Пізнє вкладання дітей до сну збільшує їхні ризики отримати ожиріння — дослідження

Зв’язок між пізнім сном і ризиками ожиріння дітей до 6 років знайшли шведські вчені. Дослідження провів лікар Клод Маркус з Каролінського інституту Швеції. Його він опублікував в журналі Pediatrics, повідомляє CNN.

Чому це важливо. Проблеми з вагою можуть викликати не лише генетика й неправильний раціон. 

Детальніше. У дослідженні взяли участь 107 дітей зі Швеції. У 64 з них батьки мали проблеми із зайвою вагою. Учені слідкували за вагою дітей, їхнім ростом і окружністю талії у віці від 1 до 6 років. Один раз на рік вимірювали  сон малечі впродовж тижня. Для цього дітям одягали спеціальний трекер на руку.

Дослідження показало, що в дітей, які зазвичай засинали пізно (після 21:00), талія була ширшою, а також вони мали більший індекс маси тіла. Автор дослідження Клод Маркус каже, що, швидше за все, цей показник залежить від нерегулярного режиму життя.  

Учені додають, що батькам не варто змушувати своїх дітей лягати спати раніше, але треба пильніше стежити за їхнім режимом прийому їжі та сном.

Що важливо знати про сон: цікаві факти від Уляни Супрун. За словами ексміністерки охорони здоров’я, у кожного свій оптимальний режим сну. Для більшості здорових людей найкращий сон ― 7-9 годин щодня. Для дітей потрібно більше годин сну й що менша дитина, то більше вона повинна спати.

Що потрібно знати про зв’язок сну й самопочуття:

Брак однієї години сну відбивається на нашому стані ще чотири дні.

Хронічний брак сну веде до набору ваги: стає менше гормону насичення ― лептину, і більше гормону апетиту ― греліну.

Якщо мало чи погано спати, то є більші шанси розвинути деменцію, серцево-судинні хвороби, ослабити імунну систему та фертильність. Ці процеси налагоджує гормон і нейромедіатор мелатонін, що виділяється під час сну.

План відіспатися на вихідних за весь тиждень недієвий. Достатні години сну дійсно покращать обмін глюкози, активність щитоподібної залози та роботу так званої «вісі стресу»: гіпоталамус-гіпофіз-наднирники. Але якщо знову продовжити недосипати, негативні наслідки повернуться.

Спати слід достатню кількість годин щодня й бажано лягати та вставати о тій самій порі.

Брак сну сприймається мозком як тривожність.

Що впливає на вагу розповіли в міністерстві охорони здоров’я. Ідеальна маса тіла для кожного різна. Однак хороші фізична форма й самопочуття в кожного залежить від низки факторів:

Збалансованість раціону. Намагайтеся споживати багато різних сирих та приготованих овочів, фрукти та ягоди, рибу, м’ясо та бобові, горіхи та насіння, жири рослинного та тваринного походження. Мінімізуйте вживання цукру та солі.

Традиції харчування у сім’ї. Харчові звички формуються в дитинстві та зберігаються в дорослому віці. Якщо в сім’ї їдять багато смаженого, а овочів — мало, у дитини формується нездорове уявлення про їжу.

Брак фізичної активності. ВООЗ наголошує, що впродовж тижня людині потрібні 150 хвилин інтенсивних фізичних навантажень, а щодня хоча б пів години помірних навантажень.

Здоровий сон. Хронічний брак сну призводить до порушення роботи гормональної системи, що контролює ситість та відкладення жирових запасів. Брак сну збільшує тривожність і налаштовує людину на переїдання.

Гормональне здоров’я. Низка гормонів (гормони щитоподібної залози, статеві гормони, соматотропін (гормон росту), кортизол, інсулін, лептин і адипонектин) впливають на вагу та схильність утворювати запаси жиру. Тому у випадку невпинного набору ваги при звичайному раціоні та способі життя слід піти на огляд ендокринолога.

Фото: pexels.com

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин