Детальніше. Насправді літак не був замінованим. Усіх пасажирів літака попросили вийти і пройти повторний огляд. Якраз тоді й затримали Романа Протасевича. Це підтвердило Міністерство внутрішніх справ Білорусі. Також затримали дівчину Протасевича.
Член президіуму Координаційної ради білоруської опозиції Павло Латушко заявив, що літак Ryanair погрожували збити, якщо він не виконає посадку в Мінську. Його супроводжував військовий винищувач МіГ-29 з ракетами класу «повітря-повітря». Тому пілоти були змушені виконати команду. У Міністерстві оборони Білорусі підтвердили, що літак дійсно супроводжував винищувач через буцімто можливе замінування.
Як пояснили ситуацію в Ryanair?
З такою ситуацією авіакомпанія зіткнулася вперше. Генеральний директор авіакомпанії Ryanair Майкл ОʼЛірі назвав вимушену переадресацію рейсу в Білорусь «піратством, яке проспонсорувала держава». Він також вважає, що на борту літака були агенти білоруських спецслужб.
Майже всіх пасажирів з Мінська вдалося вивезти через шість годин після екстреної посадки. У Ryanair кажуть, що через Білорусь здійснюють не так багато рейсів, тому можна було б зробити поправку в маршруті й скеровувати літаки на територію Польщі. Авіакомпанія дотримуватиметься заходів, які впровадить Європейський Союз.
Як відреагували на це затримання у світі?
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що вимушена посадка літака в Білорусі була «категорично неприйнятною» й такий крок матиме наслідки для влади Білорусі. Однак якими будуть наслідки стане відомо після обговорення ситуації між країнами-членкинями ЄС.
На затримання Протасевича відреагувала низка європейських країн, як-от Литва, Німеччина, Польща, Україна. Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко написав: «Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення (Протасевича ― NZL). На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно гарантовані».
У США вимагають міжнародного розслідування затримання Протасевича в Білорусі й вимушеної посадки літака. Також країна вимагає звільнити опозиціонера й стурбована через використання військових винищувачів для супроводу пасажирського літака.
Цитата. «Ми рішуче засуджуємо нахабний і шокуючий вчинок режиму Лукашенка з метою заарештувати журналіста. Ми вимагаємо міжнародного розслідування і погоджуємо з нашими партнерами з ЄС, Литви та Греції подальші кроки», ― сказав очільник Державного департаменту США Ентоні Блінкен.
Як пояснює свої дії влада Білорусі?
Цитата. «Немає ніяких сумнівів, що дії нашої влади повністю відповідали встановленим міжнародним правилам. Білоруська сторона завжди відповідально підходила і підходить до їх дотримання. […] На цьому тлі, звичайно, вражає поспішність відверто войовничі заяви з боку ряду країн і європейських структур. Ситуація прямо і явно нагнітається. Відбувається її навмисна політизація, звучать нічим не підтверджені звинувачення, клеяться ярлики», ― заявив прессекретар Міністерства закордонних справ Білорусі Анатолій Глаз.
Чи літатимуть над Білоруссю інші авіакомпанії?
США, Чехія, Латвія, Німеччина, Литва, Ірландія, Польща та Велика Британія закликають Міжнародну організацію цивільної авіації (IKAO) негайно провести розслідування інциденту в Білорусі й кажуть про припинення всіх польотів над Білоруссю, включно з польотами в країну та з неї. Латвійська авіакомпанія airBaltic також призупинила польоти над Білоруссю.
Чому затримали Протасевича?
З листопада 2020 року Роман Протасевич внесений до списку «осіб, причетних до терористичної діяльності», який створив Комітет державної безпеки (КДБ) Білорусі. Також до «терористів» зарахували засновника каналу NEXTA Степана Путила. Слідчий комітет Білорусі звинуватив їх в організації «масових заворушень, що відбувалися на території Мінська з 9 серпня і тривають дотепер».
Фото: 24tv.ua
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики