5 тез Ярослава Грицака, які спростовують статтю Путіна про історію України

Нещодавно російський президент Володимир Путін написав статтю українською та російською мовами, де перекручував факти української історії й маніпулював ними. Відповідь українців не забарилася: історик Ярослав Грицак написав статтю, де показав, наскільки абсурдними є путінські аргументи проти історичної науки. Обрали для вас 5 аргументів з колонки українського історика.

Чому це важливо. Статтю Путіна поширює російська пропаганда як доказ того, що Україна є «недодержавою». Окрім того, цю статтю зробили обов’язковою для вивчення у російській армії.

Детальніше. 

  • Держави під назвою Київська Русь не існувало. Існувала Русь із центром у Києві, а вже пізніше історики охрестили її київською, аби не плутати з Московщиною (Росією) з центром у Петербурзі чи Москві. Ярослав Грицак переконаний, що нема сенсу сперечатися, чи була Русь українською чи російською державою. Адже Русь насамперед була імперією — такою, як імперія Каролінґів, а отже — мультикультурною нацією.
  • Русь була поліетнічним утворенням. Ядром серед усіх русинських народів були слов’яни — землеробська цивілізація. Звідки вони з’явилися на українській землі — загадка, однак поширювалися слов’яни з шаленою швидкістю. У середньому це мав би бути кілометр поширення на рік, а слов’яни освоювали землі майже у шість разів швидше. Також цікавим є факт, що слов’яни не тримали рабів у вічному полоні: після кількох років вони давали вибір — або залишаєшся з нами вільною людиною, або повертаєшся додому.
  • За версією «Повісті минулих літ», Русь заснували вікінги (варяги). Буцімто між русинами не було згоди, тож вони запросили на київський трон варягів: «Земля наша велика і щедра, а порядку в ній нема. Ідіть-но княжити і володіти нами». Однак правда в тому, що вікінгів ніхто не запрошував: вони самі прийшли. Між 850−1050 роками своїми нападами нормани дошкуляли всій прибережній Європі. Натомість в Англії, у Північній Франції (Нормандії), Південній Італії та Русі навіть встановили свою владу.
  • Рух на Південь Русь припинила тоді, коли Володимир Великий 988 року прийняв християнство. Спершу він слухав гінців з різних країн, і кожен із них розхвалював свою віру. Коли ж київський князь послав своїх людей переконатися, чия віра краща, то його захопила розповідь про візантійський собор святої Софії. Так і вирішив — буде в Русі християнство. Однак насправді немалу роль зіграло те, що Візантія у ті часи була потужною цивілізацією, і навернення у християнство відкривало тоді небачені горизонти для державотворців і державотворення (вигідний шлюб Володимира як приклад: не міг же візантійський імператор родичатися з язичником). Зрештою, візантійський імператор віддав за Володимира свою сестру — Анну Багрянородну (вона народилася в час, коли її батько був імператором, отже, в її жилах текла імператорська кров). Вона була вигідною партією для кожного європейського монарха, а стала руською княгинею.
  • Інтелектуально Русь залежала від Візантії. Як каже Ярослав Грицак, із перспективи націєтворення Русь була такою собі валізою без ручки: русини жили на одній території, молилися одною мовою одному Богу, але це не робило їх великою нацією. Можливо, причиною було сусідство з диким Степом: коли ти всі сили покладаєш на те, аби відбити напади ворога, ресурсу творити власну культуру у тебе просто не залишається. «Мовою метафор перетворення Русі в Україну можна порівняти з перетворенням гусениці на метелика. Між гусеницею і метеликом, безумовно, є зв’язок. Але цей зв’язок стає неважливим із переходом зі стану «повзати» у стан «літати», — завершує свою думку Ярослав Грицак.

Фото: qha.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

Історія кур’єра-суперзірки, адаптація комп’ютерної гри та нова епідемія. Серіальні прем’єри липня 2022

Найпопулярніші стрімінгові сервіси Netflix, HBO та Hulu у липні презентують низку серіальних прем’єр. Серед новинок — пригоди підлітків-бунтарів, кримінальний триллер у стінах психлікарні та життя бізнесмена, який прагне заробити, використовуючи обманні схеми.

Читати далі
+ 92 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів

Чехія розробила безпілотник для України. Його подарують ЗСУ

У Чехії сконструювали безпілотник-розвідник Bivoj, який вже скоро використовуватимуть українські військові. Головне завдання дрону – передавати точні дані на відстані від 50 до 60 км, що дозволить українській артилерії покращити свої результати. Про це повідомляє ČTK.

Читати далі
+ 1 слів

ЗСУ відбили наступ на Херсонщині. Важливе за ніч та ранок 30 червня

Збройні Сили України відбили штурм окупантів на Херсонщині. росіяни хотіли вибити українські підрозділи з щойно визволених населених пунктів, але їм це не вдалося. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

Читати далі
+ 95 слів
Що там ще
+ 4407 новин