Продовольча криза у світі через війну рф проти України. Що варто знати

«Майбутня продовольча катастрофа. Війна схиляє тендітний світ до масового голоду. Виправити це — справа кожного», — обкладинка з таким написом з’явилася у щотижневику The Economist у травні. Ми вирішили розібратися, чи насправді світові загрожує криза через війну рф з Україною.

З початком повномасштабної війни росії проти України ціни на продукти в усьому світі зросли на третину і перебувають на рекордному рівні. Про це заявила міністерка з питань економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце. 

За словами представника Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартіна Фріка, зараз в українських портах заблоковані майже 4,5 млн тонн зерна. Його немає можливості експортувати, бо через війну закриті морські шляхи.

Всесвітня продовольча програма ООН щорічно закуповує майже половину своєї пшениці в Україні. Зокрема, за даними Державного департаменту США, Україна була четвертим у світі постачальником кукурудзи та п’ятим у світі експортером пшениці. А до 24 лютого експорт пшениці з Росії та України становив майже 30% світової торгівлі.

рашисти і українське зерно

російські окупанти крадуть в українських фермерів зерно на тимчасово окупованих територіях України. Росіяни розбомбили елеватор у Рубіжному, а його комплекс міг зберігати 30 тисяч тонн зерна. Загарбники вивозять з окупованих територій Запорізької області в Крим зерно та овочі, а на Луганщині знищили або вивезли трирічний запас зерна, а це близько 100 тисяч тонн. Тобто через російських окупантів можуть постраждати не лише українці, а й цілий світ. 

Перші «продовольчі» наслідки війни 

Наприклад, традиційні британські кафе fish & chips — місця, де можна посмакувати смаженою у клярі рибою та картоплею, які працюють у Британії ще з Вікторіанської епохи, в травні заявили, що перебувають під загрозою припинення роботи через війну росії в Україні. 

Мережі значно залежали від імпорту з України та рф. До прикладу, олія та борошно, які кафе отримували з України, суттєво подорожчали з початку війни. Окрім того, fish & chips імпортували з росії близько 40% риби й тепер не можуть цього робити через санкції. 

Шантаж росії

У МЗС рф заявили, що вони готові надати гуманітарний коридор для експорту українського врожаю через Чорне море в обмін на зняття санкцій та «розмінування Україною» акваторії Чорного моря. Зазначимо, що акваторію замінувала сама росія в перший місяць повномасштабного вторгнення в Україну.

У відповідь на це офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс повідомив, що США відкидають такі пропозиції росії, а міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав не піддаватися на шантаж рф.

Скільки запасів пшениці залишилося

Зараз запасів пшениці у світі залишилося всього на 10 тижнів. Про це заявила експертка з питань продовольчої безпеки Сара Менкер під час засідання Ради Безпеки ООН. Вона також додала, що війна рф проти України не стала основною причиною кризи продовольчої безпеки. 

Це лише підкинуло хмизу у вогонь, який давно тлів. Доступ до добрив обмежений, а посуха в регіонах, де вирощують пшеницю, є найбільш екстремальною за останні 20 років. Аналогічна ситуація з запасами також стосується кукурудзи та інших зернових. 

Як світ розв’язує проблему

Зараз високорозвинені країни світу намагаються передбачити і запобігти можливій продовольчій кризі. Для цього країни «Великої сімки» створили альянс, аби забезпечити глобальну продовольчу безпеку. Новостворена структура організує фінансування і співробітництво держав у забезпеченні населення світу продовольством.

У ЄС повідомили, що працюють над тим, аби вивезти зерно із портів у Чорному морі потягами через «коридори солідарності». Туреччина веде переговори і з росією, і з Україною щодо експорту зерна з України.

У МЗС України попередили, що всі, хто купуватимуть в росії вкрадене зерно, стануть співучасниками злочину. Україна ж зробить все, щоб максимально ускладнити життя таким злочинцям.

Фото: Pexels

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів

Україна – Ізраїль: чому дві країни у стані війни тримаються на відстані?

Ізраїль — це держава, яку в Україні багато хто вважає прикладом того, як слід жити в умовах постійної війни за своє існування. Київ неодноразово висловлював підтримку Тель-Авіву, але ці відносини є доволі односторонніми. Ізраїль від початку повномасштабного вторгнення РФ не висловлював активної підтримки України. Та що дивніше — Тель-Авів жодним чином не критикував РФ і досі не ввів санкції проти Москви. У чому причина такої політики і що в такій ситуації робить Україна — пояснює НЗЛ.

Читати далі
+ 239 слів
Що там ще
+ 9454 новин