Про що йдеться в угоді США й Німеччини?
Щоб уникнути тиску Росії на Україну через запуск «Північного потоку ― 2» й використання газопроводу для досягнення «агресивних політичних цілей» США й Німеччина готові за потреби запровадити санкції проти країни-агресора. Ідеться про обмеження можливостей російського експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, та/або в інших економічно важливих секторах.
Окрім цього, Німеччина та США зобов’язуються підтримувати розвиток в Україні зеленої енергетики. Згідно із заявою, це відбуватиметься в межах партнерства цих держав у боротьбі зі змінами клімату. Ширше використання «зеленої» енергетики дозволить Європі бути менш залежною від російських джерел енергії, як-от нафта й газ.
Німеччина готова інвестувати 175 мільйонів доларів (понад 4,5 мільярди гривень) в український енергетичний сектор. Окрім цього, вона зобов’язується підтримувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною, особливо ті, що стосуються енергоефективності й переходу до відновлюваних джерел енергії.
Позиція Анґели Меркель
Канцлерка Німеччини Анґела Меркель наголосила, що домовленості були досягнуті з урядом США, а не з Конгресом. Тобто санкції США щодо «Північного потоку ― 2» ще можливі. Росія, за словами Меркель, заявила, що не використовуватиме енергетику як зброю, однак документальних підтверджень цього немає ― треба вірити (чи не вірити) словам. Канцлерка Німеччини додала, що у випадку недотримання Росією зобов’язань проти неї введуть санкції ― «ми не є повністю беззахисними». Меркель визнала, що розбіжності зі східноєвропейськими державами стосовно «Північного потоку ― 2» угода між Німеччиною та США не подолала.
Яка позиція України?
Україна вважає, що пропозиції Німеччини й США не можуть гарантувати мінімізацію загроз, які створює «Північний потік ― 2». Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау зробили спільну заяву, у якій закликають Німеччину й США «адекватно поставитися до безпекової кризи в регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія».
Україна та Польща протидіятимуть запуску російського газопроводу, поки не буде чітких рішень для подолання безпекової кризи та мінімізації загроз миру та енергетичній безпеці.
Контекст. Російський газопровід готовий уже на 98%. Його можуть запустити в експлуатацію до кінця 2021 року. Про це заявив виконавчий директор «Північного потоку-2» Маттіас Варніг.
Довідка. Магістральний газопровід «Північний потік ― 2» дозволить Росії транспортувати газ до Європи без транзиту через Україну. Через це Україна втрачатиме по кілька мільярдів гривень прибутку щороку.
Фото: gisreportsonline.com
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики