Українець, який випередив Рентґена, переклав Біблію та засвітив Чехію. 2 лютого — 178 років з дня народження Івана Пулюя

Українця Івана Пулюя називають людиною, яка засвітила Європу. Окрім своєї наукової праці, фізик був прибічником української національної ідеї в усіх сферах людського життя.

Пулюй народився на Тернопільщині у 1845 році. Коли вступив у Тернопільську класичну гімназію, разом з двома своїми братами став одним зі співзасновників товариства української молоді «Громада». Навчався у Віденській греко-католицькій духовній семінарії, де познайомився з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким. У тандемі вони переклали Святе Письмо. Під час навчання у семінарії Пулюй зацікавився точними науками. Згодом вступив до Віденського університету, де з часом почав викладати.

Після публікації своїх статей  у «Доповідях Віденської академії наук» Іван Пулюй зацікавився електротехнікою. З 1884 року працював у Німецькій вищій технічній школі в Празі (станом на сьогодні Чеський технічний університет), де створив кафедру фізики та електротехніки. За п’ять років він став ректором цього навчального закладу. 

У Чехії Іван Пулюй дослідив X-промені й описав свої відкриття у наукових працях «Матеріял випромінюючих електродів» і «Променевий електродний матеріял і так званий четвертий стан речовини».  Це був 1896 рік. На той час «лампа Пулюя», що випромінювала такі промені існувала вже 14 років. Після відкриття українського фізика про ці промені заговорив і німець Вільгельм Конрад Рентґен, який отримав першу Нобелівську премію з фізики. Є версія про те, що відкриття Івана Пулюя приписали Рентґенові через те, що X-промені не були ним вчасно запатентовані.

Український фізик збудував першу в Австро-Угорській імперії електростанцію. У Чехії існує й до сьогодні багато електростанцій на змінному струмі, які спорудили під керівництвом Івана Пулюя. Саме він розробив систему празьких електричних трамваїв і запустив перший з них. Пулюй удосконалив телефон і першим у світі дослідив неонове світло. А також налагодив промислове виробництво люмінесцентних ламп власної конструкції. Окрім цього, чоловік знав 15 мов, переклав українською Біблію та Псалтир, мав 15 дітей.

Текст підготувала Олександра Фененко

Фото: hromadske.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів

Угорщина заблокувала заяву ЄС про ордер на арешт Путіна

Уряд Угорщини заблокував публікацію спільної заяви країн-членів Європейського Союзу про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Читати далі
+ 47 слів

Україні передали польовий госпіталь Естонія, Норвегія та Нідерланди

За підтримки та співпраці трьох країн Україна отримала медичну допомогу у війні проти Росії. Про це повідомили Збройні сили Естонії. 

Читати далі
+ 47 слів
Що там ще
+ 5849 новин