Чорна діра може віддавати енергію ― дослідження

З обертання чорної діри можна отримати енергію. Теорію, яка виникла 50 років тому, змогла підтвердити група британських та американських дослідників. Щоправда, зараз не існує технологій, які здатні видобути цю енергію. Про це повідомляє Громадське, посилаючись на публікацію в науковому виданні Nature Physics.

Чому це цікаво. Результати дослідження допомагають вивчати природу чорних дір. У майбутньому вони можуть стати основою для створення нових джерел енергії.

Детальніше. 1969 року математик Роджер Пенроуз розробив концепцію, основа якої ― явище горизонту подій, притаманного чорним дірам. Горизонт подій ― математично визначена поверхня навколо чорної діри. Він визначає точку неповернення, у якій сила тяжіння здатна все поглинути. Отже, рух чорної діри в певному напрямку змушує об’єкт, який опинився поруч, рухатися так само.

Припущення Роджера Пелроуза полягало в тому, що для видобування енергії можна використати ділянку за межами горизонту подій (ергосферу), у якій найбільша сила захоплення іншого об’єкта. Для цього треба помістити рухомий об’єкт в ергосферу і там розділити його надвоє ― одна має перебувати за межами горизонту подій, а друга ― прискорюватиметься під дією чорної діри. Однак реальної можливості перевірити теорію не було.

Тепер ученим на чолі з Маріон Кромб вдалося підтвердити концепцію Пелроуза. Вони використали експериментальну модель, згідно з якою треба скерувати на металевий циліндр (модель чорної діри Якова Зельдовича), який обертається, викривлені пучки світла. Якщо циліндр обертається зі швидкістю щонайменше 1 мільярд обертів на секунду, то пучки світла відбиватимуться від нього з додатковою енергією, яка «видобувається» з енергії обертання циліндра.

Учені вирішили вдосконалити модель Зельдовича і використали викривлені звукові хвилі замість пучків світла. «Чорною дірою» був диск зі звукопоглинального матеріалу. Біля цього диску були мікрофони для фіксації звукових хвиль після їхнього проходження через диск.

На початку зростанням частоти обертання диска висота звуку була практично непомітною. Та згодом вона стала на 30% більшою, ніж первинний звук. Отже, звукові хвилі отримували додаткову енергію від обертання диска — так само, як і від чорної діри, згідно з теорією.

Наступні плани вчених ― перевірити теорію на електромагнітних хвилях. 

Що варто знати про космос та його дослідження

На початку існування Плутон міг мати високу температуру, а на його поверхні міг бути океан. Докази знайшли вчені Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, дослідивши світлини поверхні карликової планети. Раніше вважали, що Плутон був льодяною кулею. Підземний океан, існування якого припускали, мів би утворитися внаслідок танення підземного льоду від енергії, яку виділяли радіоактивні елементи ядра. Однак за допомогою фото вчені з’ясували, що Плутон був гарячим, а океан був на його поверхні. Отже, попередні уявлення помилкові.

Довжину Чумацького Шляху встановили астрономи. Отримані дані можуть допомогти в подальших дослідження. Учені сподіваються, що тепер вдасться встановити масу галактики, у якій розташована Сонячна система, й кількість галактик, які обертаються навколо неї.

Уперше астронавтів відправила в космос приватна компанія — SpaceX Ілона Маска. Це перший за дев’ять років запуск із території США. Адже досі американські космонавти вирушали на російському космічному кораблі «Союз» із космодрому Байконур.

Фото: 5.ua

РФ підірвала Каховську ГЕС дистанційно: що відомо станом на 12:00

О 2:50 ночі 6 червня російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення близько 80 населених пунктів. Про це повідомив Зеленський після термінового засідання РНБО. 

Читати далі
+ 84 слів

Херсонська влада евакуює жителів з підтоплених районів

Херсонська міська влада допомагає евакуюватись жителям, чиї домівки під загрозою затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Читати далі
+ 25 слів

Важливе життя кожного

Поліцейський рятує собаку після підриву Каховської ГЕС.

Читати далі
+ 19 слів

«День російської мови важливіший за екоцид». Реакція українців на підрив Каховської ГЕС

Після того, як вранці ворог підірвав Каховську дамбу, ООН на Twitter-сторінці привітала росіян з Днем російської мови. На це відреагував Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук: «А ще сьогодні носії російської мови підірвали Каховську ГЕС. Але з огляду на позицію ООН, день російської мови важливіший за екоцид, вчинений росіянами. Як так? ООН, ти безнадійно хвора?».

Читати далі
+ 87 слів

Каховська ГЕС не підлягає відновленню. Важливе за ніч і ранок 6 червня

Через підрив росіян Каховська ГЕС повністю зруйнована. Станція відновленню не підлягає. Укргідроенерго наразі аналізує ситуацію. Фахівці працюють над уточненням масштабів руйнування, швидкості та обсягів води. 

Читати далі
+ 133 слів

Окупанти підірвали Каховську ГЕС

Керівник МВА Херсонської області повідомив, що мікрорайон Корабел Херсона знеструмлено та через декілька годин буде відключено газопостачання. Вода продовжує прибувати. У районі нафтогавані мікрорайону Корабел вже затоплені будинки та гаражі.

Читати далі
+ 25 слів

Українські медійники, яких визнав світ. Добірка до Дня журналіста

Щодня ці люди ризикують власним життям, аби документувати та показувати всьому світу війну Росії проти України. Тож у цей день розповідаємо про українських медійників, які здобули міжнародні нагороди завдяки своїй роботі та є відомими по всьому світу.

Читати далі
+ 145 слів

5 книжок для вашого наповненого літа. Добірка від редакції «Новин здорової людини»

Літо — чудова пора, аби приготувати багато кульбабового вина. Порозмірковувати про свої стосунки з близькими. Розібратися з родинними скелетами в сім’ї. Поностальгувати по веселих дитячих пригодах в селі. I, звичайно, посумувати, бо настав час дорослішати. Присмак такого літа можна відчути, прочитавши книжки з добірки, яку ми радимо нижче.

Читати далі
+ 120 слів
Що там ще
+ 6465 новин