Детальніше. Засідання за позовом народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя« Віктора Медведчука проти журналіста та історика Вахтанга Кіпіані та видавництва Vivat відбудеться 10 липня у Дарницькому районному суді Києва. Суддя: Марина Заставенко.
У видавництві Vivat прогнозують, що Дарницький районний суд Києва може винести рішення на користь Віктора Медведчука і заборонити розповсюдження книжки «Справа Василя Стуса» та поширення будь-якої інформації про неї у ЗМІ та інтернеті.
Ось 9 фраз, які Медведчук просить визнати недостовірними:
- «…розпинав поета (мається на увазі Василя Стуса), – призначений державою адвокат Медведчук»
- «…Віте, що виховувався у родині політзасланця (…кажуть шуцман (шуцман – працівник охоронної поліції Третього рейху)»
- «… чи була можливість у Стуса обрати «менше зло». Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»
- «Адвокати відверто «відбували номер», не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин…»
- «… шістка комуністичної системи Медведчук…»
- «… «син поліцая»…»
- «…Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання»
- «…він (мається на увазі Віктор Медведчук) фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?…»
- «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КГБ чи просто завжди був циніком і аморальним типом?».
Коментар. Генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова каже: «У той час, коли Віктор Медведчук «захищає свої честь, гідність та ділову репутацію», ми захищаємо право суспільства на пошук історичної правди. Вимоги Віктора Медведчука – це неприхована спроба прямого тиску на свободу слова і друку в Україні, яскравий прояв боротьби із інакомисленням. Взагалі цей процес виглядає як другий суд над Стусом. Пан Медведчук свого часу цей процес програв».
Довідка. Книжка Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» вийшла друком у травні 2019 року у видавництві Vivat і отримала кілька премій, серед яких: персональна відзнака директорки ГО «Форуму видавців» та премія Черкаського книжкового фестивалю у номінації «Науково-популярна книга для дорослих». Український ПЕН включив «Справу Василя Стуса» до переліку найкращих книжок 2019-го, які з’явилися друком у вітчизняних видавництвах.
Видання на 90% складається з архівних документів. Думки автора побудовані на фактах, які містяться, в тому числі, у фактологічній частині книжки. Віктор Медведчук подав до суду позов з вимогою заборонити продаж книжки «Справа Василя Стуса» у серпні 2019 року. Перше засідання у цій справі відбулося у Дарницькому суді 2 жовтня 2019 року.
Контекст. Раніше з першого художнього фільму про Василя Стуса «Заборонений» видалили сцену останнього суду над письменником, у якому брав участь його адвокат Віктор Медведчук. Після цього творці картини пообіцяли дозняти епізод із Медведчуком. Адвокат політика Ігор Кириленко пригрозив їм судовим позовом, якщо у фільмі з’явиться «недостовірна інформація» про Медведчука.
Хто такий Віктор Медведчук?
Зараз він — народний депутат України від «Опозиційної платформи — За життя», кум Путіна. У 2002-2005 роках Медведчук був главою Адміністрації президента часів Леоніда Кучми. Його називають автором темників (перелік обов’язкових тем, які повинні були висвітлювати журналісти). За непідтвердженими даними, був співробітником КДБ (Комітету державної безпеки) СРСР. Медведчук був адвокатом Василя Стуса на суді. Його політичний вплив зменшився після Революції Гідності. У 2014 році його призначили представником України по обміну полоненими з проросійськими бойовиками. У червні цього року близький до Медведчука Тарас Козак придбав телеканал ЗІК.
Що ще варто знати про Віктора Медведчука
- Медведчук задекларував частку в телеканалі 1+1 – журналістське розслідування. Дружина Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко, є кінцевою власницею компанії Bolvik Ventures Ltd із Британських Віргінських островів. Ця фірма через ланцюжок інших компаній має у власності 24,66% у ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1». Про це свідчить журналістське розслідування програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»).
- Закон про амністію учасників Майдану просять скасувати. Серед підписантів — Медведчук, Шуфрич і Суркіс. 50 депутатів вважають, що закон є неконституційним, бо «його положення суперечать приписам Конституції, а його ухвалення Верховною Радою відбулося з порушенням конституційної процедури розгляду, ухвалення та вступу в дію законів».
- «Позов Медведчука щодо книжки про Стуса — тиск на свободу слова». Позов Віктора Медведчука з вимогою заборонити продаж видання — це спроба тиску на свободу слова і друку. Про це розповіла у коментарі «Читомо» генеральна директорка видавництва «Vivat» Юлія Орлова.
Копайте глибше:
Фото: radiosvoboda.org