Путін назавжди: як у Росії можуть дозволити вічне президентство

У Росії триває прийняття правок до Конституції. 10 березня депутатка Державної Думи (аналог нашої Верховної Ради) та перша у світі космонавтка, Валентина Терешкова, запропонувала зняти обмеження на кількість президентських термінів та дозволити знову обиратися на цю посаду Володимирові Путіну. Що це означає і чи є ризик, що Путін може стати «вічним президентом Росії»? Відповіді зібрали у матеріалі.

Чи може Путін стати президентом Росії знову

Без прийняття правок до Конституції — ні. Поки що у РФ діє обмеження — одна людина може керувати державою не більше, ніж два терміни поспіль.

Путін очолював Росію з 2000 року два терміни поспіль по 4 роки — до 2008 року. Потім помінявся місцями з Дмитром Медведєвим, який до того був прем’єр-міністром. Путін знову став президентом у 2012 році. Перед цими виборами термін президентських повноважень збільшили до 6 років. Потім Путін переобрався у 2018 році — це стало його другим поспіль президентським терміном. Він закінчується в 2024-му році. Тобто без змін до законодавства Путін не може балотуватися знову. 

Що пропонують у Росії для збереження влади Путіна

10 березня депутатка Держдуми РФ Валентина Терешкова запропонувала зняти обмеження на кількість президентських термінів і дозволити знову обиратися на цю посаду чинному голові Росії Володимиру Путіну.

Цитата Терешкової: «Питання стоїть не про нього (Путіна ), а про нас, громадян Росії, і її майбутнє. Якщо так, то навіщо крутити і мудрувати, навіщо городити якісь штучні конструкції. Треба все чесно, відкрито і публічно передбачити.

Або взагалі прибрати обмеження по числу президентських термінів у Конституції. Або, якщо цього вимагатиме ситуація, і, найголовніше, якщо цього захочуть люди, закласти в законі можливість для чинного президента знову обиратися на цю посаду вже відповідно до оновленої Конституції».

Спікер Держдуми В’ячеслав Володін оголосив перерву в засіданні Держдуми для обговорення цієї пропозиції. У той же день Путін приїхав до Держдуми та виступив перед депутатами. Згодом відбулося голосування і Державна Дума підтримала поправку до Конституції РФ про обнулення президентських термінів.

Про що йдеться у поправці

Зазначимо, що її текст роздали депутатам за 20 хвилин до голосування. У ньому йдеться про те, що обмеження двома президентськими термінами «не перешкоджає особі, яка обіймала і (чи) обіймає посаду президента Російської Федерації на момент набуття чинності цією поправкою чинності, брати участь у якості кандидата на виборах президента» РФ після зміни Конституції РФ, скільки б термінів він не був президентом раніше.

Що сказав Путін

Чинний президент Росії у своєму виступі перед голосуванням не підтримав ідею зняти ліміт кількості термінів повноважень президента РФ. Водночас він зазначив, що президентські терміни може бути обнулено, якщо відповідну поправку підтримає Конституційний суд.

Зміни до Конституції: що чекає РФ

20 січня 2020 року Путін вніс до Держдуми законопроект про зміни до Конституції Росії. Ініціативи стосуються розширення повноважень парламенту і нових критеріїв до кандидатів у президенти:

  1. Більше повноважень парламенту та губернаторам. Дума призначатиме прем’єр-міністра. Зараз, відповідно до Конституції Росії, прем’єр-міністра та весь склад Кабміну призначає президент за згодою Держдуми. Путін пропонує змінити цей порядок таким чином, щоб главу уряду призначав не президент, а Державна дума. Проте глава держави зможе звільняти прем’єр-міністра. Крім того, нижня палата парламенту буде затверджувати не тільки главу уряду, а й усіх віцепрем’єрів і міністрів за його поданням.
  2. Нова міцна Держрада. Зараз Держрада в Росії — це  неконституційний дорадчий орган при президентові з туманними повноваженнями. У його роботі беруть участь губернатори, лідери фракцій Держдуми та її спікери. Путін пропонує надати новий конституційний статус і розширити повноваження Держради. 
  3. Обмежити у Росії дію міжнародного права. Путін запропонував у змінах до Конституції обмежити вимоги міжнародного законодавства та договорів, а також рішення міжнародних органів: «вони зможуть діяти на території Росії тільки у тій частині, у якій не тягнуть за собою обмеження прав і свобод людини і громадянина та не суперечать нашій Конституції».
  4. Нові вимоги до кандидатів у президенти: без іноземного громадянства та посвідки на проживання.  Для потенційних кандидатів у президенти Росії, а також для всіх осіб, які обіймають «критично важливі для забезпечення безпеки» посади, пропонують закріпити такі вимоги: проживати на території РФ не менше 25 років, не мати іноземного громадянства або дозволу на проживання в іншій державі. Причому не тільки на момент участі у виборах, але і раніше.

23 січня відбулося перше читання поправок. Учора, 10 березня, відбулося друге читання. Держдума 382 голосами ухвалила законопроєкт про внесення поправок до Конституції. У третьому читанні законопроєкт про поправки до Конституції РФ ухвалили сьогодні, 11 березня.

Державна Дума підтримала внесення змін до Конституції: що далі

Тепер закон повинна схвалити Рада Федерацій, розгляд у верхній палаті заплановано на сьогодні. Якщо документ підтримають 2/3 законодавчих зборів суб’єктів РФ, то президент направить запит до Конституційного Суду для перевірки нових положень.

У разі позитивного рішення, 22 квітня проведуть всеросійське голосування щодо поправки до Конституції. Якщо громадяни РФ підтримають поправку, то глава держави видасть указ про офіційне опублікування Конституції зі внесеними в неї поправками і зазначенням дати набуття ними чинності.

Як росіяни можуть вплинути на внесення правок до Конституції

Всеросійське голосування з приводу зміни Конституції РФ планують провести 22 квітня, у день 150-річчя від дня народження Володимира Леніна. Однак голосувати можна буде й достроково, за три дні. Також знімаються усі обмеження для голосування на дому. Крім того, обговорюється й ідея організувати ділянки на підприємствах. Створюють усі умови для підвищення явки.

Контролювати таке голосування буде практично неможливо, кажуть громадські спостерігачі всеросійського руху «Голос». Лише громадські палати регіонів можуть направити своїх представників на дільниці зможуть, але вони некомпетентні і також виконуватимуть лише декоративну функцію.

Фото: pexels.com

Відеозустріч Байдена та Путіна. Про що говорили президенти?

Wow

Головною темою відеоконференції президентів США та Росії був конфлікт між Україною та РФ. У Білому домі повідомили, що Байден попередив Путіна про дії Америки у випадку загострення конфлікту: економічні санкції для Росії та збільшення оборонної допомоги для України. Путін же переймався питанням нерозширення НАТО на схід та звинувачував Київ у «демонтажі» Мінських угод. Про це пише BBC News.

Чому це важливо. Метою зустрічі було налагодити діалог з Росією, продовжити спроби деескалації конфлікту на сході України дипломатичним шляхом.

Читати далі
+ 5 слів

YouTube запускає монетизацію відео YouTube Shorts Fund в Україні. Як скористатися?

Монетизація стане заохоченням для авторів коротких відео. Щоб стати учасником програми, потрібно зайти в додаток YouTube, натиснути «Створити», обрати «Shorts» та зробити відео. Про це повідомив Google у своєму офіційному блозі. Для виплат авторам та артистам ще у травні 2021 року представили фонд у розмірі 100 тисяч доларів США. 

Чому це корисно. У межах цієї програми можна заробляти від 100 до 1000 доларів щомісяця, але відео повинні відповідати певним критеріям.

Читати далі
+ 69 слів

У Німеччини обрали нового канцлера. Чого чекати Україні?

LIKE

Як і Ангела Меркель, Шольц засуджує анексію Криму та військову агресію на Донбасі, тому жодних поступок з його боку не буде. Про це повідомляє Громадське.

Чому це важливо. Вибори канцлера можуть вплинути на стосунки Німеччини з Україною. Представники його партії пропонували скасувати санкції проти Росії. Вони також підтримують «Північний потік-2» й вважають його виключно економічним проєктом. 

Читати далі
+ 26 слів

«Евро 2021», Олександр Усик та «Веном 2». Що найчастіше гуглили українці?

Google оприлюднив список найпопулярніших пошукових запитів користувачів з України. Інформація про пандемію взагалі не увійшла до рейтингу, натомість найпопулярнішим запитом стало «Евро 2020». «Игра в кальмара» — одразу за ним. До першої десятки також увійшли: «Холостяк», «Классрум», «Украина Англия», «Усик Джошуа», «Евровиденье 2021», «Украина Швеция», «Олимпиада 2021» та «Вступ 2021».

У категорії «Персона» найчастіше шукали Олександра Усика. На другому місці — Олексій Навальний. Найчастіше українці гуглили значення слова «Aboba». Також в першу трійку увійшли слова та «симпл димпл» та «формалин». Також найчастіше користувачі України гуглили питання: «Как умер Сквидвард?». На другому місці — «Як вийти заміж?». 

Українці шукали як купити поп іт, квитки на потяг та 13 iphone. У категорії «Фільми» жителі нашої країни найбільше цікавились стрічкою «Веном 2». У категорії «Серіали» однозначно перемогла «Гра в кальмара».

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Пресслужба поліції та «РадіоТрек». Хто отримав антипремію за сексизм?

Цьогоріч антипремією «Це яйце!» нагородили пресслужбу Харківської поліції, інтернет-видання «РадіоТрек» та уже колишнього секретаря Коростишівської міської ради на Житомирщині Юрія Сарапійчука. «Переможців» обрали в категоріях «Моралізатор року», «Сексистський матеріал» та «Сексистське висловлювання», пише Детектор медіа

Чому це важливо. Медіа та публічні особи впливають на формування громадської думки, тому важливо висвітлювати та публічно засуджувати прояви сексизму, аби запобігти поширенню та вкоріненню шкідливих стереотипів.

Читати далі
+ 92 слів

У Gmail з’являться голосові та відеодзвінки

Google додав голосові та відеодзвінки у програму для обміну електронними листами на iOS та Android. Функція зараз доступна лише в приватних чатах, пізніше нею можна буде користуватись для групових дзвінків у Gmail. Про це Google повідомив у своєму блозі.

Щоб зателефонувати іншому користувачеві, необхідно обрати позначку телефону чи відео у правому куті сервісу. Оновлення згодом також з’явиться у мобільному додатку Google Chat.

Фото: unsplash.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

В Узбекистані скасували Tiktok-фестиваль за участі українських тіктокерів

Фестиваль був запланований на 25 грудня, але влада країни його скасувала. Остаточне рішення щодо проведення подібних заходів приймає МВС країни та президент.

Чому це важливо. Причиною скасування фестивалю став негативний вплив TikTok на молодь та невідповідність подібних подій менталітету держави, зазначає Міністерство культури. Також воно порадило організатором майбутніх подій зважати на їхню відповідність цінностям держави.

Читати далі
+ 18 слів

Безкоштовні пластикові пакети заборонять в Україні. Яка альтернатива?

З 10 грудня почне діяти перший етап обмежень на обіг пластикових пакетів в Україні. Забороняється безкоштовно розповсюджувати їх у магазинах, на ринках та у сфері обслуговування. Про це повідомили на сайті Кабміну.

Чому це важливо. Таке рішення потенційно може допомогти зменшити пластикові відходи та покращити екологічну ситуацію. Лише за час пандемії люди спродукували понад вісім мільйонів тонн пластику.

Читати далі
+ 103 слів
Що там ще
+ 3637 новин