Рак молочної залози: як попередити і де можна перевіритися?

Noo
LIKE

20 жовтня в Україні відзначають день боротьби з раком грудей. Зазвичай жінки звертаються до лікарів занадто пізно. При першому огляді у четверті з них виявляють метастатичні стадії хвороби, коли у грудях уже є чужорідні утворення, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби: на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, повідомляє МОЗ.

Чому це важливо. Рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку у всьому світі — про це свідчить статистика ВООЗ. В Україні рак грудної залози лідирує серед жіночих онкологічних хвороб. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами.

Чому виникає рак грудей? 

Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Але існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. Ви у зоні ризику, якщо:

  • у вашій родині у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази);
  • у вас рано почалось статеве дозрівання (до 11 років);
  • у вас пізно розпочалась менопауза (після 48 років);
  • ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);
  • ви користуєтесь протизаплідними пігулками;
  • зловживаєте алкоголем;
  • маєте надмірну вагу/страждаєте ожирінням;
  • фізично неактивні.

Але є одне але. Наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. І їхня відсутність не гарантує захисту від хвороби.

Як захиститися від раку грудей?

Вберегтися від раку грудної залози допоможуть такі правила:

  • здорова дієта: стежити за раціоном;
  • фізичне навантаження: більше рухатися;
  • контроль споживання алкоголю: не зловживати спиртним;
  • контроль маси тіла: уникайте переїдання, боріться з надмірною вагою та ожирінням.

Профілактика раку грудей допоможе зменшити ризик, але, на жаль, не усуне загрози виникнення хвороби. Найбільше значення має рання діагностика, що може врятувати життя.

 Як виявити рак грудей?

Це важко зробити самостійно. Симптоми з’являються уже на більш пізніх, запущених стадіях. Про рак грудей можуть свідчити безболісні щільні утворення у грудній залозі, деформація сосків чи виділення з них , зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння). Самообстеження не дозволяє виявити утворення, розмір якого менше 5 міліметрів. Саме хвороба на цій стадії найкраще піддається лікуванню.

Якщо самодіагностика не надто ефективна, то що тоді робити?

Раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога. До 40 років — це ультразвукова діагностика, після — обов’язкова щорічна мамографія, кажуть у МОЗ. Проте у наукових колах різняться думки щодо того, коли варто починати проходити мамогрфію. Наприклад, європейські рекомендації такі: Робити мамографію варто раз на 2-3 роки у віці 45-49. З 50 по 69 — раз на два роки. 70-74 — раз на три роки. American Cancer Society вважає, що жінки повинні мати вибір робити мамографію з 40 по 44, враховуючи розуміння ризиків та переваг (тобто за бажанням). Це рекомендовано робити 1 раз на рік. З 45 до 54 мамографію рекомендовано робити раз на рік. З 55 років — раз на два роки. 

Що таке мамографія?

Мамографія — так званий «золотий стандарт» для виявлення раку грудної залози. Якщо є проблема, виявлена після огляду чи самодіагностики, лікар спочатку порадить пройти саме мамографію. Після цього, якщо буде потреба у додатковому дослідженні, лікар може направити на УЗД чи МРТ.

В Україні мамографія безкоштовна?

Так. За програмою медичних гарантій, НСЗУ оплачує мамографію за направленням сімейного чи лікуючого лікаря. Деталі можна дізнатися тут.

Мовою цифр. За даними Національного канцер-реєстру України, на кінець 2016 року від раку грудей страждало майже 138 тисяч українців. Ранні стадії раку (I-II) діагностують у 76% випадків і майже четверть пацієнтів звертаються до медиків на запущених стадіях.

За останні 5 років показник захворюваності зріс майже на 6%. Показник смертності за той самий період зменшився на 6%. Однак смертність від раку грудей все ще лідирує серед смертей від злоякісних пухлин (20%).

Найбільш розповсюдженний рак грудей у Києві, а також у Сумській, Київській, Дніпровській, Херсонській, Запорізькій областях. Найменше випадків зафіксовано Івано-Франківській, Волинській, Чернівецькій областях.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

Побудувати «армію майбутнього» допоможуть США Україні

Вашингтон продовжить надавати Києву військову допомогу, щоб протистояти російській агресії та допоможе побудувати «армію майбутнього». Про це сказав держсекретар США Ентоні Блінкен під час виступу у Фінляндії.

Читати далі
+ 3 слів

Вибухи в окупованому Бердянську: російські судна тікають з порту

Пролунали вибухи в районі порту окупованого Бердянська. Нещодавно туди зайшли російські судна для викрадення українського зерна й металолому. Після вибухів вони почали виходити з порту. Про це повідомляє Бердянська міська військова адміністрація.

Читати далі
+ 2 слів

Офлайн-мапу укриттів додали у застосунок «Київ Цифровий»

Додаток «Київ Цифровий» оновили. Відтепер користувачі можуть переглядати мапи укриттів без інтернету, а також повідомляти місто про зачинені укриття. Про це повідомляє Київська міська рада.

Читати далі
+ 0 слів

Провести ревізію всіх укриттів України наказав Президент

Сьогодні відбулася ставка Верховного Головнокомандувача. Зеленський доручив міністру з питань стратегічних галузей Олександру Камишіну провести ревізію всіх укриттів у Києві, а Ігорю Клименку, міністру внутрішніх справ — те саме по Україні.

Читати далі
+ 19 слів

До «коаліції» винищувачів приєдналося 8 країн Європи та ще 4 результати поїздки Президента на Саміт у Молдові

Володимир Зеленський відвідав Другий Саміт Європейської політичної спільноти у Кишиневі. У Саміті взяли участь 48 керівників держав, урядів та інституцій ЄС. Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.

Читати далі
+ 59 слів

Японія знайшла спосіб продавати США вибухівку для виробництва снарядів для України

США знайшли спосіб закуповувати в Японії речовину, необхідну для виготовлення артилерійських снарядів, які передаватимуть Україні. Про це повідомляє Reuters.

Читати далі
+ 10 слів

Від правосуддя відсторонили суддю, який збив нацгвардійця

Вища рада правосуддя відсторонила голову Макарівського районного суду Київської області Олексія Тандира. Його підозрюють у вчиненні смертельної ДТП. Про це повідомила пресслужба Офісу Генерального прокурора. Суддю відсторонили до 25 липня, тобто до закінчення досудового слідства.

Читати далі
+ 41 слів

Петиція щодо звільнення міністра культури набрала 25 тисяч голосів

На сайті Кабінету Міністрів петиція із закликом до премʼєр-міністра Дениса Шмигаля ініціювати звільнення міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка зібрала 25 тисяч підписів. Тепер її має розглянути Президент.

Читати далі
+ 67 слів
Що там ще
+ 6453 новин