Угода США та Німеччини щодо «Північного потоку ― 2»: чи захистить вона Україну?

Згідно з угодою, транзит газу через Україну після запуску російського газопроводу має бути продовженим на 10 років (термін дії чинного договору спливає 2024 року). Окрім цього, США та Німеччина планують залучити принаймні мільярд доларів (27 мільярдів гривень) інвестицій у зелену енергетику України. Детальніше про угоду, а також те, що про неї думає Україна ― далі.

Чому це важливо. Через запуск російського газопроводу Україна щороку втрачатиме мільярди гривень прибутку від транзиту газу. Окрім цього, «Північний потік ― 2» Росія може використовувати для досягнення своїх політичних цілей та тиску на Україну та Європу.

Про що йдеться в угоді США й Німеччини?

Щоб уникнути тиску Росії на Україну через запуск «Північного потоку ― 2» й використання газопроводу для досягнення «агресивних політичних цілей» США й Німеччина готові за потреби запровадити санкції проти країни-агресора. Ідеться про обмеження можливостей російського експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, та/або в інших економічно важливих секторах.

Окрім цього, Німеччина та США зобов’язуються підтримувати розвиток в Україні зеленої енергетики. Згідно із заявою, це відбуватиметься в межах партнерства цих держав у боротьбі зі змінами клімату. Ширше використання «зеленої» енергетики дозволить Європі бути менш залежною від російських джерел енергії, як-от нафта й газ.

Німеччина готова інвестувати 175 мільйонів доларів (понад 4,5 мільярди гривень) в український енергетичний сектор. Окрім цього, вона зобов’язується підтримувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною, особливо ті, що стосуються енергоефективності й переходу до відновлюваних джерел енергії.

Позиція Анґели Меркель

Канцлерка Німеччини Анґела Меркель наголосила, що домовленості були досягнуті з урядом США, а не з Конгресом. Тобто санкції США щодо «Північного потоку ― 2» ще можливі. Росія, за словами Меркель, заявила, що не використовуватиме енергетику як зброю, однак документальних підтверджень цього немає ― треба вірити (чи не вірити) словам. Канцлерка Німеччини додала, що у випадку недотримання Росією зобов’язань проти неї введуть санкції ― «ми не є повністю беззахисними». Меркель визнала, що розбіжності зі східноєвропейськими державами стосовно «Північного потоку ― 2» угода між Німеччиною та США не подолала.

Яка позиція України?

Україна вважає, що пропозиції Німеччини й США не можуть гарантувати мінімізацію загроз, які створює «Північний потік ― 2». Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау зробили спільну заяву, у якій закликають Німеччину й США «адекватно поставитися до безпекової кризи в регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія».

Україна та Польща протидіятимуть запуску російського газопроводу, поки не буде чітких рішень для подолання безпекової кризи та мінімізації загроз миру та енергетичній безпеці.

Контекст. Російський газопровід готовий уже на 98%. Його можуть запустити в експлуатацію до кінця 2021 року. Про це заявив виконавчий директор «Північного потоку-2» Маттіас Варніг.

Довідка. Магістральний газопровід «Північний потік ― 2» дозволить Росії транспортувати газ до Європи без транзиту через Україну. Через це Україна втрачатиме по кілька мільярдів гривень прибутку щороку.

Фото: gisreportsonline.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

У Канаді друкуватимуть написи про шкоду куріння на кожній цигарці

«Тютюновий дим шкодить дітям», «Сигарети викликають лейкемію», «Отрута в кожній затяжці». Ці повідомлення з’являться англійською та французькою на сигаретах у Канаді. Ця країна стане першою у світі, де попередження про шкоду тютюну будуть писати на кожній окремій цигарці. Нові правила почнуть діяти з 1 серпня, але їх впроваджуватимуть поетапно. Про це повідомляє CNN.

Читати далі
+ 24 слів

У мережі запустили флешмоб #відкрий_укриття. Як долучитися?

Активістка, військова, депутатка Аліна Михайлова ініціювала флешмоб, який допоможе змусити владу забезпечити українців достатньою кількістю укриттів.

Читати далі
+ 34 слів

Гід врятував альпініста із «зони смерті» Евересту. Рятувальна операція тривала 6 годин

Непальський гід Гельє Шерпа знайшов малазійця, котрий висів на мотузці й тремтів від переохолодження у місці, яке називають «зоною смерті». Температура на підйомі до Евересту сягає нижче мінус 30 градусів. Про це повідомляє Al Jazeera.

Читати далі
+ 27 слів

У Бахмуті тимчасове затишшя. РФ змінила формат операції

На фронті на Бахмутському напрямку спостерігається тимчасове затишшя, бо Росія змінила тактику війни. Зокрема, ворог замінює підрозділи «Вагнера» на армійські та десантні частини. Про це повідомив ​​Командувач Сухопутних військ Сирський  у коментарі Українській правді.

Читати далі
+ 1 слів

На опорах Керченського мосту в окупованому Криму з’явились тріщини

На опорах Керченського мосту, який незаконно з’єднує окупований Крим та Росію, з’явились тріщини. Про це повідомляє телеграм-канал «Кримський вітер»

Читати далі
+ 24 слів

«Ти — не опозиція, ти гниль, яка розділяє українців»

Аліна Михайлова, депутатка Київради, відреагувала на заяви Тараса Чорновола. Він у своєму Telegram-каналі виставив скрін з її інтерв’ю з Яніною Соколовою та назвав дівчину «зеленою та підолігархічною ш*марою» та порівняв її з Портновим, проросійським політиком та Медведчуком. Пізніше цей пост чоловік видалив.

Читати далі
+ 35 слів

РФ може бити по Україні шахедами щодня

Іран постачає Росії достатню кількість БПЛА, аби атаки шахедів стали фактично щоденними. Про це заявив речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат.

Читати далі
+ 11 слів

СБУ затримала російського шпигуна, що «полював» на ППО

Військова контррозвідка та слідчі групи Служби безпеки викрили ворожого інформатора, що проник до ЗСУ. Про це повідомляють у пресслужбі Служби безпеки України.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 6437 новин