Чому Росія захотіла терміново провести референдуми

За останні два дні з’явилося все більше заяв невизнаної влади на тимчасово окупованих територіях щодо проведення референдумів. Спочатку про необхідність голосування заявили голови «днр» та «лнр», згодом про це заговорили й у колабораційній адміністрації Херсонської області. За один день окупаційна влада почала одна за одною оголошувати дати проведення «референдумів»: їх призначили на 23-27 вересня. Але чому вони так поспішають? Адже повномасштабна війна триває вже понад пів року, чому влада на окупованих територіях оголосила референдуми саме зараз? Причин може бути кілька.

Страх контрнаступу ЗСУ

На початку вересня Генеральний штаб української армії повідомив про успішний контрнаступ на Харківщині: тоді була звільнена майже вся область. Як заявляє міністр іноземних справ Дмитро Кулеба, Україна прагне відновити кордони 1991 року. «Україна має повне право звільняти свої території і буде надалі звільняти їх, що б там не казали в Росії», — сказав він. В американському Інституті вивчення війни пишуть, що саме контрнаступ ЗСУ в Харківській області міг спровокувати таку масовість заяв про референдуми. На думку аналітиків ISW, це викликало паніку невизнаної влади та Кремля. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк також написав, що рішення росіян провести референдум — це їхня «асиметрична» відповідь на український контрнаступ.

Легітимізація влади

Після проведення референдумів російська влада може оголосити ці території своїми та представляти бойові дії як самозахист. Заступник голови Радбезу РФ Дмітрій Мєдвєдєв у своєму Telegram-каналі написав, що проведення «референдумів» дозволить Росії «офіційно заявляти про напад на свою територію». «Посягання на територію Росії — злочин, скоєння якого дозволяє використовувати всі сили самозахисту», — заявив він.

Отже, як і заявляє Мєдвєдєв, росія зможе подавати контрнаступ ЗСУ як напад на власну територію. Хоча такі референдуми, скоріш за все, не визнає більшість країн світу, як це було із Кримом, це дозволить РФ зробити свої заяви більш правдивими. Адже після цього росіяни почнуть аргументувати бойові дії як самозахист.

Також важливим є момент, що Кремль подає референдуми як волевиявлення населення окремих територій, а не власну ініціативу. Мовляв, «це не ми, люди самі захотіли, а ми їх лише підтримали». Саме так 8 серпня казав речник Путіна Дмітрій Пєсков: «Ці плани, вони ж у жителів регіонів. Це ж не ми проводимо референдуми».

Підвищення рейтингів

На початку так званої «спецоперації», на російському телебаченні масово ширилася думка, що все це буде тривати недовго. «Київ за 3 дні» — фраза, яка стала неактуальною, адже війна триває вже більше шести місяців.

І якщо спочатку росіяни цікавилися ситуацією в Україні, то зараз вони роблять це значно менше. Натомість приєднання нових територій російська влада подасть як успіх та «повернення в рідну гавань», що може значно підвищити її рейтинги серед населення. Так Владіміра Путіна знову зможуть представити як «визволителя», «збирача російських земель», та того, хто відновив СРСР.

Економічна вигода

За даними розслідування BBC, росіяни вивозять зерно з окупованих територій до Криму та РФ, а потім у країни Близького Сходу. Ще в липні в Суспільному писали, що росія незаконно вивезла з України зернових та олійних культур на 613 мільйонів доларів США. Так Росія отримує за зерно гроші, які потім можуть витрачатися на ту ж війну з Україною та захоплення нових територій.

Оголошення мобілізації

Зранку 21 вересня Путін оголосив початок часткової мобілізації в Росії. До лав військ планують залучити 300 000 резервістів різних категорій.

Якщо після референдумів частину українських територій Росія знову анексує, вона зможе оголосити призов до армії й там, адже це подаватиметься як захист своєї землі.

Текст підготував Арсеній Піпоян

Фото: picture-alliance.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин