«Політичних переконань задля задоволення малоросів не міняю». 14 червня — день народження Євгена Коновальця

LIKE

Саме так Євген Коновалець відповів гетьману Скоропадському на його ультиматум: підтримати входження України до складу росії у вигляді федеративної одиниці, або повертатися до Галичини.

Ще до початку своєї військової кар’єри Євген Коновалець брав активну участь у громадському житті Галичини. Закінчивши гімназію, влаштувався працювати до «Просвіти», допомагав організації відкривати нові осередки, хати-читальні та товариства «Сокіл-батько». Під час навчання у Львівському університеті працював у Студентському союзі й товаристві «Січ», писав статі для різних націоналістичних видань та, разом з багатьма однодумцями, боровся за українізацію вищої освіти в Галичині. За останнє Євгена навіть заарештували на невеликий термін.

Після участі у Першій світовій війні, у 1917 році, Євген став одним з організаторів нового куреня Українських Січових стрільців. Під проводом Коновальця вони стали однією з найпрофесійніших бойових одиниць Армії УНР, звільняли та захищали Київ від більшовиків. Також Стрільці були однією з рушійних сил повстання проти гетьмана Скоропадського, який планував утворити федеративний союз з росією. 

Навіть після поразки уряду УНР, перебуваючи в еміграції Євген Коновалець не полишав спроб визволити Україну з-під радянського гніту. У серпні 1920 він став одним з засновників Української Військової Організації (УВО), а пізніше очолив її. Євген Коновалець мав зв’язки не лише серед українських військових в еміграції, а й з урядовцями та спецслужбами різних країн, зокрема Італії, Франції, Німеччини, та Японії. 

УВО за відносно невеликий час створила чималу агентурну мережу, яка на політичному рівні протидіяла Польщі. За допомогою різноманітних диверсій та замахів на політичну еліту Польщі члени Організації привертали увагу європейської спільноти до «українського питання». Також Організація тісно співпрацювала з урядом Литви, отримувала від них дипломатичну та фінансову допомогу. 

У 1929 році Євген Коновалець спробував об’єднати усі націоналістичні організації, які утворила українська діаспора в Європі. Так постала Організація Українських Націоналістів (ОУН), яка поступово розчинила в собі УВО. Майже 10 років Коновалець спромагався тримати в злагоді організацію, яка складалася з людей з різних поколінь, територій, з різним досвідом та поглядами на певні питання та проблеми. Протягом цього часу він продовжував працювати на благо України. 

У Франції, Бельгії, Канаді та Маньчжурії створили осередки ОУН або споріднених організацій. У США заснували Громади українських стрільців, які поклали початок Організації Державного Відродження України в США й Українському Національному Об’єднанню в Канаді. Для підготовки до майбутньої збройної боротьби за незалежність України за дорученням Коновальця сформували військовий штаб та укомплектували школи з підготовки старшинських кадрів для української армії в Польщі, Чехословаччині та Австрії. ОУН не покидала спроб організувати націоналістичне підпілля в УРСР, що почало непокоїти Сталіна, і, зрештою призвело до загибелі Коновальця.

Помер Євген Михайлович у 1938 році від рук агента радянської служби зовнішньої розвідки Павла Судоплатова. Той прикинувся представником українського націоналістичного підпілля, протягом довгого часу здобував довіру Коновальця, а потім вручив йому коробку цукерок з вибухівкою.

Фото: tyzhden.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

«Носоріг» Сенцова отримав Гран-прі на польському кінофестивалі

Фільм українського режисера Олега Сенцова «Носоріг» виграв Гран-прі фестивалю «Любуське кіноліто» у Польщі. Про це повідомили на сайті фестивалю Lubuskie Lato Filmowe.

Читати далі
+ 40 слів

Наслідки ракетного удару по школі у Харкові

Сьогодні о 4 ранку росіяни обстріляли Шевченківський район у Харкові. Ракета потрапила у школу. За попередніми даними постраждалих немає. Про це повідомив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов.

Читати далі
+ 5 слів

Як стартує процес відбудови України?

Сьогодні почалася Міжнародна конференція з питань відновлення України у Швейцарії. Мета — міжнародний старт процесу відбудови України. Про це повідомляють на сайті конференції.

Читати далі
+ 48 слів

Кліп про тероборону презентували у Черкасах. Пісню писали під час служби на Луганщині

У Черкаській обласній філармонії презентували кліп до пісні про військових черкаської ТрО. Автор присвятив пісню захисникам, які не повернулися із Попасної, що на Луганщині. Про це повідомляє Укрінформ.

Читати далі
+ 26 слів

ЗСУ зупинили наступ окупантів на Харківщині. Важливе за ніч та ранок 4 липня

ЗСУ придушили наступ окупантів у напрямку населеного пункту Прудянка на Харківщині. Про це повідомив Генштаб.

Читати далі
+ 116 слів

На сторожі морської безпеки: 3 липня в Україні відзначають День військово-морських сил ЗСУ

Щороку в першу неділю липня в Україні відзначають День військово-морських сил. Вони стримують ворога та дають збройну відсіч у внутрішніх водах країни.

Читати далі
+ 79 слів

Фільм про українських добровольців отримав спецвідзнаку на фестивалі у Великобританії

Витвір отримав спеціальну відзнаку журі міжнародного кінофестивалю «Sheffield Doc/Fest-2022». Режисером документального повнометражного фільму «День українського добровольця» виступив Володимир Тихий. Стрічку створило об’єднання «Вавилон‘13» в об’єднанні з Black Photon.

Читати далі
+ 17 слів

Україна збирає Армію дронів для ЗСУ. Можна задонатити гроші або дрони

Проєкт «Армія дронів» включає: систематичну купівлю дронів, їхній ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. Дрони потрібні українським військовим, щоб моніторити всю лінію фронту — майже 2,5 тисячі км.

Читати далі
+ 41 слів
Що там ще
+ 4416 новин