Як світ рятує українську культуру. Оцифрування пам’яток, виставки й онлайн-платформа

Росія зруйнувала 1189 об’єктів культурної інфраструктури України. І це станом лише на 25 грудня 2022-го, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики. Українці та закордонні діячі докладають зусиль для збереження нашої культурної спадщини: оцифровують пам’ятки, проводять онлайн-виставки, де представлені роботи українських митців, створюють спеціальні платформи для дослідження наших надбань.

Ще від перших місяців війни можна було помітити, як у містах обкладали статуї та історичні фасади мішками з піском. У Львові, зокрема, закрили всі статуї та надбудови на святинях.

Як технології допомагають зберегти нашу культуру

Після новин про знищення багатьох видатних пам’яток української культури іноземні друзі віднайшли рішення у тому, що необхідно відцифрувати те, що ще є, і те, чого вже немає. Фахівці латвійського технічного університету за допомогою технологій 3D-сканування та фотограмметрії допомагають українським волонтерам перенести культурні пам’ятки в мережу. Це необхідно для того, аби люди дізналися правду про руйнацію, яку принесла Росія, та для розробки реставраційних програм цих споруд.

Завдяки такій ініціативі вдалося відсканувати школу та пожежну частину у Харкові, Вознесенську церкву, юнацьку бібліотеку в Чернігові, зруйнований Ірпінський міст і безліч інших пам’яток.

До збереження української культурної спадщини долучилися Google та Netflix. Наприклад, завдяки спільній роботі Мінкульту і Google кінець 2022 року запам’ятався запуском онлайн-платформи, метою якої є дослідження мистецтва, культури, архітектури та історії України «Україна – поруч» (Ukraine is here).

Щодо Netflix, то ця платформа докладає зусиль для збереження та ретрансляції нашого кіно. Окрім значного поширення українського дубляжу та субтитрів, Netflix надав можливість переглянути серіали та фільми, створені режисерами країни. І це роблять не лише українці, а й іноземці по всьому світові, коли бачать у своїх рекомендаціях стрічки «Поводир», «Захар Беркут» чи «Мої думки тихі».

Як про українську культуру розповідають за межами країни

Нині українські митці намагаються скрізь розповісти правду про дії Росії на теренах країни. Наприклад, Музей сучасного мистецтва у Нью-Йорку провів проєкт-виставку «In Solidarity» наприкінці березня минулого року з роботами митців, що народилися в Україні. Там були картини, фотографії і печатки Казимира Малевича, Артура Віджі (це львів’янин Артур Фелліга), Джанет Собель, Давида Бурлюка та інших. Саме зазначення того, що ці митці народилися на теренах нашої країни, і є свідченням факту, що вони були українцями. Виставку можна переглянути онлайн.

Окрім цього, по всьому світові відбувалися заходи для збору необхідного для наших воїнів, постраждалих та біженців. Наприклад, на благодійній мистецькій виставці Brave Ukraine в Лондоні 7 травня 2022 року вдалося не лише розповісти історії людей з Маріуполя, Ізюма та інших міст, а й зібрати мільйон доларів, який направили на гуманітарну допомогу українцям.

Окрім цього, у Берліні, Парижі, Римі та Амстердамі торік відбулася виставка «Захоплений будинок» про російсько-українську війну, де представили роботи понад 40 українських художників, у яких вони відобразили сучасні події на теренах нашої країни та гуманітарну кризу в Україні, спричинену діями країни-агресора. Це мистецьке дійство також можна переглянути онлайн.

Також важливою подією для нашої культури стало те, що український борщ внесли до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Це рішення назавжди поставило крапку в питанні про походження цієї страви та визнало його українським, адже за це рішення боролися не один рік.

Як українці розповідають про себе світові

Допомога світу у збереженні нашої культурної спадщини не відбувається у форматі односторонньої допомоги. Так виникла необхідність доступно розповісти іноземцям про українську культуру, тому наші освітні платформи та Мінкульт роблять усе для цього. Наприклад, Український інститут та EdEra створили онлайн-курс для іноземців «Ukrainian Culture: Understanding the Country and Its People» («Українська культура: Розуміння країни та її людей»), де коротко та цікаво розкрили основні теми щодо української культурної спадщини.

Також задля більшого результату Український інститут відкрив перше представництво за кордоном. Тож від 19 січня цього року в німецькому суспільстві з’явився засіб, завдяки якому буде більше популяризуватися наша культура за межами України.

Фото: suspilne.media.

Авторка тексту: Олександра Литвин

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів

Угорщина заблокувала заяву ЄС про ордер на арешт Путіна

Уряд Угорщини заблокував публікацію спільної заяви країн-членів Європейського Союзу про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Читати далі
+ 47 слів

Україні передали польовий госпіталь Естонія, Норвегія та Нідерланди

За підтримки та співпраці трьох країн Україна отримала медичну допомогу у війні проти Росії. Про це повідомили Збройні сили Естонії. 

Читати далі
+ 47 слів
Що там ще
+ 5849 новин