Центр Довженка залишився без грошей: українська культурна спільнота ініціювала звернення

Noo
Wow

Національний центр Олександра Довженка від початку року не отримує грошей від держави. Через це інституція не може виплачувати зарплату працівникам. Зараз у Центру закінчилися кошти. Про це установа розповіла на своїй сторінці у Фейсбуці. Профільні інституції та культурна спільнота закликають вжити термінових заходів для порятунку Центру Довженка.

Чому це важливо. Національний центр Олександра Довженка – це найбільший кіноархів України.

Детальніше. Від початку 2020 року Центр не отримав планованого державне фінансування за бюджетною програмою. Причина: Міністерство фінансів не затвердило проєкт паспорту програми. Чому так сталося? У Центрі кажуть, що однією з причин є саботаж Держкіно.

70% зарплат працівників покривається грошима з бюджету. А ще 30% Центр заробляє на здачі приміщень в оренду. Працівникам Центу Довженка не виплатили зарплат за січень і лютий. А у березні-травні їх перевели у режим простою зі збереженням ⅔ окладу. З кінця травня інституція не може сплачувати податки та зобов’язання за договорами. Претензії кредиторів задовольнятимуть, арештувавши майно центру. 

Директор центру Іван Козленко звільняється з посади, бо, за його словами, не хоче керувати ліквідацією інституції, розвитку якої присвятив 8 років.

Цитата. «Звернення до Міністерства культури та інформаційної політики та Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики з проханням поновити гарантоване законом бюджетне фінансування інституції (і всієї кіногалузі) результатів не дали», йдеться у дописі Центру Довженка.

Довідка. Національний центр Олександра Довженка – це найбільший кіноархів України. У ньому зберігається більше 6 тисяч найменувань художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів та тисячі архівних документів з історії українського кіно. 

Довженко-Центр об’єднує сучасне фільмосховище з системою клімат-контролю, єдину в Україні кінокопіювальну лабораторію, Музей кіно, паперовий кіноархів, медіатеку та власне видавництво й здійснює збереження, популяризацію, дослідження та поширення національної кіноспадщини в Україні та закордоном.

Довженко-Центр — єдиний член Міжнародної федерації кіноархівів FIAF в Україні. З його зникненням Україна не лише втратить суб’єктність у кіноархівній справі в очах міжнародної спільноти, а й продемонструє неспроможність держави піклуватися про своє культурне надбання.

Реакція української культурної спільноти

Профільні інституції та культурна спільнота закликають вжити термінових заходів для порятунку Центру Олександра Довженка та фінансування галузі та затвердити паспорт фінансування бюджетної програми 1806030 «Державна підтримка кінематографії». Підписати звернення можна тут. Його уже підписали, зокрема, Українська кіноакадемія, Асоціація кіноіндустрії України, Одеський міжнародний кінофестиваль, Громадська організація «Докудейз», Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», ГО «Творче об’єднання “Вавилон’13”», Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал», Національна спілка кінематографістів України, Українська Гільдія Режисерів.

Реакція Держкіно

Голова Держкіно Марина Кудерчук каже, що інформація про те, що Держкіно начебто сатобує Центр Довженка — неправдива: «Я рекомендую ставити питання Міністерству культури. Це їхній заклад, а не наш. А ми лише у межах нашої програми держпідтримки кінематографу даємо суму грошей». Голова Держкіно додала, що з Центру Довженка щодо цієї ситуації до неї напряму не зверталися.

Реакція Міністерства культури та інформаційної політики

У Міністерстві кажуть, що працюють над вирішенням проблеми. Тимчасова виконувачка обов’язків очільниці відомства Світлана Фоменко підтвердила, що через запроваджені урядом обмеження у відповідь на поширення коронавірусу, фінансування Центру погіршилося. Фоменко переконує, що зараз її відомство активно співпрацює з Міністерством фінансів, аби забезпечити Центр належним фінансуванням. Найближчим часом Мінфіну обіцяють надіслати доопрацьований паспорт бюджетної програми. 

У Центрі Довженка відбулися обшуки. Це не пов’язано з останньою заявою Центру

Правоохоронці, які прийшли з обшуком та вилучили деякі документи з Центру, розслідували кримінальну справу «за актом ревізії Державної аудиторської служби України». У ході цієї ревізії виявили порушення при розрахунках плати за оренду державного майна. Через це були недоотримані кошти від оренди державних приміщень. У прокуратурі пояснили, що обшуки відбулися за рішенням суду у справі про розтрату, яку розслідує поліція.

Що ще варто знати про культурні інституції в Україні у час карантину:

#стопкультурнийкарантин: креативні індустрії нагадали про себе владі. Сотні прожекторів світили у небо у 20 українських містах у межах акції #стопкультурнийкарантин у ніч на 13 травня. Організатори акції таким чином хотіли привернути увагу до культурної сфери креативних та івент-індустрії, які буквально завмерли у час карантину. 

30% заповнених місць з 1 липня: коли та як відкриють кінотеатри та концертні зали. Кінотеатри та концертні зали зможуть запрацювати лише із 30% заповнених місць. Таку можливість розглядають у Кабінеті міністрів України. Попередня дата відкриття культурних інституцій — 1 липня, але навіть тоді їхня робота матиме нюанси. Водночас 1 липня не є точною датою, бо відкриття буде залежати від ситуації з коронавірусом в Україні.

Видатки на культуру у бюджеті обіцяють зберегти. 400 мільйонів замість 150 у першому варіанті змін до бюджету може отримати Український культурний фонд. 100 мільйонів замість 22 обіцяють дати Українському інституту книги. Про це розповіла депутатка від Слуги народу Євгенія Кравцова на своїй сторінці у Фейсбуці. Збільшення видатків на роботу культурних інституцій може допомогти українській культурі вистояти у час кризи.

Нова голова Держкіно: що відомо про Марину Кудерчук. Кудерчук працювала в адміністрації кіноконцертного залу імені Довженка у Запоріжжі, а до того — у Державній податковій інспекції, Державній податковій адміністрації та Державній податковій службі Запоріжжя і області. Хто така нова голова Держкіно?

Фото: supportyourart.com

Геноцид, який ми (ще) не знаємо, сьогодні — День роковин депортації кримських татар

Згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — депортували 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100.

О 4 ранку 18 травня 1944 року почалося масове примусове виселення кримських татар із території Криму. Агенти НКВС давали людям 15 хвилин на збори, дозволяли взяти з собою до 500 кг речей на сім’ю. До роковин геноциду кримських татар ми підготували для вас маловідомі факти про ті події та спробуємо розвінчати деякі міфи.

Читати далі
+ 385 слів

У Мелітополі український рух опору підірвав російський бронепоїзд. Важливе за 18 травня

У захопленому Мелітополі український рух опору підірвав під час руху російський бронепоїзд з військовими та технікою.

Читати далі
+ 17 слів

«Нова українська хвиля»: у Києві та Львові відбудеться фестиваль українських фільмів

19 травня у Києві та Львові почнеться кінофестиваль «Нова українська хвиля». У програмі заходу будуть фільми, зняті після 2014 року, які створили культурне явище так-званої «нової української хвилі». Організаторами фестивалю є мережа кінотеатрів «Планета Кіно» та «Gogol.Media».

Читати далі
+ 24 слів

В «Дії» запустили збір коштів на допомогу армії через платформу UNITED24

Донейти можна зробити через Apple Pay, Google Pay або ввести дані картки. Якщо ви хочете долучитися до збору, треба зайти в «Дію», де на головному вікні має з’явитися напис United24 з кнопкою «Допомогти армії». Натиснувши на неї, у вас буде можливість зробити донейт або переглянути, скільки коштів уже зібрали. Якщо ж вікна із написом United24 немає, спробуйте оновити додаток. 

Читати далі
+ 18 слів

В Україні запустили платформу, яка допомагає волонтерам шукати донорів закордоном

Проєкт HelpHubUa – це платформа, яка об’єднує українських волонтерів з активістами та донорами за кордоном і дозволяє іноземним благодійникам перераховувати гроші на конкретні потреби волонтерських ініціатив.

Читати далі
+ 81 слів

До України відправлять гаазьких експертів для розслідування військових злочинів росіян. Головне за ніч та ранок 18 травня

Гаазький суд відправить до України 42 експерти які будуть розслідувати військові злочини вчинені росіянами, — Deutsche Welle.

Читати далі
+ 21 слів

Кримськотатарське розстріляне Відродження: трагедія 1938 року

18 травня щорічно вшанують пам’ять жертв радянського злочину з депортації кримських татар. За наказом з Москви бійці НКВД у цей день 1944 року зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення та відправили в бік Узбекистану. Але за шість років до цієї події відбувся інший акт знищення цієї нації, який деякі історики прирівнюють за кількістю жертв до масових депортацій. 17 квітня 1938 року розстріляли найвизначніших представників кримськотатарського народу— письменників, істориків, громадських діячів, художників, викладачів. Про це пише «Крим. Реалії».

Читати далі
+ 57 слів

Порятунок військових з Азовсталі триватиме до їхнього повернення додому. Головне за 17 травня

Операція з порятунку українських військових з Азовсталі триватиме до їхнього повного повернення додому з непідконтрольної території. Про це заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 4216 новин