Детальніше. Рухому карту, на якій видно гіпотетичну радіоакивну хмару, яка літала над Україною з 15 до 18 серпня, оприлюднив у своєму Twitter виконавчий секретар Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань Ласінно Зербо. Спостереження, які показані на карті, велися з 8 серпня.
За прогнозами, радіоактивно забруднені повітряні маси могли гіпотетично досягти території України в ніч з 11 на 12 серпня та охоплювати територію її східних та південно-східних областей. Через таку ситуацію радіометричні вимірювання в Україні стали проводити частіше. Дослідження відбулися у Сумській, Харківській, Луганській, Донецькій та Одеській області. Результати вимірювань з 10 по 18 серпня показали — радіаційний фон в Україні у межах норми.
Контекст. 8 серпня на території військового полігону у місті Северодвінськ (Архангельська область) стався вибух. У Міноборони Російської Федерації повідомили, що аварія трапилася під час випробування рідинного реактивного двигуна. Російська влада повідомляла про двох загиблих і шістьох постраждалих. У день вибуху у місті зафіксували «короткострокове підвищення радіаційного фону». Рівень радіації був перевищений у 4−16 разів, повідомляють російські ЗМІ. Тим часом, дві станції моніторингу, які діють в РФ у межах Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, і діляться даними з іншими країнами, перестали передавати сигнал після вибуху ракети під Северодвінськом. Росія пояснила це «проблемою з мережею і зв’язком».
⟶ Литва закупить більше 4 млн таблеток йоду через запуск Білоруської АЕС. Таблетки допомагатимуть зменшити накопичення радіації у щитовидці. Їх доставлять у Литву за місяць. Таблетки роздаватимуть громадянам безкоштовно у разі витоку радіації на Островецькій АЕС, яку Білорусь планує відкрити наприкінці цього року. Зазначимо, що відстань від міста Островець, де розташована АЕС, до Ковеля — 278 км, до Луцька — 305 км, до Києва — 723 км.
⟶ Участь Росії у боях за Іловайськ: нові докази від британських дослідників. Під Іловайськом у 2014 році брав участь танк моделі Т-72Б3. Його на той момент мали лише військові Російської Федерації. Європейський центр захисту прав людини, який допомагає заявникам подати справу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), доручив британській дослідницькій групі Forensic Architecture зібрати переконливі докази участі Росії у боях під Іловайськом.
Дослідники опублікували інформацію про наявність там нової моделі танка Т-72Б3. У той час вона була на озброєнні лише у військових РФ. Докази також містять численні супутникові фото російських збройних автоколон на території України. Ці дані будуть використані у позовах українських добровольців проти РФ, які розгляне ЄСПЛ.
Фото: pexels.com