Детальніше. Портал створила Благодійна організація «100% життя» спільно з експертами Центру громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я. На сайті можна знайти інформацію про саме захворювання, пункти тестування на ВІЛ (вірус імунодеціфиту людини) в Україні та пункти надання підтримки людям, які живуть з ВІЛ.
Ресурс містить найсвіжіші дані про тестування, діагностику та лікування ВІЛ-інфекції, безкоштовну бібліотеку інформаційно-освітніх матеріалів, які стосуються теми ВІЛ та громадського здоров’я, є інформація про те, що таке ВІЛ-інфекція, які є способи передачі вірусу і як цього уникнути. На сайті можна дізнатися, що робити, якщо виявили ВІЛ, яким буде лікування, як подбати у цій ситуації про своїх партнерів і рідних, що слід знати про свої права.
Ресурс містить дві карти. На одній є пункти тестування на ВІЛ по всій Україні, на іншій — з контаки організацій, де люди, які живуть з ВІЛ, можуть отримати необхідну підтримку. Ці карти є наймасштабнішими за охопленням населених пунктів України і постійно оновлюватимуться.
Довідка. ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини. Він поступово знищує імунну систему людини. Саме вона захищає організм від різних інфекцій.
⟶ 5 міфів про ВІЛ. Сайт The Ukrainians підготував спецпроект про «Усе про ВІЛ/СНІД». У ньому він розповідає зокрема й про 5 міфів про ВІЛ:
- ВІЛ передається під час поцілунку чи рукостискання. Зовсім ні. Слина, сльози чи піт не можуть стати причиною інфікування ВІЛ. Вірус імунодефіциту людини міститься лише у крові, спермі, виділеннях статевих органів та грудному молоці. Існує тільки три шляхи інфікування: статевий, через кров і від матері до дитини.
- ВІЛ — це те ж саме, що й СНІД. ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. СНІДом називають синдром набутого імунодефіциту: комплекс захворювань, які виникають через руйнування ВІЛ-інфекцією імунної системи. У 80-90-ті синдромом набутого імунодефіциту людини називали четверту клінічну стадію ВІЛ-інфекції. Зараз частіше говорять тільки про чотири стадії ВІЛ-інфекції, а термін СНІД вживають рідше.
- На ВІЛ хворіють лише наркозалежні та повії. Споживачі й споживачки ін’єкційних наркотиків, а також працівники та працівниці комерційного сексу дійсно належать до переліку ключових груп ризику. Але дослідження «Індекс стигми» показує, що з 2014-го до 2016 року частка людей, що живуть із ВІЛ і не належать до жодної ключової групи, зросла з 25% до 46%.
- Жінкам, які мають ВІЛ, не можна народжувати — дитина обов’язково буде ВІЛ-інфікованою. Через страх багато жінок, які живуть з ВІЛ, не ризикують народжувати дітей, адже бояться, що ВІЛ обов’язково передасться майбутній дитині. Насправді так стається не завжди — будь-яка ВІЛ-позитивна жінка має шанс народити здорову дитину. Якщо вона не приймає профілактичної терапії, такий шанс становить 27%. Якщо приймає антиретровірусну терапію (далі – «АРТ») — ризик передачі вірусу майже нульовий (близько 3% — якщо вона почала профілактику тільки під час вагітності; і менш як 1% — якщо жінка приймає АРТ давно і має вірусну супресію, тобто вірус у крові не визначається).
- Від ВІЛ неминуче помирають. ВІЛ має чотири клінічні стадії — від першої найлегшої до летальної четвертої. Вчасне виявлення і лікування дає змогу утримувати вірус на певній стадії. Приймати препарати доведеться все життя, але це не означає постійно хворіти — це означає не дати хворобі розвиватися. Тривалість життя людей з ВІЛ, які приймають АРТ, постійно зростає. Експерти наголошують, що тепер тривалість життя людини, яка живе з ВІЛ та приймає АРТ, дорівнює тривалості життя людей без ВІЛ.
⟶ З 2020 року Національна служба здоров’я (НСЗУ) фінансуватиме лікування ВІЛ-інфікованих. СНІД-центри та інші медзаклади, які надають послуги з лікування, діагностики та супроводу ВІЛ-інфекції, отримуватимуть гроші за пацієнтів від НСЗУ. Це передбачено другим етапом медреформи у 2020 році.
Для фінансування меддопомоги у сфері ВІЛ/СНІДу сформували 4 пакети послуг: лікування та супровід осіб з ВІЛ; лікування з використанням замісної підтримувальної терапії (ЗПТ); спеціалізована стаціонарна медична допомога; паліативна медична допомога.
Дізнайтеся більше про ВІЛ:
Фото: