Нобелівську премію з літератури отримала Ольга Токарчук

LIKE

Польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала Нобелівську премію з літератури за 2018 рік. За 2019 рік літературного Нобеля здобув австрійський письменник Петер Гандке. Про це розповідає Читомо.

Чому це важливо. Літературний Нобель — одна із найпрестижніших премій у літературі, яка може слугувати дороговказом для любителів читання — на яких авторів варто звернути увагу. 

Детальніше. Ольга Токарчук отримала Нобелівську премію «за наративну уяву, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перехід меж як форму життя». Петер Гандке отримав премію «за впливовий твір, який з мовною винахідливістю дослідив периферію та специфіку людського досвіду».

Довідка. Ольга Токарчук народилася у польському Сулехові у родині вихідців з України. Вона закінчила факультет психології Варшавського університету. Як письменниця дебютувала у 1979 році. Роман «Бігуни» вийшов друком у 2007 році, за нього у 2008 – авторка отримала престижну національну польську премію «Nike», а у травні 2018 року – Міжнародну Букерівську премію.

Петер Гандке — один із найвідоміших у світі сучасних австрійських літераторів. Став відомим наприкінці 1960-х — на початку 1970-х. Розголос і неоднозначну реакцію викликали його виступи проти бомбардування Югославії силами НАТО в 1999 році. 

Чому у 2018 році не вручали Нобелівської премії з літератури?

Це сталося через скандал навколо чоловіка членкині Шведської академії Катаріни Фростенсон — фотографа Жана-Клода Арно. 18 жінок звинуватили його у сексуальних домаганнях у листопаді 2017-го року За їхніми словами, ці випадки відбувалися у приміщеннях Академії. Пізніше Катаріну Фростенсон виключили з організації. 

 Протягом 2018 року Фонд Нобеля перебував у тісному діалозі зі Шведською академією. Положення Академії були змінені, що дало змогу членам Асоціації піти у відставку. Статут оновили та обрали декількох нових членів. Академія змінила склад Нобелівського комітету таким чином, щоб до нього більше не входили члени, які були пов’язані з подіями 2018-го. У березні цього року стало відомо, що літературного Нобеля відновлюють.

Вісім цитат Нобелівської лауреатки Ольги Токарчук. Радіо Свобода підготувала добірку цитат письменниці Ольги Токарчук, яка отримала Нобелівську премію:

№1. «Мені здається, що історія з одного боку формується літературою, а з іншого боку ця пам’ять трансформується політиками»

№2. «Мій батько походить з тих територій Західної України, де змішалися в єдиному плавильному казані величезна кількість культур і народів. Вони перетиналися і довгий час жили спільно. І якщо взяти три путівники, що написані польською, українською і єврейською мовами – у них представлені кардинально відмінні образи тих земель»

№3. «Офіційна історія» йде всупереч тому, якою насправді була Польща у XVIII столітті і як насправді виглядала польська присутність на Сході. Бо у пересічній ментальності поляка це були часи, які описав Генріх Сенкевич у своїх повістях – це героїчні шляхтичі, аристократи та польська кавалерія, які борються за якісь цінності, за дух Польщі. Такий собі героїзм. Натомість ніхто не пам’ятає, що на той час були ще селяни, євреї, які жили своїм життям. Все було перемішаним і не було таким однозначним».

№4. «Зараз у Польщі точаться процеси, які можемо спостерігати і в усьому світі. У нас також відбувається консервативна революція. Є намагання повернутися до тих часів, коли не існувало Європейського Союзу. Прагнуть знову повернути кордони між національностями і замкнутися лише у християнських цінностях, тільки у католицизмі. Хочуть знову сповідувати те, від чого Європа і світ давно відійшли. І цьому, нажаль, сприяє влада яка тепер є у Польщі».

№5. «Я вважаю, що не можна говорити про злочини всього народу, адже за злочини відповідає хтось один».

Решту цитат шукайте за посиланням.

Фото: blog.yakaboo.ua

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

Історія кур’єра-суперзірки, адаптація комп’ютерної гри та нова епідемія. Серіальні прем’єри липня 2022

Найпопулярніші стрімінгові сервіси Netflix, HBO та Hulu у липні презентують низку серіальних прем’єр. Серед новинок — пригоди підлітків-бунтарів, кримінальний триллер у стінах психлікарні та життя бізнесмена, який прагне заробити, використовуючи обманні схеми.

Читати далі
+ 92 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів

Чехія розробила безпілотник для України. Його подарують ЗСУ

У Чехії сконструювали безпілотник-розвідник Bivoj, який вже скоро використовуватимуть українські військові. Головне завдання дрону – передавати точні дані на відстані від 50 до 60 км, що дозволить українській артилерії покращити свої результати. Про це повідомляє ČTK.

Читати далі
+ 1 слів

ЗСУ відбили наступ на Херсонщині. Важливе за ніч та ранок 30 червня

Збройні Сили України відбили штурм окупантів на Херсонщині. росіяни хотіли вибити українські підрозділи з щойно визволених населених пунктів, але їм це не вдалося. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

Читати далі
+ 95 слів
Що там ще
+ 4407 новин