В Казахстані люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив із 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим типом палива, але нинішній розмір мінімальної зарплати робить його фактично недоступним. Про це повідомляє «Vласть».
Чому це важливо. Протестувальники вимагають вдвічі знизити ціну, а Мангістауську область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Також вимагали відставку уряду. Цю вимогу виконали.
Вимоги протестувальників набули й політичного характеру — люди хочуть реальної зміни влади в країні.
Детальніше. 5 січня на центральну площу Алмати почали приходити протестувальники. Їх зібралося кілька тисяч. Деякі з них прорвалися в будівлю тамтешньої державної адміністрації: вибили вікна та двері. Згодом над будівлею здійнявся дим.
За словами очевидців, в епіцентр протестів поїхали близько десятка військових вантажівок із ящиками зі світлошумовими гранатами. Кілька тисяч людей намагаються прорватися на територію алматинської резиденції президента, яка розташована біля держадміністрації.
За інформацією журналістів, чути постріли та вибухи світлошумових гранат. Крім того, протестувальники штурмують й районну держадміністрацію Актюбінської області.
Що далі. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв уже підписав укази про введення на території Алматинської області та в столиці Нур-Султані режиму надзвичайного стану. Перед цим його ввели в Мангістауській області та місті Алмати. Під час надзвичайного стану діє комендатура та встановлюється комендантська година з 23:00 до 7:00.
Через сутички з 5 і до 19 січня в Алматинській, Мангістауській області, а також містах Алмати та Нур-Султан діє надзвичайний стан. Зранку 5 січня МВС Казахстану повідомило про затримання понад 200 людей у регіонах «за порушення громадського порядку».
Мовою цифр. За підрахунками влади, внаслідок сутичок постраждали 137 поліцейських, 53 цивільних, а також п’ятеро працівників бригади швидкої допомоги. Даних опозиції про кількість постраждалих поки немає.
Контекст. Нагадаємо, колишній президент Нурсултан Назарбаєв, який керував країною 30 років, заявив про свою відставку у березні 2019 року. Але після цього він очолив Раду безпеки Казахстану. Остання змінила свій статус із консультативного органу на конституційний. Фактично, Назарбаєв зберіг вплив на всю владу в країні.
Фото: bbc.com
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики