Що відбувається в Казахстані? Відставка уряду, надзвичайний стан і до чого тут ціна на газ

В Казахстані люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив із 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим типом палива, але нинішній розмір мінімальної зарплати робить його фактично недоступним. Про це повідомляє «Vласть».

Чому це важливо. Протестувальники вимагають вдвічі знизити ціну, а Мангістауську область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Також вимагали відставку уряду. Цю вимогу виконали.

Вимоги протестувальників набули й політичного характеру — люди хочуть реальної зміни влади в країні.

Детальніше. 5 січня на центральну площу Алмати почали приходити протестувальники. Їх  зібралося кілька тисяч. Деякі з них прорвалися в будівлю тамтешньої державної адміністрації: вибили вікна та двері. Згодом над будівлею здійнявся дим.

За словами очевидців, в епіцентр протестів поїхали близько десятка військових вантажівок із ящиками зі світлошумовими гранатами. Кілька тисяч людей намагаються прорватися на територію алматинської резиденції президента, яка розташована біля держадміністрації.

За інформацією журналістів, чути постріли та вибухи світлошумових гранат. Крім того, протестувальники штурмують й районну держадміністрацію Актюбінської області.

Що далі. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв уже підписав укази про введення на території Алматинської області та в столиці Нур-Султані режиму надзвичайного стану. Перед цим його ввели в Мангістауській області та місті Алмати. Під час надзвичайного стану діє комендатура та встановлюється комендантська година з 23:00 до 7:00. 

Через сутички з 5 і до 19 січня в Алматинській, Мангістауській області, а також містах Алмати та Нур-Султан діє надзвичайний стан. Зранку 5 січня МВС Казахстану повідомило про затримання понад 200 людей у регіонах «за порушення громадського порядку».

Мовою цифр. За підрахунками влади, внаслідок сутичок постраждали 137 поліцейських, 53 цивільних, а також п’ятеро працівників бригади швидкої допомоги. Даних опозиції про кількість постраждалих поки немає.

Контекст. Нагадаємо, колишній президент Нурсултан Назарбаєв, який керував країною 30 років, заявив про свою відставку у березні 2019 року. Але після цього він очолив Раду безпеки Казахстану. Остання змінила свій статус із консультативного органу на конституційний. Фактично, Назарбаєв зберіг вплив на всю владу в країні.

Фото: bbc.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

РФ подала позов в ООН та Гаагу зі звинуваченням України в обстрілі дамби

Росія звернулася до Міжнародного кримінального суду і Міжнародного суду ООН зі звинуваченнями проти України в нібито руйнуванні Каховської ГЕС «масованими артилерійськими обстрілами».

Читати далі
+ 21 слів

Дев'ять людей загинуло в окупованих Олешках внаслідок потопу

У тимчасово окупованих Олешках внаслідок затоплення загинуло дев’ять людей. На дахах власних домівок ще залишаються сотні жителів. Люди допомагають один одному і протягом двох діб забирають людей з дахів. «Кількість загиблих може збільшитися. Натомість сказати, чи є зниклі безвісти — складно, бо немає зв’язку і точно невідомо». Про це повідомив мер міста Євген Рищук.

Читати далі
+ 5 слів

На півдні України тривають активні бої

На півдні нині тривають бої за Велику Новосілку на Новопалівському напрямку. А на Запорізькому напрямку в районі Оріхова росіяни перебувають в активній обороні.  Щодо Бахмутського напрямку, то українські військові продовжують активні дії. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Читати далі
+ 13 слів

Вода, яка витікає, забруднена «букетом» токсичних речовин. Що варто знати про небезпеку після затоплення Херсонщини

Noo

У воді, яка витікає з Каховської ГЕС, є сотні тонн нафтопродуктів зі зруйнованої машинної зали, затоплених автомобілів, АЗС та інфекції зі сміттєзвалищ, кладовищ та скотомогильників. Також там містяться каналізаційні води із затоплених населених пунктів, залишки пестицидів і добрив із затоплених полів. Проте найбільше забруднення несуть мільйони тонн намулу, які винесло з водосховища сильною течією. Намул вже сягнув Очакова. «На знімках з космосу вже видно велику каламутну пляму на воді, це цей намул», — розповідає фахівець зі збереження екосистем з організації «Екодія» Богдан Кученко.

Що робити коли ви опинились в зоні затоплення? Чим небезпечний ботулізм. Що буде після того, як спаде вода? Пояснюємо далі.

Читати далі
+ 162 слів

Платіжний сервіс WayForPay отримав ліцензію

WayForPay пройшов переліцензування Національного банку України. Роботу обіцяють відновити протягом доби. Про це повідомила компанія на своїй сторінці у фейсбуці.

Читати далі
+ 1 слів

ООН допоможе Україні евакуйовувати людей з окупованої частини Херсонщини

ООН має сформувати спеціальні групи у Запоріжжі та Херсоні за умови безпечного проїзду на окуповані території. Нині ООН очікує на надання гарантій безпеки та доступ до окупованих територій від російської сторони.

Читати далі
+ 45 слів

Росіяни обстрілюють місце евакуації в Херсоні

Медійники, які фільмували наслідки російських дій, попали під обстріл в районі Херсона, де триває евакуація. Про це повідомив журналіст Стас Юрченко.

Читати далі
+ 21 слів

Оплатити навчання у школі в Нігерії тепер можна сміттям

Активісти організації «African Cleanup Initiative» з міста Лагос приймають у батьків школярів вторинну сировину, віддають її на переробку, а отримані гроші вносять на рахунок оплати за навчання дітей, повідомляє Reuters.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 6504 новин