«Сміливі завжди мають щастя»: 2 жовтня — 116 років з дня народження Івана Багряного

LIKE

Іван Багряний (справжнє прізвище: Лозов’яга) — український письменник, який подарував нам такі романи як «Сад Гетсиманський», «Тигролови» та «Огненне коло», а також лист-памфлет «Чому я не хочу вертатись до СРСР?».

Він першим розповів світові про ГУЛАГ і порушення гідності й прав людини радянською владою. Іван Багряний сказав вголос про геноцид української нації Сталіним, а саме про Голодомор 1932-1933 років та «Розстріляне відродження», ще в 1946 році. Завдяки його твору «Чому я не хочу вертатись до СРСР?» багатьом українцям вдалося уникнути повернення на Батьківщину після Другої світової війни (на остарбайтерів чекали концтабори після повернення в СРСР).

Літературознавці називають Багряного попередником шістдесятників, адже він так само у своєму мистецтві пояснював суспільству загрозливий вплив радянської ідеології. У своєму листі-памфлеті він писав про українців: «Більшовизм нас намагається оганьбити в найпідліший спосіб, щоб ніхто у світі не співчував і не захищав нас. Чому? Тому що ми для нього є небезпекою — носіями тієї правди, про яку не знає світ, але мусить знати, — цього боїться більшовизм».

Після початку повномасштабного вторгнення росії все більше українців читають уперше й вкотре перечитують автобіографічний роман Багряного «Сад Гетсиманський». У цьому творі автор розповів про каральний механізм більшовизму, спираючись на власний досвід. Роман перевидавали англійською, німецькою, французькою, іспанською та іншими мовами. У європейському суспільстві написане Багряним викликало неабиякий резонанс.

У 1963 році в США Об’єднання демократичної української молоді розпочало акцію за надання Івану Багряному Нобелівської премії за його роман «Сад Гетсиманський». Проте цього ж року письменник помер. Прозаїк мав серйозні шанси на здобуття премії, адже написав про радянські концентраційні табори за двадцять років до публікації «Архіпелагу ГУЛАГ» лауреатом Нобелівської премії Олександром Солженіциним.

Авторка тексту — Олександра Фененко

Фото: lysty.net.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Кінематографісти і кінокритики вимагають звільнити керівництво Держкіно

Звільнити керівництво Держкіно, зупинити реорганізацію «Довженко-Центру» та призначити його директоркою Олену Гончарук вимагають Національна спілка кінематографістів і Спілка кінокритиків України. Про це вони повідомили на брифінгу 25 листопада.

Читати далі
+ 106 слів

В Україні вже діє понад 4 тисячі «Пунктів Незламності» і щодня їх більшає

«Пункт Незламності» — це місце безпеки під час тривалого відключення світла чи тепла. Вони обладнані електрикою, опаленням, інтернетом та альтернативним живленням. У разі тривалого аварійного відключення електроенергії Пункти Незламності працюватимуть цілодобово.

Читати далі
+ 59 слів

Де шукати роботу під час війни? Проєкт Work Stability for Ukrainians

Work Stability for Ukrainians — проєкт допомоги у пошуку роботи українцям та українкам, які постраждали внаслідок повномасштабної війни, яку розпочала у лютому Росія в Україні. Його запустили у червні 2022 року, щоби створити умови для безпечного працевлаштування мільйонам людей, які наразі шукають роботу в Україні та в інших країнах.

Читати далі
+ 121 слів

Погодні умови сповільнюють відновлення електроенергії

«Через сильний вітер, дощ та мінусову температуру вночі до пошкоджень, завданих російськими ракетами, додаються обмерзання та пориви проводів в розподільчих мережах (обленерго)». Про це повідомляє НЕК «Укренерго».

Читати далі
+ 6 слів

«Військо́виця», «ви́селенка», «бійчи́ня»: створено абетку фемінітивів в умовах війни

Абетка містить близько сотні слів, які вживають щодо жінок у війську чи вимушених переселенок. Проєкт «По той бік гендеру» реалізували платформа «По той бік новин» спільно з філологинею Оленою Синчак, повідомляють організатори у фейсбуці.

Читати далі
+ 5 слів

До Литви виїхало 70 тисяч українців — прем'єр-міністерка Шимоніте

Прем’єр-міністерка наголосила, що це суттєвий потік біженців для Литви (у співвідношенні з населенням країни це понад 2%), але українці успішно інтегруються в литовське суспільство. «Українці платять за свою підтримку, тому що вони платять податки – працюючи у сфері гостинності, роздрібної торгівлі, школах та на інших роботах. Це велика відмінність від хвилі мігрантів із Близького Сходу та Північної Африки, яку нам влаштував Олександр Лукашенко у 2021 році. Це були люди, які просто хотіли проїхати країну транзитом, щоб надалі жити деінде, у Берліні чи Амстердамі… Українці – зовсім інші», — звертає увагу прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте.

Читати далі
+ 22 слів

Покарати російських злочинців закликають у День боротьби із насильством проти жінок

Про критичну важливість мобілізації зусиль міжнародної спільноти, задля покарання російських злочинців, зокрема і за сексуальне насильство над жінками заявило Міністерство закордонних справ України. 

Читати далі
+ 38 слів

Франція надіслала Україні 100 генераторів

«Щоб допомогти населенню вистояти, Франція надсилає Україні 100 потужних генераторів. Водночас Росія хоче зробити зиму зброєю війни.

Читати далі
+ 81 слів
Що там ще
+ 5162 новин