Коронавірус: усе, що потрібно знати

Що таке коронавірус, як він передається, чи уже є від нього вакцина, які міфи побутують про це захворювання та чи готова Україна до епідемії? Зібрали для вас відповіді на найпоширеніші запитання.

Що таке коронавірус?

Коронавіруси — це сукупність респіраторних вірусів. Вони можуть спричиняти захворювання різної тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19. 

Чому обрали саме таку назву?

«Сo» означає корона, «Vi» — вірус, а «D» — хвороба (англ. disease). ВООЗ навмисно уникала відображати у назві вірусу географічне розташування, тварин або групи людей.

Звідки взявся новий коронавірус?

Наявні припущення поки що не дають остаточної відповіді на те, звідки міг узятися новий коронавірус 2019-nCoV. Версія про ринок морепродуктів у Вухані, закритий на карантин 1 січня цього року, не пояснює те, як до лікарень ще на початку грудня 2019-го могли потрапити пацієнти, чиє зараження вірусом не пов’язане з відвідуванням ринку. Також немає одностайної позиції щодо того, яка саме жива істота (кажани/змії) могла бути переносником коронавірусу. Версія про імовірність того, що вірус може бути зброєю, яку поширюють деякі медіа, не має під собою ґрунтовних аргументів.

Наскільки захворювання, викликане новим коронавірусом, небезпечне?

20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів. Україна готова надавати таку допомогу у відділеннях інтенсивної терапії.

Скільки людей захворіли, а скільки одужали?

За останніми даними, кількість інфікованих китайським коронавірусом у світі зросла до 95 416. З початку спалаху коронавірусу від хвороб, спричинених інфекцією, померли 3 285 людей. Водночас 53 278 пацієнтам вдалося одужати. За поширенням захворювання можна стежити за допомогою інтерактивної мапи.

Скільки триває інкубаційний період захворювання?

Інкубаційний період — це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів.

Чи є ліки від захворювання?

Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує. Пацієнтам лікують конкретні симптоми.

Як передається захворювання?

Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини. Він є лише у крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки, фактор переривання епідемічного ланцюга. Заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви перебуваєте на відстані понад 1,5 м від неї.

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Чи можна заразитись від тварин?

Поки немає підтверджень, що домашні тварини можуть переносити новий коронавірус. 

Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. 

Скільки вірус живе на поверхнях?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до кількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку.

Чи безпечно отримувати посилки з країн, де зареєстровано випадки захворювань, спричинених новою коронавірусною інфекцією ?

Так. COVID-19 неможливо заразитися через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР.

Як діагностують коронавірус?

 1. На початковій стадії захворювання, спричинене новим коронавірусом, має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.
 2. Симптоми вірусу: кашель, біль у горлі, риніт, лихоманка та утруднене дихання. Сухий кашель, чхання, біль у грудині. У деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт.
 3. Ускладнення. У 80% людей захворювання проходить у легкій формі. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його небезпека.
 4. Вчасне діагностування. Якщо ви протягом останніх 14-ти днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки захворювань на COVID-19 або ж спілкувались із інфікованою людиною, зверніться до лікаря та повідомте йому про це.

Яка ситуація із коронавірусом в Україні?

В Україні зареєстрували один випадок захворювання на COVID-19. Хворий госпіталізований 29 лютого. Недуга виявлена у чоловіка, який у лютому їздив до Італії. Усі контактні особи знаходяться під наглядом лікарів-епідеміологів. Зразки аналізів відправлені до ВООЗ.  У четвер, 5 березня, ще двох українців у Чернівецькій області госпіталізували до інфекційного відділення з підозрою на коронавірус. Напередодні вони подорожували Італією.

Чи готова Україна до випадків захворювання, викликаного новим коронавірусом?

В Україні близько 12-ти тисяч місць в інфекційних стаціонарах, близько 2-х тисяч лікарів-інфекціоністів та 5-ти тисяч медперсоналу. В українських лікарнях є інфекційні бокси. 

Інфекційні бокси використовуються тільки на початкових стадіях розвитку спалаху або епідемії, надалі використовуються всі ліжка інфекційного стаціонару. Надалі перепрофільовуються інші заклади охорони здоров’я. В Україні тільки в інфекційних лікарнях 605 апаратів штучного дихання. Цього достатньо. За потреби будуть залучені апарати штучного дихання з інших лікарень.

Україна забезпечена достатньою кількістю засобів індивідуального захисту. Медична маска допомагає обмежити поширення вірусу, якщо захворіли. Важливо дотримуватися гігієни рук та органів дихання, а також уникати тісних контактів з людьми, що мають симптоми захворювання.

Чи є в Україні тест-система для виявлення нового коронавірусу?

Україна закупила тест-систему для виявлення нового коронавірусу. Вона розрахована на обстеження 960 осіб. У Кабінеті міністрів запевняють, що цього вистачить до моменту отримання чергових реагентів. Лабораторному діагностуванню на новий коронавірус підлягають лише випадки, які чітко підпадають під критерії ВООЗ як підозрілі.

Україна купила тест-систему для виявлення COVID-19, за інформацією Уряду, у німецького виробника, сертифікованого ВООЗ. Реагенти у складі тест-системи дозволяють провести лабораторну діагностику нового коронавірусу на сучасному рівні. Набори розроблені в Німеччині з максимально можливим профілем виявлення для достовірного визначення зазначеного виду коронавірусу.

Скільки часу триває тест на новий коронавірус?

До отримання результату проходить орієнтовно 5-6 годин.

Хто ризикує захворіти?

 1. Люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом.
 2. Медичні працівники. 
 3. Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим
 4. Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.
 5. Люди будь-якого віку можуть заразитися новим коронавірусом. Тому ВООЗ радить людям будь-якого віку вживати заходів для захисту від вірусу, наприклад, дотримуючись належної гігієни рук та дихання.

Найпоширеніші міфи про коронавірус

 1. Сушарки для рук ефективні для знищення вірусу. Ні. Сушарки для рук не є ефективними для знищення вірусу 2019-nCoV. Щоб убезпечити себе від зараження новим коронавірусом, необхідно регулярно обробляти руки спиртовмісним антисептиком або мити руки з милом. Вимиті руки слід ретельно висушити паперовими рушниками або сушаркою.
 2. Ультрафіолетова лампа для дезінфекції може знищити коронавірус. Такі лампи не слід використовувати для стерилізації рук або інших ділянок шкіри, оскільки ультрафіолетове випромінювання може спричинити подразнення шкіри.
 3. Обробка всього тіла спиртом або хлорвмісними засобами може знищити новий коронавірус. Ні. Розпилення алкоголю чи хлору по всьому тілу не знищить віруси, які вже потрапили у ваш організм. Розпилення таких речовин може бути шкідливим для одягу та слизових оболонок (очей, рота). Спирто і хлорвмісні засоби можуть бути корисними для дезінфекції поверхонь, але їх потрібно використовувати відповідно до рекомендацій.
 4. Вакцини для запобігання пневмонії можуть захистити вас від коронавірусу. Ні. Вакцини проти пневмонії, такі як вакцина проти пневмококової інфекції та вакцина проти гемофільної інфекції типу B (Hib), не можуть захистити від нового коронавірусу.
 5. Регулярне промивання носа сольовим розчином може допомогти запобігти зараженню новим коронавірусом. Ні. Немає доказів того, що регулярне промивання носа сольовим розчином захищає людей від зараження новим коронавірусом. За деякими даними, регулярне промивання носа сольовим розчином може допомогти людям швидше одужати від застуди. Однак докази ефективності регулярного промивання носа як засобу профілактики респіраторних інфекцій відсутні.
 6. Вживання в їжу часнику може запобігти зараженню коронавірусом. Часник — це корисна їжа, яка може мати деякі антимікробні властивості. Однак, під час нинішнього спалаху немає доказів того, що вживання часнику захищає людей від коронавірусу.
 7. Кунжутна олія блокує потрапляння нового коронавірусу в організм. Ні. Кунжутна олія не вбиває новий коронавірус. Деякі хімічні дезінфікуючі засоби можуть знищити 2019-нCoV на поверхнях. До них відносяться дезінфікуючі засоби на основі хлорки/хлору, ефірні розчинники, 75% спирт, надоцтова кислота та хлороформ. Однак вони мало впливають або взагалі не впливають на вірус, якщо наносити їх на шкіру або під ніс. Наносити ці хімічні речовини на шкіру може бути небезпечним.
 8. Антибіотики ефективні для запобігання та лікування нового коронавірусу. Ні, антибіотики не діють проти вірусів, лише проти бактерій. Їх не слід застосовувати як засіб профілактики чи лікування. Однак, якщо ви госпіталізовані через 2019-nCoV, вам можуть призначати антибіотики для лікування можливих супутніх бактеріальних інфекцій.

Як захиститися від коронавірусу?

 1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям. Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму
 2. Вчасно звертайтеся до лікаря. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
 3. Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд. Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%.
 4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
 5. Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.
 6. Уникайте дотиків до свого обличчя. Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.

Що варто мати вдома на випадок карантину?

З розрахунку на людину, яка має вживати у середньому 2200 кілокалорій, варто мати вдома на 10 днів:

 • 20 літрів води
 • зернові продукти, хліб, картопля, макаронні вироби, рис (загальною масою 3,5 кілограми)
 • 4 кілограми бобових та овочів
 • 2,5 кілограми фруктів та горіхів
 • 2,6 літра молока та/або молочних продуктів
 • 1,5 кілограми риби, м’яса, яєць або яєчного порошку
 • 0,375 кілограма жирів та масел

Також, за бажанням, ви можете закупити продукти, які не потрібно готувати та легко зберігати: сіль, цукор, кава, чай, какао-порошок, печиво, сухарики, бульйони швидкого приготування, борошно тощо.

Що варто мати в аптечці на випадок карантину?

 • термометр;
 • пінцет;
 • ножиці;
 • ліки проти болю та лихоманки;
 • ліки, які ви маєте весь час приймати проти хронічних захворювань;
 • антисептики для ран та шкіри;
 • ліки на випадок отруєння;
 • бинти;
 • вата;
 • пластир;
 • шприці;
 • мазі від укусів комах та сонячних опіків;
 • ліки проти алергії;
 • засоби особистої гігієни (мило, зубна паста, зубна щітка тощо);
 • памперси;
 • серветки;
 • туалетний папір.

Фото: pexels.com

Георгієві Гонгадзе сьогодні могло би виповнитися 53

17 вересня 2000 року журналіста та засновника «Української правди» вбили, а тіло розчленували і вивезли у різні місця. Ким був Георгій Гонгадзе і що зробив для України ― читайте далі.

Чому це важливо. Смерть Гонгадзе сколихнула всю Україну й спровокувала акції протесту проти тогочасного президента Кучми.

Читати далі
+ 136 слів

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію. Головне за 20 травня

Noo
WTF

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію і переспрямовують усіх, хто хоче виїхати, до Криму як єдиний можливий напрямок. Про це повідомляє оперативне командування «Південь». У Херсоні посилили патрулювання і збільшили кількість російських блокпостів.

Читати далі
+ 36 слів

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

WTF

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

LIKE

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

LIKE

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

LIKE

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів
Що там ще
+ 4226 новин