Сьогодні — річниця завершення Першої світової війни. Чому про це важливо пам’ятати?

Noo
Wow
WTF

11 листопада 1918 року о п’ятій ранку в Комп’єнському лісі у Франції держави Антанти (Великобританія, Франція, США та інші) та переможена Німеччина уклали Комп’єнське перемир’я. Воно завершило Першу світову війну. Поширеною є думка, що цю війну було нереально попередити чи зупинити. Дуже багато країн були зацікавленими у переділі сфер впливу. Але закінчення війни не принесло ані покаяння, ані справедливості. Вивчені уроки Першої світової могли б унеможливити Другу світову. Але вони залишилися незасвоєними й лише почали зворотний відлік до нового протистояння.

Чому це важливо. Перша світова мала вирішальний вплив на всю історію XX століття.Вона змінила усі країни, які брали у ній участь. З мапи світу зникли три величезні імперії: Австро-Угорська, Російська і Османська, натомість з’явилися нові країни. Про цю трагедію важливо пам’ятати, бо тоді українці воювали та гинули по обидва боки фронту від 1914 по 1918 рр.

Контекст. Ось як Борис Ґудзяк, єпископ Української греко-католицької церкви, описує роки перед початком Першої світової: «західна цивілізація з великою самовпевненістю увігналася у ХХ століття. Світові та локальні імперії впевнено і навіть пихато проштовхували свої інтереси. Великобританія, Австро-Угорщина, Німеччина, Франція, Росія, Османська імперія були на піку слави та могутності. Крім політичної і військової певності панувала певність модерності, велика віра в прогрес. Мовляв, людина може розумом проникнути і опанувати все.

Минула індустріальна революція, поїхали паровози, поплили пароплави, метро переставало бути диковинкою, злетіли в небо перші літаки, вакцинація давали надію на подолання хворіб, що століттями косили європейців. Фройд амбітно взявся розгадувати закони людської підсвідомості. У 1910 році почав діяти Фонд міжнародного миру Карнеґі, перший експертний центр, що працював над проєктом тривалого миру з вірою, що міжнародні організації здатні назавжди відвернути небезпеку війни. Люди вірили у стабільність і непохитність свого світу та його засад».

Детальніше. У Комп’єнському лісі у залізничному салон-вагоні французького маршала Фоша німецькій делегації продиктували умови перемир’я (загалом 34 статті): припинення воєнних дій, виведення німецьких військ з окупованих територій і з лівого берега Рейну, здача частини озброєнь, створення на правому березі Рейну демілітаризованої зони тощо. Перемир’я набрало чинності об 11 годині ранку. Німеччина визнала себе переможеною. Будь-які воєнні дії припинялися. Але тоді Європа завершила війну без належних висновків. Санкції на Німеччину були покладені велетенські, країна озлобилася. І через одне покоління війна повернулася.

Щодо України, то 11 листопада 1918 року з’явився наказ головнокомандувача німецьким Східним фронтом про евакуацію німецьких військ з України (це була майже 500-тисячна армія). Гетьман Павло Скоропадський оголосив воєнний стан у Чернігівській, Полтавській та Київській губерніях. Україна стояла на порозі чергової гострої політичної кризи і зміни влади, швидкими темпами втрачала свою ледь здобуту незалежність. Попереду країну чекало сталінське ярмо, Голодомор та Друга світова війна.

Мовою цифр. Перша світова війна стала першим військовим конфліктом світового масштабу. У ній було залучено 38 з наявних на той час 59 незалежних держав. За час тієї війни було мобілізовано 73,5 млн осіб, загинуло 10 і поранено близько 20 млн військових. День закінчення Першої світової війни у багатьох країнах колишньої антинімецької коаліції є державним святом. Він присвячений всім ветеранам воєн, живим і вбитим на полях боїв.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: institutfrancais-ukraine.com

«Європейська солідарність» випередила «Слугу народу» в рейтингу партій — соцопитування

В Україні домінують чотири політичні сили: «ЄС», «Слуга народу», «Батьківщина» і «ОПЗЖ». Відрив між ними коливається в межах статистичної похибки. Про це свідчить крайнє опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Результати цього дослідження майже не відрізняються від рейтингів партій наприкінці травня 2021 року.

Читати далі
+ 183 слів

Нирку свині успішно пересадили людині. Що це змінить?

У Нью-Йоркському університеті Langone Health вперше пересадили нирку генно модифікованої свині людині, не викликавши негайного відторгнення імунною системою. Про це повідомляє reuters.com.

Чому це важливо. Це досягнення є серйозним прогресом, який дозволить зменшити гостру нестачу людських органів для трансплантації.

Читати далі
+ 17 слів

Truth Social: Дональд Трамп запускає власну соцмережу

Експрезидент США Дорнальд Трамп оголосив, що планує запустити соцмережу з назвою Truth Social. Про це повідомила пресслужба його компанії Trump Media and Technology Group.

Читати далі
+ 45 слів

Rozetka, Сільпо, Ашан та Glovo: українські компанії масово відмовляються від співпраці з Yaro

Один з найбільших інтернет-магазинів в Україні Rozetka зняв з продажу продукцію бренду ТМ Yaro після скандалу з його засновницею Юлією Приваловою. Також співпрацю припинили мережі магазинів Сільпо, Епіцентр, Алло, Ашан, Варус, служби доставки Glovo та Rocket, а також мережа кав’ярень «Idealist».

Читати далі
+ 46 слів

Українському програмісту відмовили у працевлаштуванні через українську мову

Антон Капелюшний поділився на своїй сторінці у Facebook скріншотами листування з українською IT-компанією TechExpace. Чоловік уже домовився про співбесіду з HR-менеджеркою, але перед розмовою його запитали про володіння російською. 

Антон відповів, що грамотно пише і говорить цією мовою, але надає перевагу українській та англійській і сподівається на повагу. Те, що в офісі говорять російською, Антона влаштовувало. Чоловік сподівався, що його майбутні колеги розуміють державну. Після цього компанія TechExpace скасувала співбесіду, пояснюючи це тим, що у них в пріоритеті — російська.

Нагадаємо, що раніше ми уже писали про людей, які поплатилися за зневагу до української мови. Серед іншого, HR-менеджерка компанії Columb Trade Дарина Панасюк відмовила у працевлаштуванні кандитатці, яка спілкувалася українською.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Pixel 6 і Pixel 6 Pro: що цікавого презентував Google?

LIKE

Пристрої створили на базі першого власного процесора Google під назвою Tensor, який забезпечує високу швидкість роботи, надійний захист персональних даних та роботу без підзарядки понад 24 години, пише The Verge.

Чому це цікаво. Презентація новинок від компанії може зацікавити прихильників цього бренду.

Читати далі
+ 46 слів

Як тепер виглядатиме пошук у Google на смартфонах? Компанія готує оновлення

Google оновлює механіку завантаження пошукових результатів на смартфонах. Тепер замість класичних сторінок пошуку, які були основним елементом навігації від моменту створення сервісу, компанія переходить на оновлений варіант перегляду сайтів. Система безперервно підвантажуватиме нові результати пошуку у міру прокручування сторінки вниз, утворюючи нескінченну стрічку з сайтами.

Чому це корисно. За словами менеджера пошукових продуктів Google, основна мета редизайну — зробити інтерфейс сайту більш сучасним та зручним для пошуку інформації. За статистикою, 68% користувачів по всьому світу здійснюють пошук та перегляд інформації з телефонів.

Читати далі
+ 30 слів

В додатку Apple Music Крим — частина Росії. Україна вже відреагувала

LIKE

В додатку Apple Music на сторінці, де артисти можуть відстежувати, у яких країнах  слухають їхні пісні, Крим відображається частиною Росії. На це звернула увагу спільнота Culture Ukraine на своїй сторінці в Instagram та прокоментувала: «Хто займається платформою на території нашої країни? Що за неповага?»

Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що посольству України в США вже доручили звернутися до компанії Apple та вирішити проблему. Також він зазначив: «Резолюції Генеральної Асамблеї ООН чітко вимагають від усіх сторін утримуватися від дій, які можуть поставити під сумнів статус Криму як невіддільної частини території України».

Згідно з офіційною постановою Верховної Ради України, 20 лютого 2014 року — початок незаконної окупації Криму та Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконною.

Фото: plati.market

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3359 новин