5 тез Ярослава Грицака, які спростовують статтю Путіна про історію України

Нещодавно російський президент Володимир Путін написав статтю українською та російською мовами, де перекручував факти української історії й маніпулював ними. Відповідь українців не забарилася: історик Ярослав Грицак написав статтю, де показав, наскільки абсурдними є путінські аргументи проти історичної науки. Обрали для вас 5 аргументів з колонки українського історика.

Чому це важливо. Статтю Путіна поширює російська пропаганда як доказ того, що Україна є «недодержавою». Окрім того, цю статтю зробили обов’язковою для вивчення у російській армії.

Детальніше. 

 • Держави під назвою Київська Русь не існувало. Існувала Русь із центром у Києві, а вже пізніше історики охрестили її київською, аби не плутати з Московщиною (Росією) з центром у Петербурзі чи Москві. Ярослав Грицак переконаний, що нема сенсу сперечатися, чи була Русь українською чи російською державою. Адже Русь насамперед була імперією — такою, як імперія Каролінґів, а отже — мультикультурною нацією.
 • Русь була поліетнічним утворенням. Ядром серед усіх русинських народів були слов’яни — землеробська цивілізація. Звідки вони з’явилися на українській землі — загадка, однак поширювалися слов’яни з шаленою швидкістю. У середньому це мав би бути кілометр поширення на рік, а слов’яни освоювали землі майже у шість разів швидше. Також цікавим є факт, що слов’яни не тримали рабів у вічному полоні: після кількох років вони давали вибір — або залишаєшся з нами вільною людиною, або повертаєшся додому.
 • За версією «Повісті минулих літ», Русь заснували вікінги (варяги). Буцімто між русинами не було згоди, тож вони запросили на київський трон варягів: «Земля наша велика і щедра, а порядку в ній нема. Ідіть-но княжити і володіти нами». Однак правда в тому, що вікінгів ніхто не запрошував: вони самі прийшли. Між 850−1050 роками своїми нападами нормани дошкуляли всій прибережній Європі. Натомість в Англії, у Північній Франції (Нормандії), Південній Італії та Русі навіть встановили свою владу.
 • Рух на Південь Русь припинила тоді, коли Володимир Великий 988 року прийняв християнство. Спершу він слухав гінців з різних країн, і кожен із них розхвалював свою віру. Коли ж київський князь послав своїх людей переконатися, чия віра краща, то його захопила розповідь про візантійський собор святої Софії. Так і вирішив — буде в Русі християнство. Однак насправді немалу роль зіграло те, що Візантія у ті часи була потужною цивілізацією, і навернення у християнство відкривало тоді небачені горизонти для державотворців і державотворення (вигідний шлюб Володимира як приклад: не міг же візантійський імператор родичатися з язичником). Зрештою, візантійський імператор віддав за Володимира свою сестру — Анну Багрянородну (вона народилася в час, коли її батько був імператором, отже, в її жилах текла імператорська кров). Вона була вигідною партією для кожного європейського монарха, а стала руською княгинею.
 • Інтелектуально Русь залежала від Візантії. Як каже Ярослав Грицак, із перспективи націєтворення Русь була такою собі валізою без ручки: русини жили на одній території, молилися одною мовою одному Богу, але це не робило їх великою нацією. Можливо, причиною було сусідство з диким Степом: коли ти всі сили покладаєш на те, аби відбити напади ворога, ресурсу творити власну культуру у тебе просто не залишається. «Мовою метафор перетворення Русі в Україну можна порівняти з перетворенням гусениці на метелика. Між гусеницею і метеликом, безумовно, є зв’язок. Але цей зв’язок стає неважливим із переходом зі стану «повзати» у стан «літати», — завершує свою думку Ярослав Грицак.

Фото: qha.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Концерт «POETY. Діалог поколінь» з Соломією Чубай відбудеться у Львові

8 жовтня Соломія Чубай презентує свої нові пісні на вірші Івана Франка, Лесі Українки, Миколи Вінграновського, Чайки Дніпрової, Юрія Клена, Павла Тичини, Олександра Ірванця, Юрка Покальчука, Грицька Чубая. Це відбудеться у Львові за участі симфонічного оркестру INSO-Lviv. Зареєструватися на концерт можна тут.

Чому це цікаво. Цей проєкт має на меті показати українських поетів як звичайних людей ― нестереотипно й живо.

Читати далі
+ 25 слів

Стрічку «Погані дороги» висунули на «Оскар» від України

Драма Наталії Ворожбит буде представлена в категорії «Міжнародний повнометражний фільм». Фільм «Погані дороги» ― це п’ять новел про мешканців Донбасу по обидві сторони від лінії розмежування.

Усі історії не пов’язані одна з одною: у них ідеться про любов і ненависть, довіру і зраду, а також інші почуття та явища, які люди відчувають через різні життєві обставини.  

У нацвідборі від Українського Оскарівського комітету для висунення на премію «Оскар» у категорії «Міжнародний повнометражний фільм» брали участь п’ять стрічок:

 •  «Відблиск» Валентина Васяновича;
 • «Стоп-Земля» Катерини Горностай;
 • «Носоріг» Олега Сенцова;
 • «Погані дороги» Наталії Ворожбит;
 • «Чому я живий» Віллена Новака.

Фото: planetakino.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики
Читати далі
+ 0 слів

Як працює чорний ринок сертифікатів про вакцинацію ― розслідування

Схеми купівлі фейкового міжнародного сертифікату про вакцинацію викрили журналісти видання LIGA.net. Вони знайшли кілька ресурсів, які пропонували такі послуги, однак за заплачені кошти журналісти сертифікатів так і не отримали. «Успішним» було замовлення сертифікату з Facebook-сторінки «Евромед медицинский центр». Як працює ринок нелегальних сертифікатів ― читайте далі.

Чому це важливо. Наразі вакцинація проти коронавірусу є найбільш ефективним способом, щоб уникнути складного перебігу хвороби, зберегти життя людей і боротися з пандемією. Люди, які створюють і використовують фальшиві документи, порушують закон і ризикують своїм здоров’ям та здоров’ям людей, з якими контактуватимуть.

Читати далі
+ 94 слів

Близько 700 зниклих безвісти, українсько-американські навчання та інші новини з фронту

Зниклі безвісти через війну, нові військові навчання в Україні, можливе зростання підтримки США ― про все це розповідаємо у нашій традиційній добірці новин про фронт.

Чому це важливо. Російсько-українська війна триває восьмий рік. На тимчасово окупованих Росією територіях окупанти не дотримуються ані українського законодавства, ані міжнародного права.

Читати далі
+ 116 слів

Україна у «жовтій» карантинній зоні: що змінилося?

Wow

З 23 вересня у країні почав діяти «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення коронавірусу, тому карантинні обмеження стали жорсткішими. Наприклад, деякі заклади вищої освіти перейшли на дистанційне навчання, бо для продовження роботи наживо вакцинувалися замало працівників. Детальніше про нові обмеження читайте далі.

Чому це важливо. Темпи поширення коронавірусу зростають. Наразі найдієвіші методи боротьби з пандемією — вакцинація та карантинні обмеження.

Читати далі
+ 120 слів

Організатора «тітушок» під час Революції Гідності засудили на вісім років

Юрій Крисін отримав 8 років позбавлення волі за викрадення і катування активістів Революції Гідності у 2014 році. Таке рішення ухвалив Дарницький районний суд Києва. Нагадаємо, Крисін також фігурував у справі вбивства журналіста В’ячеслава Веремія, за що отримав 5 років ув’язнення у 2018 році. 

Фото: pravda.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Заявки на субсидії, оформлення соцдопомоги та не лише. Що ще можна тепер зробити у «Дії»

У порталі «Дія» запрацюють ще десять послуг до кінця 2021 року. Там можна буде отримати такі нові послуги:

 • заповнити заявку на отримання соціальної субсидії;
 • оформити пенсію;
 • звернутися за наданням соціальних послуг і призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги;
 • оформити соціальну допомогу на дітей, над якими встановлена опіка чи піклування; на дітей одиноким матерям; на тяжкохворих дітей; під час усиновлення дитини; особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Усі документи для отримання послуг можна подавати в електронному вигляді.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Платформу Amber Alert для пошуку зниклих дітей запустили в Україні

Сервіс запрацював через Facebook. Amber Alert – система екстрених сповіщень про зникнення дітей. Через неї у стрічці новин у соцмережі Facebook з’являтимуться пости про дітей, які зникли неподалік. У цих дописах буде відображатися інформація про дитини, світлини, а також контакти, за якими може звернутися людина, яка бачила дитину.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3244 новин