового голоду. Виправити це — справа кожного», — обкладинка з таким написом з’явилася у щотижневику The Economist у травні. Ми вирішили розібратися, чи насправді світові загрожує криза через війну рф з Україною.

Читати далі
+ 317 слів

росіяни активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Важливе за ніч та ранок 27 травня

російські військові активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Росіяни обстрілюють позиції ЗСУ, намагаються закріпитись у Лимані. Про це повідомляє Генштаб.

Читати далі
+ 29 слів

Бої на сході України досягли максимальної інтенсивності. Головне за 26 травня

Наразі росіяни штурмують українські позиції одночасно на кількох напрямках. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. «Ворог здійснює вогневий вплив вздовж всієї лінії фронту. Бої досягли максимальної інтенсивності. Попереду нас очікує надзвичайно складний і тривалий етап боротьби до повного звільнення наших територій у міжнародно визнаних кордонах», — каже Маляр.

Читати далі
+ 22 слів

Український фільм здобув перемогу на фестивалі у Каннах

LIKE

Картина режисера Вілена Новака «Чому я живий» Одеської кіностудії виборола першість у номінації «Найкращий режисер повнометражного фільму» на Silk Road Film Awards Cannes. Це п‘ята нагорода, яку отримав фільм цьогоріч.

Читати далі
+ 32 слів

Рашисти перевозять хірургічне обладнання з Маріуполя у Донецьк

В Донецьк в хірургічне відділення клініки Калініна завезли чергову партію хірургічного обладнання, яке вкрали з маріупольської лікарні. Про це повідомив радник мера Петро Андрющенко.

«Обладнання унікальне і було придбане у 2021 році за кілька мільйонів гривень. Усе вкрадене обгорнуто в подарункову обгортку “єдиної росіі”», — пише Андрющенко.13:51

Фото: t.me/andriyshTime

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 4256 новин