Що це за найманці?
Серед 33 затриманих представників російської приватної військової компанії (ПВК) «Вагнера» щонайменше 20 воювали проти України на Донбасі. 17 із 33 затриманих громадян Росії є фігурантами української бази «Миротворець». У списку є і громадянин Білорусі — Андрій Бакунович (номер М-1001). Він брав участь як снайпер у війні проти України на Донбасі у районі Дебальцевого у 2014-2015 роках.
Найманці прибули у Мінськ у ніч з 24 на 25 липня і заселилися в один з готелів міста. Чоловіки мали виселитися 25 липня, але покинули готель лише 27-го і переїхали в один з санаторіїв Мінського району.
За даними адміністрації санаторію, приїжджі привернули до себе увагу нехарактерною для російських туристів поведінкою і одноманітною одягом в стилі мілітарі. Алкоголю вони не вживали, розважальних закладів не відвідували, трималися відособлено, намагаючись не привертати до себе уваги. Вони уважно вивчили територію і оточення санаторію.
Загалом у Білорусь приїхали понад 200 російських бойовиків нібито для «дестабілізації ситуації у період виборчої кампанії». Інших продовжують шукати. Ймовірно, найманці у Білорусі готувалися до великого кровопролиття, адже серед них є санінструктори. Президентські вибори відбудуться у Білорусі 9 серпня.
Що це взагалі за група «Вагнера»?
Група «Вагнера» пов’язана з російською військовою розвідкою ГРУ і діє в інтересах Кремля. Її можна назвати радше прикриттям для діяльності Росії. При цьому група «Вагнер» не зареєстрована у РФ, а приватне військове найманство заборонено у країні законодавчо.
Тобто це радше умовно приватна військова компанія. Вона відправляє бойовиків воювати на Донбас і в Сирію. Її втрати не входять в офіційну статистику втрат Росії, але це не заважає Путіну нагороджувати російських найманців.
Як реагує Білорусь?
Влада Білорусі посилює «прикриття» кордонів, зокрема з Росією, і ретельніше перевірятиме учасників масових зібрань. Такі заходи реагування ухвалили на засіданні Ради безпеки країни під головуванням президента Олександр Лукашенка.
Також президент Білорусі на нараді з членами Ради безпеки зажадав звернутися до Москви і вимагати від неї пояснень. Окрім того, Лукашенко доручив Міністерству закордонних справ викликати послів Росії та України.
Проти 33 затриманих російських найманців приватної військової компанії «Вагнера» порушили кримінальну справу щодо підготовки теракту.
Як реагує Україна?
Україна може вимагати видачі уродженців України, яких затримали в Білорусі разом з іншими бойовиками російської. За словами заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) Кривоноса, він уже звертався з цим питанням до Міністерства закордонних справ.
На його думку, це б посилило нормальні відносини України й Білорусі, дало б поштовх до покращення відносин. І відбило би бажання ворогів використовувати територію наших сусідів як плацдарм для дій проти України.
Як реагує Росія?
Російське посольство відмовилося офіційно реагувати на затримання 33 громадян Росії.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня.
Фото: pexels.com