Український бюджет 2021: якою буде мінімальна ЗП і звідки будуть брати гроші

WTF
Wow

Одна з найбільших змін, яка відбулася у проєкті бюджету на 2021 рік між першим і другим читанням — скорочення дефіциту бюджету. З 270 млрд грн — до 246,6 млрд грн. Тепер видатки перевищуватимуть доходи на 5,5%. Це на пів відсотка менше, ніж було у попередньому варіанті. Таке зменшення дефіциту дало змогу погодити його із головним міжнародним кредитором України — Міжнародним валютним фондом (МВФ), пише BBC. 

Чому це важливо. Державний бюджет — це головний фінансовий документ країни, за яким вона житиме увесь наступний рік.

Детальніше. Уряд припускає, що у 2021 році українська економіка зросте на 4,6% після приблизно 5% падіння, яку очікують цьогоріч. Заплановане на 1 січня підвищення мінімальної зарплати до 6 тисяч грн на місяць — в силі. Липневе зростання до 6500 грн Уряд переніс на грудень 2021 року. 

Підвищення мінімальної ЗП означає збільшення податків для малого бізнесу. Єдиний соціальний внесок для ФОПів з 1 січня зросте з 1 100 грн до 1 320 грн на місяць, а з грудня 2021 року — до 1 430 грн. Прожитковий мінімум у 2021 році також зросте двічі — з 1 липня до 2294 гривні, з 1 грудня — до 2393 гривні.

У бюджеті передбачили новий вид доходів — від легалізації азартних ігор. З цього планують отримати майже 7,5 млрд грн. Їх спрямують на фінансування окремих проєктів у сфері охорони здоров’я та культури. Чи не вперше в історії у бюджеті передбачили 4,49 млрд грн на оновлення пасажирських вагонів та розвиток залізничної інфраструктури.

Медицина в Україні у 2021 році: чого чекати

У наступному році вже не буде спеціального коронавірусного фонду. Видатки на охорону здоров’я розподілятимуть через МОЗ, Національну службу здоров’я та місцеві бюджети. На медицину виділили 159 мільярдів грн, хоча міністр Степанов просив 296 мільярдів. Фонд соціального страхування отримає понад 250 млн грн на виплати медикам та членам їхніх сімей, пов’язані з коронавірусом.

Вакцина: одними з перших вакцинують… правоохоронців

На масову вакцинацію виділили 2,6 млрд грн. За ці кошти закуплять 8 млн доз вакцини. Це дозволить вакцинувати 4 млн українців (по 2 дози на кожного) із груп найбільшого ризику: медиків, правоохоронців та військових, людей похилого віку.

Гендиректор державного підприємства «Медичні закупівлі» Арсен Жумаділов розповів, для формування колективного імунітету, за оцінками ВООЗ, мають вакцинувати принаймні 65% населення. Тому держава має забезпечити не 8 млн, а 44 млн вакцин. Це коштуватиме близько 5,2 млрд грн (уже з урахуванням міжнародної допомоги на вакцинацію, яку отримає Україна).

Витрати на безпеку та оборону

Видатки на національну безпеку і оборону — 268 млрд грн. Але уперше за останні роки фінансування міністерства оборони зменшили на 127 млн грн у порівнянні з попереднім роком. В остаточному варіанті бюджету на 2021 видатки на безпеку і оборону збільшили на 158,7 млн грн. Більше коштів отримали міністерство оборони (121,7 млн грн), а також головне управління розвідки та МВС.

Культура: відродження у 2021?

Фінансування Українського культурного фонду, через який держава підтримує креативні індустрії, у 2021-му збільшать до 695 млн грн. Це на 73% більше, ніж у бюджеті 2020. Підтримка кіно зросте на 36,5%. Загалом на створення українського кіно у 2021 році держава витратить 621 млн грн.

Діджиталізація та медіаграмотність українців: місія можлива

У бюджеті чи не вперше передбачили видатки на доступ до інтернету в селах. На це витратять 500 млн грн. Ще 602 млн грн витратять на національну програму інформатизації.

Витрати на владу

У 2021 році видатки на утримання Офісу президента зростуть на 39%, Офісу генпрокурора — на 46%, Державного бюро розслідувань — на 67%.

Фото: pexels.com

«Космічне вино»: напій, який понад рік визрівав на орбіті Землі, продають на аукціоні

Це перше вино, яке було в космосі й повернулося на Землю. Французьке вино Petrus 2000 можна придбати на аукціоні Christie’s. Стартова ціна космічного напою ― мільйон доларів або понад 27 мільйонів гривень. Його земний відповідник коштує близько шести тисяч доларів (понад 165 тисяч гривень).

Чому це цікаво. Цей експеримент показав, що у космосі можливо створити умови для витримки вина. Кошти, за які придбають напій, спрямують на фінансування майбутніх космічних місій і досліджень.

Читати далі
+ 19 слів

Нові Apple Watch зможуть вимірювати рівень цукру в крові

Функцію глюкометрів можуть запустити у новому поколінні Apple Watch, яке має вийти наступного року. Глюкометр — це прилад, який вимірює концентрацію цукру в крові та інших біологічних рідинах. Про це повідомляє Na chasi із посиланням на Telegraph

Чому це важливо. Нова функція у смартгодинниках дозволятиме людям з діабетом вимірювати рівень цукру перед кожною ін’єкцією інсуліну, щоб визначити точну дозу.

Читати далі
+ 134 слів

Дефіцит прісної води й порушення прав людини: що відбувається в тимчасово окупованому Криму

На території півострова окупанти продовжують незаконні переслідування й арешти. Ситуація з водозабезпеченням теж не покращується: водосховища міліють, а самопроголошена «влада» півострова хоче дістати прісну воду з дна Азовського моря. Детальніше про це читайте у нашій добірці.

Чому це важливо. Крим тимчасово окупований Росією вже восьмий рік. Півострів близький до катастрофи через нестачу прісної води, а мешканці й вимушені відвідувачі Криму стикаються з ігноруванням прав людини з боку окупаційної «влади» й незаконними затриманнями.

Читати далі
+ 131 слів

Ахметов, Пінчук та Коломойський: список найбагатших українців опублікував Forbes

В Україні вісім мільярдерів за оцінкою журналу: Ринат Ахметов (СКМ) — 7,6 млрд доларів, Віктор Пінчук (Інтерпайп) — 2,5 млрд, Костянтин Жеваго (Ferrexpo) — 2,4 млрд, Ігор Коломойський (Укрнафта) — 1,8 млрд, Геннадій Боголюбов (Укрнафта) — 1,7 млрд, Олександр і Галина Гереги (Епіцентр) — 1,7 млрд, Петро Порошенко (Roshen) — 1,4 млрд, Вадим Новинський (Метінвест) — 1,4 млрд. Про це повідомляє НВ

Чому це цікаво. 76 учасників з першої сотні українського списку за рік збільшили свої статки.

Читати далі
+ 78 слів

Коли в українців сформується колективний імунітет до коронавірусу?

LIKE

У 2023 році, прогнозують вчені. Річ у тім, що найбільшу роль у подоланні пандемії наразі відіграє вакцинація. З такими темпами щеплення, як зараз, Україна досягне колективного імунітету через два роки, кажуть учені Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та представники Інституту епідеміології та інфекційних хвороб. Такі висновки науковці зробили, проаналізувавши доповідь міжнародної консалтингової компанії McKinsey & Company.

Чому це важливо. Коли у країні сформується колективний імунітет, хворітиме менше людей і, можливо, будуть слабшими карантинні обмеження.

Читати далі
+ 247 слів

3D-тури дерев’яними церквами Закарпаття можна відвідати онлайн. Які екскурсії уже доступні?

Поки можна прогулятися шістьма церквами: Успіння Пресвятої Богородиці в Новоселиці, Святого Михайла в Ужгороді, Святого Миколая в Данилові, Вознесенська церква в Ясіні, храм Святого Миколая у Середньому Водяному та Святого Духа у Гукливому. Про це розповів директор Агентства регіонального розвитку «Закарпаття» Михайло Данканич, повідомляє Суспільне|Культура

Чому це важливо. Мета проєкту — показати, наскільки важливі дерев’яні церкви у туристичній промоції.

Читати далі
+ 135 слів

Аудіокімнати у Twitter, оновлення WhatsApp та інші новини зі світу технологій

Чи впливають гаджети на психічне здоров’я підлітків і чи можливі однозначні висновки щодо цього, як Facebook бореться з обмеженням збору даних користувачів Apple та коли у Twitter запрацюють аудіокімнати ― читайте про це у нашій традиційній добірці технологічних новин.

Читати далі
+ 138 слів

Pandora більше не використовуватиме натуральні діаманти

LIKE

Один з найбільших виробників ювелірних прикрас перейде на діаманти, створені у лабораторії. У компанії кажуть, що штучні каміння мають такі ж оптичні, хімічні, термічні та фізичні характеристики, як і ті, які видобувають в шахті. Створені в лабораторії діаманти класифікують за тими ж стандартами, що й натуральне.

Чому це корисно. Виробництво штучних діамантів може менше шкодити довкіллю, ніж видобуток справжнього коштовного каміння.

Читати далі
+ 102 слів
Що там ще
+ 2563 новин