Угода США та Німеччини щодо «Північного потоку ― 2»: чи захистить вона Україну?

Згідно з угодою, транзит газу через Україну після запуску російського газопроводу має бути продовженим на 10 років (термін дії чинного договору спливає 2024 року). Окрім цього, США та Німеччина планують залучити принаймні мільярд доларів (27 мільярдів гривень) інвестицій у зелену енергетику України. Детальніше про угоду, а також те, що про неї думає Україна ― далі.

Чому це важливо. Через запуск російського газопроводу Україна щороку втрачатиме мільярди гривень прибутку від транзиту газу. Окрім цього, «Північний потік ― 2» Росія може використовувати для досягнення своїх політичних цілей та тиску на Україну та Європу.

Про що йдеться в угоді США й Німеччини?

Щоб уникнути тиску Росії на Україну через запуск «Північного потоку ― 2» й використання газопроводу для досягнення «агресивних політичних цілей» США й Німеччина готові за потреби запровадити санкції проти країни-агресора. Ідеться про обмеження можливостей російського експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, та/або в інших економічно важливих секторах.

Окрім цього, Німеччина та США зобов’язуються підтримувати розвиток в Україні зеленої енергетики. Згідно із заявою, це відбуватиметься в межах партнерства цих держав у боротьбі зі змінами клімату. Ширше використання «зеленої» енергетики дозволить Європі бути менш залежною від російських джерел енергії, як-от нафта й газ.

Німеччина готова інвестувати 175 мільйонів доларів (понад 4,5 мільярди гривень) в український енергетичний сектор. Окрім цього, вона зобов’язується підтримувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною, особливо ті, що стосуються енергоефективності й переходу до відновлюваних джерел енергії.

Позиція Анґели Меркель

Канцлерка Німеччини Анґела Меркель наголосила, що домовленості були досягнуті з урядом США, а не з Конгресом. Тобто санкції США щодо «Північного потоку ― 2» ще можливі. Росія, за словами Меркель, заявила, що не використовуватиме енергетику як зброю, однак документальних підтверджень цього немає ― треба вірити (чи не вірити) словам. Канцлерка Німеччини додала, що у випадку недотримання Росією зобов’язань проти неї введуть санкції ― «ми не є повністю беззахисними». Меркель визнала, що розбіжності зі східноєвропейськими державами стосовно «Північного потоку ― 2» угода між Німеччиною та США не подолала.

Яка позиція України?

Україна вважає, що пропозиції Німеччини й США не можуть гарантувати мінімізацію загроз, які створює «Північний потік ― 2». Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау зробили спільну заяву, у якій закликають Німеччину й США «адекватно поставитися до безпекової кризи в регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія».

Україна та Польща протидіятимуть запуску російського газопроводу, поки не буде чітких рішень для подолання безпекової кризи та мінімізації загроз миру та енергетичній безпеці.

Контекст. Російський газопровід готовий уже на 98%. Його можуть запустити в експлуатацію до кінця 2021 року. Про це заявив виконавчий директор «Північного потоку-2» Маттіас Варніг.

Довідка. Магістральний газопровід «Північний потік ― 2» дозволить Росії транспортувати газ до Європи без транзиту через Україну. Через це Україна втрачатиме по кілька мільярдів гривень прибутку щороку.

Фото: gisreportsonline.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Українські стартапи продовжують бізнес всупереч війні

Більшість стартапів планують розширити свій бізнес у короткі терміни. Лише 4% опитаних вважають, що їхня діяльність може бути скорочена. Про це повідомляє пресслужба Мінцифри, посилаючись на онлайн-опитування для аналізу результатів роботи українських стартапів під час війни.

Читати далі
+ 17 слів

рф вербує громадян з країн Центральної Азії для участі у війні

Через брак охочих воювати окупанти намагаються залучити в армію громадян Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану. Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Читати далі
+ 18 слів

«Суспільне» починає прийом заявок на Нацвідбір «Євробачення-2023»

Читати далі
+ 70 слів

«Нова пошта» разом з ДСНС розробляють роботів-саперів

LIKE

Українські роботи-сапери призначені для розмінування водойм та суші, вони зможуть не лише знаходити міни, а й знешкоджувати їх.

Читати далі
+ 25 слів

росіяни завдали ракетних ударів по Одещині. Важливе за ніч і ранок 17 серпня

Читати далі
+ 37 слів

рф обстріляла університет у Миколаєві

Читати далі
+ 16 слів

МОЗ не рекомендує ставити другий «бустер» вакцини від COVID

людям, які не в групі ризику

Читати далі
+ 118 слів

У Криму детонують боєприпаси окупантів. Головне за ніч та ранок 16 серпня

​У Джанкойському районі тимчасово окупованого Криму сьогодні вранці чутно вибухи і видно вогонь. Місцеві жителі публікують відео пожежі на території трансформаторної підстанції. Рефат Чубаров, один із лідерів Меджлісу кримських татар, посилаючись на свої джерела, повідомив про «влучне попадання по військовій частині». Самопроголошений «голова Криму» Сєргєй Аксьонов та Міноборони рф підтвердили детонацію на складі боєприпасів поблизу Джанкоя. Аксьонов повідомив про двох поранених серед цивільного населення. Триває евакуація мешканців.

Читати далі
+ 33 слів
Що там ще
+ 4563 новин