Залучення українців до російських спецслужб, Центр протидії дезінформації та інші новини з фронту

Близько 65 тисяч дітей з Донбасу не мають українських свідоцтв про народження, Росія намагається отримувати інформацію про українські Збройні Сили за допомогою безпілотників і залучення мешканців тимчасово окупованих територій, а Україна створила новий орган для протидії дезінформації. Детальніше про ці та інші новини читайте у нашій добірці.

Чому це важливо. Війна з Росією триває уже сім років. Досі є постраждалі й загиблі, через залякування і погрози мешканців тимчасово окупованого Донбасу залучають російські спецслужби, люди часто не мають забезпечення базових прав. 

Близько 65 тисяч дітей з тимчасово окупованого Донбасу не мають українського свідоцтва про народження. Про це йдеться у доповіді Організації Об’єднаних Націй (ООН). Без цього документа дітям не доступні, наприклад, щеплення, які передбачені законом. Щоб отримати українське свідоцтво про народження, треба звертатися до суду. А для цього родинам з тимчасово окупованих територій треба перетинати контрольно-пропускні пункти (КПП).

Понад 90 разів: стільки російські спецслужби намагалися завербувати українців торік. Це стосується мешканців Донецької та Луганської областей. Людей намагаються залучати по-різному: затримують під час паспортного контролю, пропонують «співпрацю» тим, хто змушений їхати до Росії через особисті справи. Російські спецслужби залякували українців і таким чином хотіли примусити їх збирати і передавати інформацію про переміщення українських військових підрозділів та персональні дані військовослужбовців. В Україні такі дії вважаються державною зрадою. За них людина може отримати до 15 років позбавлення волі.

Розвідувальний безпілотник Росії знайшли на Донбасі. На ньому була голографічна наліпка з написом «ФСБ РФ 704». Апарат збирав інформацію про Збройні Сили України, позиції військових, їхнє переміщення. За попередньою інформацією, пристрій на замовлення Федеральної служби Росії створила компанія «ZALA AERO», яка робить безпілотні й мобільні системи, здатні заглиблюватися на кілька десятків кілометрів у бік позицій противника.

8 цивільних загинули на території Донбасу через міни з серпня 2020 року. Ще 28 ― отримали поранення, серед них є діти. Про це йдеться в доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, повідомила голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер. Однак це краща ситуація, ніж була. З 27 липня 2020 року, коли набула чинності угода про посилення режиму припинення вогню, Всеукраїнська комісія з прав людини зареєструвала 4 атаки на цивільні об’єкти. Жодна з них не призвела до пошкоджень. За попередні шість місяців таких атак було 62.

Центр протидії дезінформації створили в Україні. Він запрацює 16 березня на базі Ради національної безпеки та оборони (РНБО). Центр має виявляти дезінформацію з Росії та протидіяти їй. Для цього він співпрацюватиме, наприклад, з розвідкою. Нова структура зможе координувати роботу різних гілок влади, а ще Міністерства культури та інформаційної політики, Інституту стратегічних досліджень.

14 березня ― День українського добровольця. Його почали відзначати 2017 року. На початку війни з Росією у цей день 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці. Вони сформували перший добровольчий батальйон ― згодом Батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького. Саме завдяки добровольцям вдалося організувати мобілізацію у 2014 році й почати ефективну оборону Донбасу. Зараз вони є у складі різних підрозділів, які зараз чинять опір Росії. 

Копайте глибше: 

  • «По той бік війни» ― історія одного з добровольців і про те, як його життя змінила війна. Читайте на Reporters.

Фото: reporters.media

Творець українського майбутнього — В'ячеслав Чорновіл

25 березня вшановують пам’ять В’ячеслава Чорновола ー дисидента, політика, журналіста та борця за українську державність. У цей день він потрапив у автокатастрофу, після чого злочинці добили його в автівці, про що свідчили сліди на голові. 

Читати далі
+ 80 слів

37% українці мають родичів або знайомих, які загинули або були поранені — соцопитування

На запитання «Чи маєте Ви родичів або близьких знайомих (військових чи цивільних), які загинули або були поранені внаслідок військових дій чи обстрілів після 24 лютого 2022 року?» 37% респондентів дали ствердну відповідь. Про це йдеться в опитуванні Центру Разумкова.

Читати далі
+ 49 слів

Швеція схвалила надання військової допомоги Україні

 

Серед обіцяного військового обладнання — танки, боєприпаси, артилерійські системи типу Archer і Robot 97. Парламент країни підтримав пропозицію уряду про безкоштовну передачу військової техніки Україні. Про це повідомила пресслужба Риксдагу. 

Читати далі
+ 32 слів

«ПТАХ: вірші, що стали піснями»: артбук Сергія Жадана вийде друком

LIKE

«ПТАХ: вірші, що стали піснями» це проілюстрована збірка віршів Сергія Жадана, які стали основою пісень українських виконавців. Книжка вийде у травні 2023 року у видавництві «Ковчег Україна». Про це повідомляє «Суспільне. Культура». 

Читати далі
+ 113 слів

Україну викреслили зі списку держав, які не протидіють корупції

Сьогодні група держав Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила четвертий проміжний звіт щодо запобігання корупції серед членів парламенту, суддів і прокурорів.

Читати далі
+ 13 слів

Укрзалізниця запустила поїзд Львів — Краматорськ

Потяг №104/103 Львів — Краматорськ буде курсувати через день. Про це у своєму телеграмі повідомила пресслужба Укрзалізниці.

Читати далі
+ 22 слів

Три інженерні машини Dachs та кулемети передала Німеччина для України

У новому пакеті допомоги кулемети, запасні частини для броньованої техніки, дрони та інженерні броньовані машини Dachs. Про це йдеться на сайті Федерального уряду ФРН.

Читати далі
+ 100 слів

Українці можуть безплатно отримати необхідні речі на новій благодійній платформі

Дошку оголошень Sharity.place створили, щоб допомагати українцям, що були змушені покинути свій дім через війну. Про це пише Bazilik Media.

Читати далі
+ 58 слів
Що там ще
+ 5893 новин