«Як ви смієте?»: Ґрета Тунберґ виступила на кліматичному саміті ООН

LIKE

16-річна активістка звинуватила делегатів ООН у бездіяльності щодо змін клімату. «Ми — на порозі масового вимирання, і все, про що ви можете говорити — це гроші, і казочки про вічне економічне зростання. Як ви смієте?» — цитує Грету «Голос Америки».

Чому це важливо. Щорічне засідання Генеральної асамблеї ООН — важлива подія у світі. Присутні на ньому посадовці та представники країн мають інструменти, щоб вплинути на політику своїх держав у сфері захисту довкілля.

Детальніше. Шведська активістка Ґрета Тунберґ, яка уже стала символом світового екологічного руху молоді, виступила перед лідерами більше 100 країн. Вони зібралися на засідання Генеральної Асамблеї ООН, яке цьогоріч присвячене стримуванню змін клімату. Тунберґ звинуватила делегатів у тому, що вони бездіють, щоб попередити кризу у сфері клімату і зневажають наукові факти, які підтверджують наближення екологічної катастрофи.

Активістка розповідала: «Це все — неправильно. Я не маю бути тут. Я маю бути у школі — на іншому боці океану. Ви усі звертається до нас, молоді, у пошуку надії. Як ви можете? Ви вкрали мої мрії і моє дитинство вашими порожніми словами. Але мені ще пощастило. Люди страждають. Люди вмирають, екосистеми руйнуються. Ми — на порозі масового вимирання, і все, про що ви можете говорити — це гроші, і казочки про вічне економічне зростання. Як ви смієте?»

Грета оголосила про подання скарги до ООН разом із 15 молодими активістами з 12 країн світу. У документі вони заявляють, що своєю бездіяльністю у сфері збереження клімату світові лідери порушують права дітей. 

Контекст. Ґрета Тунберґшведська політична активістка. Вона виступає за протидію глобальному потеплінню та зміни клімату. У серпні 2018 року розпочала перший шкільний страйк проти змін клімату під будівлею парламенту Швеції. Щоб дістатися з Європи до США на кліматичний саміт, дівчина пливла на яхті два тижні (вона обрала яхту, бо такий вид транспорту меж шкідливий, аніж літак). Напередодні саміту активістка взяла участь у кліматичному марші за клімат у Нью-Йорку. 

«Для боротьби з кліматичною кризою доведеться змінити багато сфер життя», — Генсек ООН Антоніу Гуттеріш. Про це посадовець заявив на Кліматичному саміті ООН в Нью-Йорку. «Якщо прямо зараз ми не змінимо свій спосіб життя, то під загрозою опиниться сама наше життя», — наголосив він. Гуттеріш закликав до рішучих дій. 

Зокрема, зменшення виділення парникових газів, припинення підтримки енергодобувної промисловості, перехід на поновлювані джерела енергії та введення податку на вуглеці. «Цей саміт — це не саміт розмов. Розмов було уже достатньо. Це не саміт переговорів — з природою не можна домовитися. Це — саміт дій. З самого початку я говорив, для «квитка» на саміт недостатньо заготовленої промови, нам потрібні конкретні дії»

⟶ Українці приєдналися до глобального кліматичного маршу. 20 вересня близько півтори тисячі громадян з різних регіонів прийшли на марш проти змін клімату у Києві. Мета акцій в Україні та в світі: спонукати уряди до рішучих дій, які стосуються найбільших екологічних загроз: зміни клімату, енергетики, промислового тваринництва, транспорту та відходів. Біля офісу президента активісти передали представнику команди Зеленського відкритий лист-звернення із 6 вимогами: 

  1. Перейти на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року.
  2. Поступово відмовитися від викопного палива, встановити дату повної відмови від вугілля в енергетиці, підготувати регіони, залежні від вугільної промисловості, до справедливого переходу, припинити дотації у збиткову вугільну галузь.
  3. Визнати енергоефективність пріоритетом №1 у сфері енергоспоживання.
  4. Припинити дотувати з держбюджету промислове тваринництво.
  5. Розвивати громадський електротранспорт та велоінфраструктуру у містах.
  6. Заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів. 

Фото:

Геноцид, який ми (ще) не знаємо, сьогодні — День роковин депортації кримських татар

Згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — депортували 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100.

О 4 ранку 18 травня 1944 року почалося масове примусове виселення кримських татар із території Криму. Агенти НКВС давали людям 15 хвилин на збори, дозволяли взяти з собою до 500 кг речей на сім’ю. До роковин геноциду кримських татар ми підготували для вас маловідомі факти про ті події та спробуємо розвінчати деякі міфи.

Читати далі
+ 385 слів

У Мелітополі український рух опору підірвав російський бронепоїзд. Важливе за 18 травня

У захопленому Мелітополі український рух опору підірвав під час руху російський бронепоїзд з військовими та технікою.

Читати далі
+ 17 слів

«Нова українська хвиля»: у Києві та Львові відбудеться фестиваль українських фільмів

19 травня у Києві та Львові почнеться кінофестиваль «Нова українська хвиля». У програмі заходу будуть фільми, зняті після 2014 року, які створили культурне явище так-званої «нової української хвилі». Організаторами фестивалю є мережа кінотеатрів «Планета Кіно» та «Gogol.Media».

Читати далі
+ 24 слів

В «Дії» запустили збір коштів на допомогу армії через платформу UNITED24

Донейти можна зробити через Apple Pay, Google Pay або ввести дані картки. Якщо ви хочете долучитися до збору, треба зайти в «Дію», де на головному вікні має з’явитися напис United24 з кнопкою «Допомогти армії». Натиснувши на неї, у вас буде можливість зробити донейт або переглянути, скільки коштів уже зібрали. Якщо ж вікна із написом United24 немає, спробуйте оновити додаток. 

Читати далі
+ 18 слів

В Україні запустили платформу, яка допомагає волонтерам шукати донорів закордоном

Проєкт HelpHubUa – це платформа, яка об’єднує українських волонтерів з активістами та донорами за кордоном і дозволяє іноземним благодійникам перераховувати гроші на конкретні потреби волонтерських ініціатив.

Читати далі
+ 81 слів

До України відправлять гаазьких експертів для розслідування військових злочинів росіян. Головне за ніч та ранок 18 травня

Гаазький суд відправить до України 42 експерти які будуть розслідувати військові злочини вчинені росіянами, — Deutsche Welle.

Читати далі
+ 21 слів

Кримськотатарське розстріляне Відродження: трагедія 1938 року

18 травня щорічно вшанують пам’ять жертв радянського злочину з депортації кримських татар. За наказом з Москви бійці НКВД у цей день 1944 року зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення та відправили в бік Узбекистану. Але за шість років до цієї події відбувся інший акт знищення цієї нації, який деякі історики прирівнюють за кількістю жертв до масових депортацій. 17 квітня 1938 року розстріляли найвизначніших представників кримськотатарського народу— письменників, істориків, громадських діячів, художників, викладачів. Про це пише «Крим. Реалії».

Читати далі
+ 57 слів

Порятунок військових з Азовсталі триватиме до їхнього повернення додому. Головне за 17 травня

Операція з порятунку українських військових з Азовсталі триватиме до їхнього повного повернення додому з непідконтрольної території. Про це заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 4216 новин