Валентин Васянович, Оксана Луцишина та Станіслав Асєєв: хто отримав Шевченківську премію 2021 року

Нагороду вручили у номінаціях: публіцистика, журналістика; кіномистецтво, література, театральне мистецтво, музичне мистецтво та візуальне мистецтво. Її отримали кореспондент Радіо Свобода Станіслав Асєєв, письменниця Оксана Луцишина та інші представники культурного середовища. Про це повідомляє комітет премії.

Чому це важливо. Шевченківську премію отримують за найвидатніші твори літератури та мистецтва, публіцистики та журналістики, які утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять українського народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства. Премія існує з 1961 року.

Детальніше. У номінації «Публіцистика, журналістика» перемогу здобув Станіслав Асєєв з книжкою есеїв «В ізоляції». Вона є збірником його статей і есеїв з тимчасово окупованого Донецька. Сам Асєєв на момент виходу книжки (2018 рік) ще перебував у незаконному ув’язнені і вийшов на волю тільки в грудні 2019 року.

У номінації «Кіномистецтво» нагороду здобув художній фільм «Атлантида» про закінчення війни на Донбасі та його майбутнє. Його режисером і оператором-постановником є Валентин Васянович, а художником-постановником ― Владлен Одуденко.

У номінації «Література» переможницею стала письменниця Оксана Луцишина з романом «Іван і Феба». У ньому йдеться про останні роки радянської влади й перші роки української Незалежності. За сюжетом, Іван навчався у Львові й брав участь у Революції на граніті. Потім хлопець повертається до рідного Ужгорода й одружується з поеткою Марією, що називає себе Фебою. Життя в цьому місті кардинально відрізняється від того, що відбувається у Львові й Києві.

У номінації «Театральне мистецтво» найкращою стала вистава «Verba» за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф ― Сергій Маслобойщиков, художниця костюмів ― Наталія Рудюк, композитор ― Олександр Бегма.

У номінації «Музичне Мистецтво» премію здобув проєкт «Архітектура голосу» музичного агентства «УХО». Директорка агенції ― Олександра Андрусик, співзасновник агенції ― Євген Шимальський і виконавча продюсерка ― Катерина Сула.

У номінації «Візуальне мистецтво» найкращою стала відеопроекція та фотоінсталяція «Випробування смертю» художника Бориса Михайлова.

Фото: apostrophe.ua

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів

Україна – Ізраїль: чому дві країни у стані війни тримаються на відстані?

Ізраїль — це держава, яку в Україні багато хто вважає прикладом того, як слід жити в умовах постійної війни за своє існування. Київ неодноразово висловлював підтримку Тель-Авіву, але ці відносини є доволі односторонніми. Ізраїль від початку повномасштабного вторгнення РФ не висловлював активної підтримки України. Та що дивніше — Тель-Авів жодним чином не критикував РФ і досі не ввів санкції проти Москви. У чому причина такої політики і що в такій ситуації робить Україна — пояснює НЗЛ.

Читати далі
+ 239 слів

Угорці вимагають відставки Орбана після оприлюднення доказів хабарництва

Тисячі людей вийшли на протест в Будапешті, вимагаючи відставки прем’єр-міністра Віктора Орбана. Це сталося після того, як угорський політичний діяч Петер Мадяр звинуватив старшого помічника Орбана у втручанні в справу про хабарництво. Протестувальники пройшли від будівлі прокуратури до парламенту, багато з них несли смолоскипи.

Читати далі
+ 15 слів
Що там ще
+ 9453 новин