Детальніше. Шведська активістка Ґрета Тунберґ, яка уже стала символом світового екологічного руху молоді, виступила перед лідерами більше 100 країн. Вони зібралися на засідання Генеральної Асамблеї ООН, яке цьогоріч присвячене стримуванню змін клімату. Тунберґ звинуватила делегатів у тому, що вони бездіють, щоб попередити кризу у сфері клімату і зневажають наукові факти, які підтверджують наближення екологічної катастрофи.
Активістка розповідала: «Це все — неправильно. Я не маю бути тут. Я маю бути у школі — на іншому боці океану. Ви усі звертається до нас, молоді, у пошуку надії. Як ви можете? Ви вкрали мої мрії і моє дитинство вашими порожніми словами. Але мені ще пощастило. Люди страждають. Люди вмирають, екосистеми руйнуються. Ми — на порозі масового вимирання, і все, про що ви можете говорити — це гроші, і казочки про вічне економічне зростання. Як ви смієте?»
Грета оголосила про подання скарги до ООН разом із 15 молодими активістами з 12 країн світу. У документі вони заявляють, що своєю бездіяльністю у сфері збереження клімату світові лідери порушують права дітей.
Контекст. Ґрета Тунберґ — шведська політична активістка. Вона виступає за протидію глобальному потеплінню та зміни клімату. У серпні 2018 року розпочала перший шкільний страйк проти змін клімату під будівлею парламенту Швеції. Щоб дістатися з Європи до США на кліматичний саміт, дівчина пливла на яхті два тижні (вона обрала яхту, бо такий вид транспорту меж шкідливий, аніж літак). Напередодні саміту активістка взяла участь у кліматичному марші за клімат у Нью-Йорку.
⟶ «Для боротьби з кліматичною кризою доведеться змінити багато сфер життя», — Генсек ООН Антоніу Гуттеріш. Про це посадовець заявив на Кліматичному саміті ООН в Нью-Йорку. «Якщо прямо зараз ми не змінимо свій спосіб життя, то під загрозою опиниться сама наше життя», — наголосив він. Гуттеріш закликав до рішучих дій.
Зокрема, зменшення виділення парникових газів, припинення підтримки енергодобувної промисловості, перехід на поновлювані джерела енергії та введення податку на вуглеці. «Цей саміт — це не саміт розмов. Розмов було уже достатньо. Це не саміт переговорів — з природою не можна домовитися. Це — саміт дій. З самого початку я говорив, для «квитка» на саміт недостатньо заготовленої промови, нам потрібні конкретні дії»
⟶ Українці приєдналися до глобального кліматичного маршу. 20 вересня близько півтори тисячі громадян з різних регіонів прийшли на марш проти змін клімату у Києві. Мета акцій в Україні та в світі: спонукати уряди до рішучих дій, які стосуються найбільших екологічних загроз: зміни клімату, енергетики, промислового тваринництва, транспорту та відходів. Біля офісу президента активісти передали представнику команди Зеленського відкритий лист-звернення із 6 вимогами:
- Перейти на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року.
- Поступово відмовитися від викопного палива, встановити дату повної відмови від вугілля в енергетиці, підготувати регіони, залежні від вугільної промисловості, до справедливого переходу, припинити дотації у збиткову вугільну галузь.
- Визнати енергоефективність пріоритетом №1 у сфері енергоспоживання.
- Припинити дотувати з держбюджету промислове тваринництво.
- Розвивати громадський електротранспорт та велоінфраструктуру у містах.
- Заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів.
Фото: