Детальніше. «Жоден російський президент не віддасть Крим назад Україні», — сказав Ґергард Шредер. Відповідь українського посла в Німеччині Андрія Мельника не забарилася: «Це лише крик відчаю топлобіста Кремля, який втрачає ґрунт під ногами. Навіть ця остання важка артилерія не допоможе. Україна цінує залізобетонну позицію Берліна щодо збереження санкцій і невизнання анексії. Хотілося б оголосити цьому 76-річному експолітику і топлобістові Кремля своєрідне парі: ще при його житті Крим неодмінно повернеться в лоно матері-України. Це так само очевидно, як і те, що сонце встає на Сході і сідає на Заході».
Дипломат також зауважив, що попри всі зусилля ексканцлера, який є керівником ради директорів державної компанії «Роснєфть» та головою ради акціонерів «Nord Stream AG», отримуючи, мабуть, «незначну» винагороду за свої цинічні послуги із відбілювання кривавої війни Росії, йому так і не вдалося пробити глуху стіну потужної солідарності Федерального уряду Німеччини та всього німецького суспільства щодо незламної підтримки України.
27 лютого 2014 року почалась відкрита фаза окупації Криму російськими військами
Прихована фаза окупації Криму Росією розпочалася ще 20 січня 2014 року. Саме тоді на півострові з’явилися вантажівки без номерів, так звані «зелені чоловічки» — озброєні військові без розпізнавальних знаків. Водночас створювали та озброювали нерегулярні збройні формування найманців з числа місцевих жителів. Ними керували офіцери спецслужб і Збройних Сил Росії.
23 лютого у Севастополі відбувся 20-тисячний мітинг, на якому міським головою проголошено громадянина Росії Олексія Чалого. 26 лютого у Сімферополі відбувся багатотисячний мітинг кримських татар та проукраїнських активістів на підтримку територіальної цілісності України. На противагу цьому мітингу організували мітинг «Русского єдінства». Ним керував поплічник російських окупантів Сергій Аксьонов.
Під ранок 27 лютого спецпідрозділи ГРУ Росії зайняли приміщення Верховної Ради і Ради Міністрів Криму і вивісили над ними прапор Росії. Тоді ж Верховна Рада Криму на вимогу загарбників оголосила про проведення на півострові референдуму про приєднання до РФ.
Впродовж наступних кількох днів вулиці міст і магістральні дороги півострова заповнили російські війська. «Зелені чоловічки» захопили адміністративні будівлі, взяли в облогу гарнізони Збройних сил України, морські порти і аеропорти. Керівництво Росії неодноразово стверджувало, що ці озброєні люди не є російськими військовослужбовцями. Однак після окупації півострова і проведення там фейкового «референдуму про статус Криму» росіяни визнали, що «зелені чоловічки» були військовослужбовцями Збройних сил Росії.
1 березня 2014 року Рада Федерації Росії підтримала звернення президента Путіна про дозвіл ввести російські війська в Україну. У свою чергу, РНБО України через агресію Росії ухвалила рішення привести Збройні сили України у повну бойову готовність.
16 березня провели так званий референдум щодо статусу Криму. Він відбувся з численними порушеннями та фальсифікаціями, за присутності великої кількості озброєних російських військових. Через кілька днів, 18 березня, у Москві сепаратистське керівництво півострова підписало так званий «Договір про прийняття Криму до складу Росії».
Того ж дня під час штурму української військової частини у Сімферополі загинув прапорщик Сергій Кокурін. Ще одного офіцера поранили. Під час захоплення Криму Україна втратила понад 80% активів військово-морського флоту та численні військові об’єкти.
Усі впливові міжнародні організації визнали окупацію й анексію півострова незаконними і засудили дії Росії. Низка західних країн запровадили проти РФ економічні санкції.
26 лютого цього року Президент Володимир Зеленський запровадив День спротиву окупації Криму. Цей день буде відзначатися щороку 26 лютого.
Коментар. Український економіст та фінансист Юрій Вітренко у контексті заяви Шредера згадав інший показовий випадок: «Колись не так давно, Олександр Медвєдєв, друга людина в Газпромі, сказав, що скоріш Земля буде обертатися навколо Місяця, ніж Росія продовжить транзит через Україну після 2019 року. Це твердження використовували агенти Росії по всьому світу, той же Шредер, як аргумент, що потрібно дозволити Північний Потік 2, інакше Європа та Німеччина залишаться без газу.
Але ми, причому разом з іншими німцями, зі справжніми європейськими цінностями, на чолі з фрау Меркель, змусили Росію продовжити транзит і ще заплатити Україні 5 мільярдів доларів компенсації. Північний потік 2 і досі не побудований. Мєдвєдєва звільнили з Газпрому. Так само буде з українським Кримом та Шредером. Росія буде змушена повернути Крим Україні, а Шредер буде звільнений з дочірньої структури Газпрому (Північний Потік 2)».
Контекст. Зазначимо, що Андрій Мельник, який запропонував парі, відхилив запрошення мера Берліна Міхаеля Мюллера, який закликав послів України, Росії та Білорусі спільно вшанувати завершення Другої світової війни. Про це повідомили Міністерство закордонних справ України, посилаючись на матеріал німецької газети Tagesspiegel.
«Навіть у найкошмарнішому сні я не міг би собі уявити покладання вінків поруч із представником країни, яка понад 6 років веде цинічну і криваву війну на Сході України», — заявив посол України Андрій Мельник.
Він нагадав, що Росія окупувала Крим та веде війну на Донбасі, а «агресивна політика господаря Кремля породила набачене досі відчуження між українцями та росіянами. Відтак і спільне вшанування пам’яті є немислимим. Дуже шкода, що міський голова очевидно недобачає ці всі приголомшливі факти, від яких волосся стає дибки. Нам, українцям, хотілося б бачити більш тактовний підхід, розуміння та емпатію».
Мер Берліна повідомив журналістам, що покладання вінків запланували для «вшанування передусім російських, українських і білоруських бійців Червоної Армії, які взяли Берлін».
Що ще важливо знати на цю тему:
- #CrimeaIsUkraine: на сторінці Apple у Facebook запустили флешмоб
Фото: radiosvoboda.org