Чорна діра може віддавати енергію ― дослідження

З обертання чорної діри можна отримати енергію. Теорію, яка виникла 50 років тому, змогла підтвердити група британських та американських дослідників. Щоправда, зараз не існує технологій, які здатні видобути цю енергію. Про це повідомляє Громадське, посилаючись на публікацію в науковому виданні Nature Physics.

Чому це цікаво. Результати дослідження допомагають вивчати природу чорних дір. У майбутньому вони можуть стати основою для створення нових джерел енергії.

Детальніше. 1969 року математик Роджер Пенроуз розробив концепцію, основа якої ― явище горизонту подій, притаманного чорним дірам. Горизонт подій ― математично визначена поверхня навколо чорної діри. Він визначає точку неповернення, у якій сила тяжіння здатна все поглинути. Отже, рух чорної діри в певному напрямку змушує об’єкт, який опинився поруч, рухатися так само.

Припущення Роджера Пелроуза полягало в тому, що для видобування енергії можна використати ділянку за межами горизонту подій (ергосферу), у якій найбільша сила захоплення іншого об’єкта. Для цього треба помістити рухомий об’єкт в ергосферу і там розділити його надвоє ― одна має перебувати за межами горизонту подій, а друга ― прискорюватиметься під дією чорної діри. Однак реальної можливості перевірити теорію не було.

Тепер ученим на чолі з Маріон Кромб вдалося підтвердити концепцію Пелроуза. Вони використали експериментальну модель, згідно з якою треба скерувати на металевий циліндр (модель чорної діри Якова Зельдовича), який обертається, викривлені пучки світла. Якщо циліндр обертається зі швидкістю щонайменше 1 мільярд обертів на секунду, то пучки світла відбиватимуться від нього з додатковою енергією, яка «видобувається» з енергії обертання циліндра.

Учені вирішили вдосконалити модель Зельдовича і використали викривлені звукові хвилі замість пучків світла. «Чорною дірою» був диск зі звукопоглинального матеріалу. Біля цього диску були мікрофони для фіксації звукових хвиль після їхнього проходження через диск.

На початку зростанням частоти обертання диска висота звуку була практично непомітною. Та згодом вона стала на 30% більшою, ніж первинний звук. Отже, звукові хвилі отримували додаткову енергію від обертання диска — так само, як і від чорної діри, згідно з теорією.

Наступні плани вчених ― перевірити теорію на електромагнітних хвилях. 

Що варто знати про космос та його дослідження

На початку існування Плутон міг мати високу температуру, а на його поверхні міг бути океан. Докази знайшли вчені Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, дослідивши світлини поверхні карликової планети. Раніше вважали, що Плутон був льодяною кулею. Підземний океан, існування якого припускали, мів би утворитися внаслідок танення підземного льоду від енергії, яку виділяли радіоактивні елементи ядра. Однак за допомогою фото вчені з’ясували, що Плутон був гарячим, а океан був на його поверхні. Отже, попередні уявлення помилкові.

Довжину Чумацького Шляху встановили астрономи. Отримані дані можуть допомогти в подальших дослідження. Учені сподіваються, що тепер вдасться встановити масу галактики, у якій розташована Сонячна система, й кількість галактик, які обертаються навколо неї.

Уперше астронавтів відправила в космос приватна компанія — SpaceX Ілона Маска. Це перший за дев’ять років запуск із території США. Адже досі американські космонавти вирушали на російському космічному кораблі «Союз» із космодрому Байконур.

Фото: 5.ua

Місія до Оленівки все ще можлива

«Ми ніколи не отримували дозволу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає це, що все втрачено? Ні. Згадайте Запорізьку атомну електростанцію. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо», — про це журналістам заявила Деніз Браун — постійна координаторка системи ООН в Україні. 

Читати далі
+ 34 слів

Leopard для України, повернення з полону і ноутбуки для вчителів: 7 позитивних новин січня

Війна триває і новий рік розпочався для нас численними трагедіями. Але ми боремось і працюємо, тому і цього місяця маємо чому радіти. Гортайте карусель, щоб згадати позитивні новини січня, які тішать і наближають нашу перемогу.

Читати далі
+ 110 слів

«Повернись живим» та Приватбанк оголосили збір на екіпірування льотчиків

Благодійний фонд спільно з ПриватБанком відкрили збір на суму в розмірі 31 млн грн. Мета збору  — придбати вогнетривку форму та авіаційні шоломи, щоб повністю закрити потребу екіпажів армійської авіації у спеціальному екіпіруванні. 

Читати далі
+ 33 слів

Україна отримає до 140 танків від західних партнерів

У межах першої хвилі допомоги Україна отримає 120−140 сучасних західних танків. Зокрема, Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читати далі
+ 9 слів

Як мілітаризують дітей у Криму

Керівник окупаційної адміністрації Аксьонов відкриває по всьому Криму Добровільні товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ), де дітей вчать користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу, проходити вогневу та інженерну підготовку.

Читати далі
+ 62 слів

Символ стійкості: на стіні зруйнованого будинку в Миколаєві годинник досі рахує хвилини

У зруйнованому російськими обстрілами будинку у Миколаєві, на стіні, яка вціліла, досі продовжує висіти килим та годинник, який відраховує хвилини. Про це написала волонтерка з Одеси Леся Рудченко у своєму Instagram.

Читати далі
+ 5 слів

Представили лого та слоган цьогорічного Євробачення–2023

Організатори цьогорічного пісенного конкурсу представили логотип та слоган Євробачення 2023. У вигляді зображення буде використана анімація сердець у кольорах українського та британського прапорів, що б’ються в унісон. Гаслом цьогорічного фестивалю стануть слова «Об’єднані музикою» (United by music).

Це символізує єднання народів та підтримку України.

Читати далі
+ 19 слів

Міжнародний олімпійській комітет відреагував на критичні заяви України

Міжнародний олімпійській комітет відповів на критичні коментарі з боку українських офіційних осіб щодо заяви про ймовірне повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань. Про це йдеться у заяві МОК для інформаційного агентства Reuters.

Читати далі
+ 124 слів
Що там ще
+ 5482 новин