Справа МН17: чи реально покарати винних за збиття малазійського Боїнга

Слухання у справі збиття малазійського Боїнга стартували 9 березня 2020 року у судовому комплексі Схіпхол у передмісті Амстердама. Вони мають з’ясувати вину чотирьох обвинувачених у збитті авіасудна. Серед них — три росіяни та один українець. Хто розслідує катастрофу, хто саме опинився на лаві підсудних та хто свідчитиме у справі, як можуть затягнути розгляд та коли чекати на вирок? Зібрали для вас відповіді у тексті.

Хронологія трагедії

Близько 16:20 17 липня 2014-го року неподалік Сніжного Донецької області, на території, яку і тоді, і зараз контролюють проросійські бойовики, упав Boeing 777 компанії Malaysia Airlines. Він прямував з Амстердама до Куала-Лумпура. На борту було 298 людей. Загинули усі. Пасажири повітряного судна була громадянами Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великої Британії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії. Обшивку лайнера пробили близько 800 осколків — під час падіння літак просто розвалювався на шматки. 

Хто розслідує катастрофу

Громадян Нідерландів серед загиблих найбільше — 195. Тому саме ця країна головує у розслідуванні катастрофи. Справою займається Об’єднана слідча група (JIT), у складі якої, крім Нідерландів, — представники Бельгії, Малайзії, Австралії та України. Нідерландські прокурори на судах представлятють позицію обвинувачення.

Для розгляду справи MH17 на рік зарезервували судовий комплекс «Схіпхол», який символічно розташований приблизно за 50 км від Гааги. Відомий попередній графік слухань: з 9 до 13 березня, з 23 до 27 березня, з 8 червня до 3 липня, із 31 серпня до 13 листопада 2020 року та з 1 лютого до 26 березня 2021 року.

Як збили Боїнг

Комісія Ради безпеки Нідерландів, яка розслідує катастрофу, 13 жовтня 2015 року опублікувала доповідь. У документі йдеться про те, що літак збили ракетою класу «земля — повітря» із зенітно-ракетного комплексу «Бук».

У травні 2018-го офіційне слідство підтвердило, що цей «Бук» привезли з Росії. Слідчі оприлюднили інформацію про відбитки пальців російських військових на ракеті, випущеній з «Бука», і дані, що установка належала 53-й зенітно-ракетній бригади Міністерства оборони РФ.

Чи є ще якісь докази

Так. Об’єднана слідча група у листопаді 2019 року оприлюднила новий запис, зроблений на початку липня 2014 року. У ньому невідома особа повідомляє «коменданту Макіївки», що на окуповану територію прибувають люди із повноваженнями від Шойгу (міністра оборони Росії Сергія Шойгу ) і всі місцеві польові командири будуть змінені людьми з Москви: «Польових командирів зараз всіх пустять під ніж, бо вони уже зарвались, грабують, ґвалтують, вбивають, грають в політику».

«Ми тут чисто воюємо, у мене взагалі наказ у внутрішні розбори не втручатися», — заявив не місцевий бойовик. Він пояснив «коменданту», що треба виконувати накази «верховного головнокомандувача» Олександра Бородая, який тоді називав себе «прем’єр-міністром ДНР», а також «міністра оборони» Ігоря Стрєлкова. Обидва — громадяни Росії. Не місцевий бойовик заявив про перехід під єдине командування з метою ведення «великої війни».

Запис свідчить про керівництво Росією воєнним конфліктом на Донбасі, і, відповідно, про відповідальність РФ за збиття боїнга.

Хто опинився на лаві підсудних

Ігор Гіркін-Стрєлков. Тодішній «міністр оборони «ДНР». Він безпосередньо контактував із керівництвом Росії. Більшість бойовиків, які ймовірно мають відношення до збиття «боїнга», були його підлеглими. Після падіння «боїнга» Гіркін повідомив у соцмережах про успішну атаку на український військовий літак та назвав катастрофу «черговим пташкопадом».

Сергій «Хмурий» Дубінський. Підлеглий Стрєлкова, генерал-майор російської армії, очолював військову розвідку бойовиків. Він, за даними слідства, контролював транспортування «Бука» до місця запуску та брав участь у його евакуації після збиття літака. Згідно з даними Bellingcat, Дубінській був упевнений, що з «Бука» збили воєнний літак Су-25.

Олег Пулатов (позивні «Гюрза» та «Халіф»). Підлеглий Дубінського, керував 2-м відділом «ГРУ ДНР». Ймовірно, був причетний до охорони установки «Бук» на місці запуску на південь від Сніжного.

Леонід Харченко (позивний «Крот»). Керував одним із підрозділів «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до Сніжного.

І хоча імена бойовиків відомі, ніхто не сподівається побачити їх на лаві підсудних. Дістати їх з Росії та окупованої частини Донбасу Нідерланди не в змозі.

Справа Цемаха

У вересні 2019-го слідство змінило статус зі свідка на підозрюваного зенітника псевдореспубліки Володимира Цемаха. Але у судовому процесі, який стартував учора, він не проходить як обвинувачений. Україна ж звільнила Цемаха з-під варти, а згодом передала його Росії у межах обміну полоненими.

Володимир Цемах — це важливий свідок для розслідування збиття боїнга MH17 над Донбасом, бо може довести причетність Росії до цього злочину.

Служба безпеки України затримала Цемаха у кінці червня 2019 року. Бойовика нібито схопили його в окупованому Сніжному і переправили на підконтрольну Україні територію. У 2015 році в інтервʼю Цемах розповів, як його люди збивали українські військові літаки, як він ховав «Бук», з якого, за даними журналістів-розслідувачів Bellingcat, був збитий боїнг. 

Хто свідчитиме у справі

Нідерландська прокуратура готується представити в процесі «захищених свідків». Їхні імена не називаються. Вони свідчитимуть не з судової зали для їхнього ж захисту. Є навіть свідок запуску ракети.

Нідерландська держава залучала таких людей за програмою захисту свідків. Вони отримують не просто квиток до Амстердама на процес, а й можливість залишитися в Європі та почати нове життя. Із необіхдними коштами та новим прізвищем. Для умовного мешканця окупованого Сніжного або Харцизька, який не має майбутнього у себе вдома, така перспектива — дуже приваблива. І, зокрема,  саме через це у Нідерландах дуже шкодують, що не мають серед свідків відомого Володимира Цемаха. Він мовчав на допитах у Києві, але ж цілком міг заговорити в Нідерландах.

Хто захищає підозрюваних у суді

Місяць тому до слідчої групи звернулися представники Sjöcrona van Stigt. Це авторитетна гаазька юридична компанія, яка спеціалізується на кримінальному праві. Вона повідомила, що за контрактом представляє інтереси Олега Пулатова.

Над захистом бойовика та підполковника армії РФ працюватимуть двоє топ-представників юркомпанії (у ранзі партнерів) — Бодевайн ван Ейк та Сабіне тен Дусхате. Їм допомагатиме росіянка Єлєна Кутіна, представниця юридичної компанії з Москви. Вартість адвокатських послуг не називають, але немає підстав для сумніву в тому, що йдеться про значну суму. «270 євро за годину – це найдешевша можлива ставка за юристів кримінального права в такому процесі», – каже Піт Плюг, голова фонду MH17 Disaster Foundation,який об’єднує родичів жертв.

Після того, як адвокати росіян увійшли до процесу та отримали доступ до матеріалів справи, у нідерландських та російських ЗМІ почали з’являтися фрагменти документів, які становлять таємницю слідства. Вони вирізані так, щоб поставити під сумнів висновки слідства.

Чи звинуватять керівництво Росії у трагедії

Є три рівні причетних до катастрофи. Третій – ті, хто натискав кнопку, наводив «Бук» на літак. Другий – ті, хто перевозив комплекс на Донбас, хто сприяв цьому. Перший – ті, хто ухвалював рішення про постачання і застосування комплексу. Зараз підсудними є причетні до другого рівня. Його треба пройти, щоби дістатися найвищого, першого. Нідерландська прокуратура не приховує, що не має наміру обмежуватися четвіркою нинішніх підсудних.

У слідства, зокрема, eже є дані про причетність до цієї трагедії помічника президента РФ Владислава Суркова. «Не думаю, що цей процес дійде до самого Путіна. Але, на мою думку, військове керівництво цілком може з’явитися», – про це розповіла Олена Зеркаль, ексзаступниця глави МЗС, яка донедавна курувала міжнародні юридичні процеси.

Швидше за все, звинувачення проти нових підозрюваних, особливо представників першого ешелону, заслухають в іншому процесі – після того, як суд доведе вину всіх або частини нинішніх звинувачуваних.

Скільки чекати на вирок у справі

Представники нідерландської прокуратури та суду «не під запис» кажуть, що нідерландська судова система вважається відносно швидкою, але цей процес спрогнозувати дійсно неможливо через його складність.

Адвокати родичів жертв розраховують на тривалу суперечку. «Юристи очікують, що це займе 4-5 років від понеділка і до того, коли ми матимемо рішення у цьому суді», – каже  Піт Плюг, голова фонду MH17 Disaster Foundation. Чекати на швидке рішення справді не варто. Зокрема, через те, що у процес увійшли росіяни, які можуть свідомо та спеціально затягувати розгляд справи. У процесі може виникнути потреба перекладу документів російською мовою.

Копайте глибше:

  • Соняхи і пам’ять: як зараз виглядає місце падіння і меморіал MH17 (ВВС Україна)

Фото: nv.ua

Тищенка виключили з партії «Слуга народу»

Голова партії Олена Шуляк, керуючись статутом політсили, ухвалила рішення про виключення Миколи Тищенка з партії «Слуга народу», повідомила депутатка.

Читати далі
+ 54 слів

The New Yorker опублікував короткометражку української режисерки

Американське видання «The New Yorker» опублікувало документальний короткометражний фільм «Я не хотіла знімати фільм про війну» («I Did Not Want to Make a War Film») української режисерки Надії Парфан.

Читати далі
+ 80 слів

30% територій України забруднено вибухонебезпечними предметами

Станом на січень 2023 року через збройну агресію Росії майже третина територій України замінована. На її очищення знадобляться десятки років. Про це розповів голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук в ефірі телемарафону на Суспільному.

Читати далі
+ 36 слів

Нічна атака дронами-камікадзе — спроба виснажити ППО

Перед масовою ракетною атакою по Україні РФ випускає дешевші за ракети дрони-камікадзе «Шахед-136». Про це в ефірі національного телемарафону «Єдині новини» повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.

Читати далі
+ 75 слів

ЗСУ вперше навчатимуться у Норвегії

Близько ста перших українських військових прибудуть цієї весни на базу Національної гвардії в Тронделаг. Вони пробудуть у Норвегії п’ять-шість тижнів, перш ніж інші українські військові прийдуть на зміну пізніше цього року –– повідомив газеті міністр оборони Бйорн Арільд Грам.

Читати далі
+ 15 слів

Понад 600 кінострічок: в Україні запустили сайт-базу українського кіно

Сайт-база ukrainefilms.com містить всі твори українського кінематографа. Від архівних стрічок до сучасних новинок. Про це повідомляє пресслужба Українського інституту у Facebook.

Читати далі
+ 20 слів

У Голосіївському районі Києва внаслідок падіння частини ракети є постраждалі і загиблий

Під час ранкової ракетної атаки росіяни влучили у нежитлову забудову в Голосіївському районі Києва.

Читати далі
+ 39 слів

«Пункти незламності» на Одещині забезпечать інтернетом від Starlink

«Пункти незламності» 16 територіальних громад Одеського району вже отримали все необхідне для забезпечення місцевих жителів швидким та безперебійним інтернетом, повідомляє Одеська районна військова адміністрація.

Читати далі
+ 12 слів
Що там ще
+ 5447 новин