Фемінітиви у назвах професій тепер офіційно можна вживати в Україні

LIKE

Відтепер у кадрових документах назву професії за бажанням можна вказувати у фемінітиві. Міністерство економіки внесло зміни у «Класифікатор професій». Про це йдеться у наказі міністра економіки Ігоря Петрашка.

Чому це важливо. Вживання фемінітивів сприяє видимості жінок у суспільстві та утвердженню гендерної рівності.

Детальніше. У Класифікаторі професії йдеться, що «професійні назви робіт наводяться у чоловічому роді, окрім назв, які застосовуються виключно у жіночому роді (економка, нянька, покоївка, сестра-господиня, швачка)».

Але тепер є можливість за бажанням використовувати фемінітиви: «За потребою користувача при внесенні запису про назву роботи до кадрової документації окремого працівника, професійні назви робіт можуть бути адаптовані для означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи. Наприклад, інженер — інженерка, верстатник широкого профілю — верстатниця широкого профілю, соціолог — соціологиня.

Такі зміни стали можливими після ухвалення Кабміном нового українського правопису. Оновлений правопис почав діяти з 3 червня 2019 року. Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України.

Як утворювати фемінітиви? Три відеоуроки з поясненнями підготувала кандидатка філологічних наук Олена Масалітіна. Переглянути їх можна отут.

П’ять причин вживати фемінітиви. Їх навела мовознавиця Олена Синичак, а занотував ресурс Повага:

  1. У мові закодовані соціальні схеми. Фемінітиви — не просто слова для називання жінки. Якщо мова виражає нерівності між чоловіками та жінками, применшуючи досягнення жінки, то вже самим вираженням такого стану справ — це узаконює.
  2. Чоловічий рід на позначення жінки суперечить морфолого-синтаксичним нормам української мови. Ще 50 років тому українські мовознавці говорили про те, що фемінітиви притаманні українській мові і їх треба вживати активніше. У 1999 році мовознавець Олександр Пономарів зазначив, що вживання чоловічого роду на позначення жінки суперечить морфолого-синтаксичним нормам  української мови. Уникання фемінітивів збіднює мову: робить її більш канцелярською, звужує  до офіційно-ділового стилю.
  3. Витіснення фемінітивів з офіційної мови у побутову нівелює активну суспільну роль жінкиЧоловічі і жіночі назви однієї професії досі відображають різні поняття, до прикладу: акушерка — експертка з пологів, акушер — лікар, який має більший статус; секретарка — особа, яка веде діловодство, секретар — чоловік з великою відповідальністю (держсекретар, вчений секретар). Відповідно до того, як ринок праці знецінює діяльність жінок, так і мова залучається у ці механізми знецінення.
  4. Чоловіча форма слова не тотожна жіночій. Наприклад, поняття громадянин та громадянка не тотожні. Адже якщо порівняти їх: а) усі громадяни заслуговують на рівні права, Микола громадянин. Отже, він заслуговує на рівні права; б) усі громадяни заслуговують на рівні права. Мар’яна громадянка. Отже, вона не заслуговує на рівні права?Тотожність не справджується. Згідно із законами логіки, громадянин не тотожний громадянці, а відтак, громадяни не асоціюються із жінками.
  5. Ми самі задаємо напрям розвитку мови: чи то північно-східний, чи то центральноєвропейський. Норма уникати фемінітивів в українській мові була «списана» з російської. Тому доцільне мовне планування мало б сьогодні повернути українську мову назад у центральноєвропейське річище, зокрема, завдяки частішому вживанню фемінітивів.

Гендерна рівність — це не боляче і не страшно: добірка книжок, які допоможуть зрозуміти, що ж таке рівність між жінками і чоловіками:

Гендена рівність — це не боляче і не страшно: добірка сайтів, які допоможуть зрозуміти, що ж таке гендерна рівність:

  • «Гендер в деталях». Платформа, яка допомагає розібратися, що ж таке гендер за допомогою різнопланових матеріалів.
  • «Повага». Це сайт інформаційної кампанії проти проявів сексизму у ЗМІ щодо жінок.
  • «Жінки — це 50% успіху країни». Ресурс про те, чому важливою є гендерна рівність та представництво жінок у різних сферах життя суспільства.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів

Як виконувати хірургічні операції на фронті? Військовим передали системи «SurgiBox»

До військового шпиталю, що виконує завдання у Північній операційній зоні, передали портативні інноваційні системи «SurgiBox» для невідкладних хірургічних операцій в польових умовах. Про це повідомив командувач Об’єднаних Сил ЗС України генерал-лейтенант Сергій Наєв.

Читати далі
+ 6 слів

Росія вдарила по Запоріжжю з реактивної артилерії

Реактивна артилерія надто швидка, щоб завчасно попередити про загрозу, повідомив речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат в ефірі телемарафону. Проте наголосив: якщо така можливість з’являється, то Сили оборони це роблять.

Читати далі
+ 39 слів

Організатор «блогерських вечірок» отримав підозру за зґвалтування дівчини

LIKE

Андрію Ярині, організаторові вечірок з непритомними дівчатами та ще одному його товаришу повідомили про підозру за зґвалтування відвідувачки, яка була без свідомості. 22 березня про таку підозру інформували у пресслужбі Офісу Генерального прокурора. Зараз учасників цих заходів тримають під вартою.

Читати далі
+ 17 слів

Володимир Зеленський приїхав на передові позиції Бахмута та нагородив військових

Президент України нагородив державними нагородами українських військовослужбовців на Бахмутському напрямку під час робочої поїздки в Донецьку область. Про це повідомив Офіс президента. 

Читати далі
+ 60 слів

Яку відзнаку отримуватимуть сучасні «Міста-герої»

Тепер українські міста-герої отримуватимуть спеціальну відзнаку для «відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії іншої держави (держав) проти України». Відповідний указ опублікований на сайті президента України.

Читати далі
+ 65 слів

Для чого злітають МіГ-31. Росія тримає Україну в напрузі

Винищувач МіГ-31К, який є носієм ракети «Кинджал», тримає Україну в напрузі, що негативно впливає, зокрема, на економіку України. Про це повідомив речник Повітряних сил Юрій Ігнат. 

Читати далі
+ 17 слів
Що там ще
+ 5864 новин