Відмивання коштів у світових масштабах. До чого тут українські олігархи?

Wow

Журналісти з 88 країн майже два роки працювали над документами Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (FinCEN). Розслідування показало, як великі світові банки допомагали відмивати і приховувати «брудні» гроші. В оприлюднених документах йдеться про перекази на суму близько 2 трильйонів доларів з 1999 до 2017 років. Документи показують, як великі банки, включаючи JP Morgan і Deutsche Bank, допомагали кримінальним мережам по всьому світі переміщати і приховувати гроші. У файлах є імена й українських політиків та олігархів, пише BBC та Радіо Свобода

Чому це важливо. «Відмивання грошей — це злочин, який робить можливим інші злочини. Він може прискорити економічну нерівність, спустошити державні скарбниці, підірвати демократію та дестабілізувати держави — і банки відіграють ключову роль», — пояснюють розслідувачі BuzzFeed.

Детальніше. Мережа по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) дослідила сумнівні операції у банківській сфері. Американське видання BuzzFeed отримало доступ до документів FinCEN і поділилося ними з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) та колегами з 88 країн світу, серед яких і кореспонденти української агенції «Слідство.Інфо». Майже півтора роки журналісти досліджували та перевіряли підозрілі транзакції у світовій банківській системі.

Місце українських олігархів у розслідуванні

FinCEN зібрав досьє на українських олігархів Дмитра Фірташа, Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова і Петра Порошенка. Щодо Фірташа у США уже є обвинувачення, щодо Коломойському ще тривають слідчі дії. У розслідуванні також фігурує «Міжнародний інвестиційний банк», який належить Петрові Порошенку. Через цю установу здійснили частину підозрілих українських операцій — 81 з 489. Також у розслідуванні йдеться про колишнього президента Віктора Януковича, тодішнього голову його адміністрації Андрій Клюєв, бізнесмена Сергія Курченка, політикиню Юлію Тимошенко. Усі вони могли користувалися послугами латвійських банків із метою виведення або відмивання коштів.

Ціна питання: скільки грошей пройшло через українські банки?

Через українські рахунки було надіслано і отримано 489 «підозрілих» трансакцій на загальну суму 470 мільйонів доларів. Це видно на інтерактивній мапі FinCEN Files на сайті Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). У списку українських банків, через які проходили такі підозрілі операції, кілька десятків установ. Серед них «Приватбанк», який раніше належав українському олігархові Ігорю Коломойському, збанкрутілий «Надра банк» Дмитра Фірташа, а також «Перший міжнародний банк» олігарха Ріната Ахметова.

Наприклад, Bank of New York Mellon у період з 2012 по 2017 рік звернув увагу американських правоохоронців на 263 мільйони доларів підозрілих переказів компаній, підконтрольних Коломойському. Зокрема, мова йде про британську компанію Claresholm Marketing Ltd. Вона посідала центральне місце в схемі відмивання грошей Коломойським із «Приватбанку» протягом 2006–2016 років.

Deutsche Bank, у свою чергу, повідомляв FinCEN про фінансові операції «Міжнародних авіаліній України» (МАУ), одним із головних акціонерів яких є Коломойський, на суму у 215 мільйонів доларів США. В одному зі звітів чотирирічної давнини німецький банк навіть заявив про намір припинити відносини з МАУ.

Що далі?

Питання часу, коли Міністерство юстиції США пред’явить фігурантам розслідування FinCEN обвинувачення. У ситуації з FinCEN, на відміну від попередніх витоків даних, мова йде про документи, надані не фірмами, а банками різних держав. Питання у тому, чому ці фінансові установи зробили можливим такий рух грошей.

Але є одне але. Розслідувачі наголошують, що згадки у документах Мережі боротьби з фінансовими злочинами Міністерства фінансів США, до якої банки, що діють у цій країні, зобов’язані подавати дані про підозрілі банківські операції, — зовсім не означає, що в них ідеться про доведені правопорушення — це лише підозри.

Довідка. FinCEN, або Financial Crimes Enforcement Network — це спеціальний підрозділ боротьби з фінансовими злочинами у складі Міністерства фінансів США. Він займається боротьбою з відмиванням грошей, боротьбою з фінансуванням тероризму й іншими фінансовими злочинами, пояснюють журналісти BuzzFeed. До групи документів FinCEN входять Звіти про підозрілу діяльність (SAR), датовані періодом із 1999 по 2017 роки. Банки подають ці звіти до FinCEN, коли мають перестороги щодо легальності трансакції.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

У Моршині жоден хворий на COVID-19 не потребує госпіталізації. У місті вакцинували 75% дорослого населення

У курортному місті Моршин Львівської області на COVID-19 хворіють 22 людини, з них восьмеро — вакциновані. Усі вони лікуються вдома. Про це повідомив голова міста Руслан Ільницький.

Читати далі
+ 31 слів

Дія прикордонного проєкту «Стіна» підходить до завершення: що далі?

Термін дії проєкту «Стіна», який був створений для укріплення кордону з Росією, завершується у грудні 2021 року. Проте він досі до кінця не реалізований, тому його продовжують вже вдруге. Цьогоріч на його реалізацію виділили 330 млн гривень, що вдвічі менше, ніж передбачалося. Про це пише Українська правда.

Чому це важливо. Проєкт «Стіна» розроблений для якісного моніторингу державного кордону та можливості вчасно реагувати на небезпеку.

Читати далі
+ 58 слів

«Скіфське золото» повернуть в Київ, а не в окупований Росією Крим

LIKE

Апеляційний суд Амстердаму постановив передати 565 музейних експонатів до Державного історичного музею України в Києві. Там вони перебуватимуть до повернення Криму. Про це повідомила пресслужба суду.

Читати далі
+ 48 слів

Модернізація будинків та економія на енергоносіях: які зміни очікувати українцям від нового закону про енергоефективність?

Офіс президента вводить зміни в план споживання енергії, беручи курс на європейське законодавство. Одним з етапів модернізації стало підписання «Закону про енергетичну ефективність» та запуск нової програми — «Велика енергоефективність». Остання передбачає оновлення будинків та обладнання, що дозволить громадянам зекономити. Реновації відбуватимуться в межах державного бюджету.  

Чому це важливо.  «Підписання закону дозволить значно зекономити на витратах в майбутньому. Європейський досвід показує, що саме ці заходи є основою для підвищення енергоефективності на підприємствах», — заявила експертка Валентина Гуч-Дениченко.

Читати далі
+ 19 слів

Художній музей випустить для продажу NFT-колекцію українського мистецтва

Національний художній музей України у співпраці зі стартапом STAMPSDAQ випустить NFT-колекцію українського мистецтва. Про це повідомляє фейсбук-сторінка музею.

На початку 2022 року усі охочі зможуть придбати NFT-версії картин Олександра Мурашка, Олександри Екстер, Всеволода Максимовича, Миколи Пимоненка та багатьох інших класиків українського мистецтва.

NFT-колекція працюватиме на основі технології блокчейн і буде мати п’ять ступенів рідкісності: звичайний, рідкісний, супер рідкісний, ультра рідкісний і унікальний. Рівні неповторності відрізнятимуться анімаційними елементами у кожній роботі.

NFT, або невзаємозамінний токен — це одиниця даних у блокчейні, де кожен NFT може представляти унікальний цифровий елемент, і тому кожен з них не взаємозамінний.

Фото: glavcom.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів

Klymenko Time, Vesti, Шептун: Центр протидії дезінформації склав список проросійських телеграм-каналів

На офіційному сайті РНБО опублікували глосарій назв, термінів та словосполучень, які рекомендовано використовувати для боротьби з проросійською пропагандою. Центр протидії дезінформації створив перелік телеграм-каналів, які негативно відреагувати на цей глосарій та спробувати його дискредитувати. 

Чому це важливо. Під час інформаційної війни в Україні пропагандистські ресурси, які працюють на користь Росії, поширюють фейки у соціальних мережах та дезінформують українців. 

Читати далі
+ 77 слів

MacOS 12 Monterey випустила Apple. Що цікаво?

Apple випустила стабільну версію нової операційної системи для Mac — macOS 12 Monterey. Завантажити її можна безкоштовно. Про це повідомляють на сайті компанії.

Читати далі
+ 88 слів

Викрадачів авто суд зобов’язав читати твори Марка Твена і Тараса Шевченка

Засуджені повинні опанувати повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» і «Пригоди Гекльберрі Фінна», повість Джека Лондона «Біле Ікло» і вірш «Минають дні, минають ночі…» Тараса Шевченка. Про йдеться у рішенні Малиновського районного суду Одеси.

Раніше двоє чоловіків вкрали з автомобілів, що стояли на штрафмайданчику, дві магнітоли, коробку передач та автомобільні динаміки. Їх спіймали, коли вони повернулись, щоб забрати документи, які забули на місці злочину. На судовому засіданні встановили, що, попри свій вік (19 та 23 роки), у обвинувачених недостатній рівень виховання.

«Про це свідчить їхня мова, побудова речень, малий словниковий запас слів, самі висловлювання, творення складних речень для пояснення своїх думок, точніше відсутність можливості і навіть здатності побудови складного речення», — зазначив суддя.

Чоловіки погодилися співпрацювати з судом, визнали провину і розкаялися у злочині. Їх звільнили від передбаченого трирічного ув’язнення та визначили один рік випробувального терміну.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3393 новин