Валентин Васянович, Оксана Луцишина та Станіслав Асєєв: хто отримав Шевченківську премію 2021 року

Нагороду вручили у номінаціях: публіцистика, журналістика; кіномистецтво, література, театральне мистецтво, музичне мистецтво та візуальне мистецтво. Її отримали кореспондент Радіо Свобода Станіслав Асєєв, письменниця Оксана Луцишина та інші представники культурного середовища. Про це повідомляє комітет премії.

Чому це важливо. Шевченківську премію отримують за найвидатніші твори літератури та мистецтва, публіцистики та журналістики, які утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять українського народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства. Премія існує з 1961 року.

Детальніше. У номінації «Публіцистика, журналістика» перемогу здобув Станіслав Асєєв з книжкою есеїв «В ізоляції». Вона є збірником його статей і есеїв з тимчасово окупованого Донецька. Сам Асєєв на момент виходу книжки (2018 рік) ще перебував у незаконному ув’язнені і вийшов на волю тільки в грудні 2019 року.

У номінації «Кіномистецтво» нагороду здобув художній фільм «Атлантида» про закінчення війни на Донбасі та його майбутнє. Його режисером і оператором-постановником є Валентин Васянович, а художником-постановником ― Владлен Одуденко.

У номінації «Література» переможницею стала письменниця Оксана Луцишина з романом «Іван і Феба». У ньому йдеться про останні роки радянської влади й перші роки української Незалежності. За сюжетом, Іван навчався у Львові й брав участь у Революції на граніті. Потім хлопець повертається до рідного Ужгорода й одружується з поеткою Марією, що називає себе Фебою. Життя в цьому місті кардинально відрізняється від того, що відбувається у Львові й Києві.

У номінації «Театральне мистецтво» найкращою стала вистава «Verba» за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф ― Сергій Маслобойщиков, художниця костюмів ― Наталія Рудюк, композитор ― Олександр Бегма.

У номінації «Музичне Мистецтво» премію здобув проєкт «Архітектура голосу» музичного агентства «УХО». Директорка агенції ― Олександра Андрусик, співзасновник агенції ― Євген Шимальський і виконавча продюсерка ― Катерина Сула.

У номінації «Візуальне мистецтво» найкращою стала відеопроекція та фотоінсталяція «Випробування смертю» художника Бориса Михайлова.

Фото: apostrophe.ua

Колишнього «беркутівця» засудили до восьми років позбавлення волі

Печерський районний суд Києва засудив колишнього бійця харківського батальйону міліції особливого призначення «Беркут» до восьми років позбавлення волі. Йому також заборонили обіймати посади у правоохоронних органах на три роки. Про це повідомили в Офісі генерального прокурора.

Читати далі
+ 43 слів

У Росії хочуть ввести тотальний контроль за росіянами-ухилянтами

Путін наказав створити цифрову базу даних військовозобов’язаних. Це потрібно, щоб ввести тотальний контроль за місцем перебування росіян і обмежувати ухилянтів у їхніх правах. Про це заявили у Головному управлінні розвідки Міноборони України.  

Читати далі
+ 4 слів

Підтримати український волонтерський рух закликають міжнародну спільноту

На платформі Ukrainian Volunteers killed by Russia зібрали імена та історії загиблих українських волонтерів. Проєкт реалізувала Українська Волонтерська Служба спільно з платформою памʼяті Меморіал. Так команда має намір зберегти пам’ять про волонтерів, які загинули під час війни в Україні. Про це повідомили організатори акції. 

Читати далі
+ 35 слів

Жадан потрапив до рейтингу культурних діячів-2022

Одна з найавторитетніших газет та онлайн-медіа Німеччини Frankfurter Allgemeine Zeitung оприлюднила список культурних діячів року. Друге місце у ньому посів український письменник Сергій Жадан. Про це йдеться на офіційному сайті видання.

Читати далі
+ 28 слів

Контрнаступ ЗСУ триватиме і взимку

Американський Інститут дослідження війни (ISW) у своєму звіті, оприлюдненому увечері четвертого грудня, заявив про те, що заяви українського командування вказують на те, що контрнаступальні операції триватимуть і взимку, це вони підсумували із твердження представників української влади і військових.

Читати далі
+ 70 слів

ОАЕ хочуть допомогти Україні відбудувати економіку

Об’єднані Арабські Емірати планують почати торговельні переговори з нашою країною. Про намір створити нові шляхи економічної взаємодії повідомляє видання Bloomberg.

Читати далі
+ 24 слів

У Нью-Йорку провели концерт до 100-ліття прем’єри Щедрика

На концерті «Notes from Ukraine» — «Нотатки з України» виступили хори з України та Північної Америки. Захід провели до ювілею виконання українського Щедрика на тому ж місці, що і 100 років тому — у Карнеґі-Холі. Про це повідомило Суспільне з посиланням на організаторів. Переглянути запис концерту можна на Vimeo.

Читати далі
+ 26 слів

Погрози продовжують надходити українським посольствам та консульствам

Wow

В Іспанії поліція вилучила ще три конверти з очима тварин. Вони були адресовані посольству України в Мадриді, генеральному консульству в Барселоні та консульству в Малазі. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Читати далі
+ 45 слів
Що там ще
+ 5215 новин