Унікальний козацький цвинтар в Одесі й Музей модернізму у Львові: куди податися на довгих вихідних

Козацький цвинтар в Одесі отримав статус пам’ятки історії. А у Львові відкрили Музей модернізму, у якому представили понад дві сотні робіт українських художників від початку ХХ століття і до сьогодення. Про це повідомляє Суспільне.

Чому це цікаво. Цей козацький цвинтар — найстаріший в Одесі. А музей вперше спробує «пояснити» модернізм у Львові як цілісне явище.

Детальніше. Статус пам’ятки історії отримало найстаріше козацьке кладовище в Одесі. Мінкульт заніс цей цвинтар до реєстру нерухомих пам’яток. Тепер він — пам’ятка історії локального значення. Куяльницьке козацьке кладовище Сотниківської січі заснували наприкінці XVIII століття коло Хаджибейського лиману. Воно займає 16 гектарів на схилі Шкодової гори. Найдавніший збережений хрест датується 1791 роком. Всього на кладовищі — 205 старовинних козацьких надгробків. Цвинтар розмістили на території колишнього поселення Куяльник, звідки й походить назва. В Одесі це кладовище є не лише історичною пам’яткою, а й прикладом народного мистецтва. Проте пам’яткоохоронний статус кладовища Мінкульт не могли погодити з 2016 року.

Довідка. У 1789 році козацькі загони під проводом Головатого та Чепеги підійшли разом із російськими підрозділами до мурів міста-фортеці Хаджибей, яке розташовувалося на березі Чорного моря і взяли його штурмом. Це місто через п’ять років перейменували на Одесу. Після захоплення Хаджибею-Одеси частина козаків, разом із російською армією, продовжила звільняти причорноморські землі від турецьких військ. Більшість козаків, які в 1775 році втекли із Запоріжжя після наказу Катерини ІІ про зруйнування Січі, одержали дозвіл від Очаківського паші на проживання поряд із Хаджибеєм. Запорожці осіли у районі сучасного Пересипу — Нерубайському, Усатовому, Чорноморській слобідці та Кривій балці. Козаки-переселенці заробляли на сольовому промислі Куяльницького лиману і працювали в місцевих каменоломнях. Ці козацькі родини й стали мешканцями Хаджибея після втечі з нього турків, а згодом — і першими одеситами.

Музей модернізму відкрили у Львові. Це нова експозиційна локація Львівської національної галереї мистецтв. Вона об’єднала митців історичного авангарду та високого модернізму з 1930 року до сьогодні. У ньому представили роботи понад 70 авторів, які виконали у період 1914-1998 років. Музей розташований на вулиці Коперника, 17 та працює в усі дні тижня, крім понеділка. З середи по п’ятницю графік роботи з 11 до 17 години. А у суботу та неділю з 10:00 до 18:00. Всього презентували понад дві сотні робіт.

Цитата. «Як звикли казати науковці, в нас не було модернізму, це було в Європі, в нас не було Джексона Полока. Так, але в нас була та сама плутанина і медитативна культура і графіка Романа Сельського і живопис Богдана Сойки», — каже куратор музею Богдан Мисюга.

Фото: uk.wikipedia.org

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

«Завдяки вам, хлопці, ми вчора поклали ворожу колону». Як волонтерська організація ШТАБ 24 підтримує Збройні сили

Ця історія почалася з ініціативи трьох львівських друзів — Олега Проця, Максима Кочергана та Кості Гощевського, які з перших днів повномасштабного російського вторгнення передають необхідну військову амуніцію захисникам у регіони найскладніших бойових дій по всій країні.

Читати далі
+ 250 слів

Залаштунки Євробачення 2022 від членкині офіційного фан-клубу Євробачення в Україні OGAE Ukraine

Євробачення 2022 відбувалося в італійському Турині після перемоги гурту «Måneskin» із піснею «Zitti E Buoni». Провідним мотивом Євробачення стали слова «the sound of beauty», а сцена була побудована за мотивами італійських сонця та саду.

Читати далі
+ 132 слів

Музичні «обійми» на Євробаченні: як країни підтримали Україну на пісенному конкурсі

14 травня відбувся фінал «Євробачення-2022» в італійському місті Турині. Протягом усього конкурсу глядачі бачили, як країни-учасниці змагання використовували і прапор України, і її символіку. Зазначимо, що за офіційними правилами Євробачення, активна пропаганда і політичні висловлювання заборонені, а учасникам, які це порушують, загрожує дискваліфікація та штраф. Пропонуємо згадати найбільш виразні акти підтримки України на цьогорічному пісенному конкурсі.

Читати далі
+ 114 слів

«Ті, хто не скорився»: 15 травня вшановують жертв політичних репресій

Досі важко порахувати точну кількість українців, які зазнали репресій з боку комуністичного режиму. Йдеться не лише про творчу та наукову інтелігенцію, але й звичайних людей — тих, хто не міг терпіти приниження своєї національної гідності. Тисячі громадян пройшли крізь пекло: заслання, табори, тортури, розстріл. Щоб належно їх вшанувати та привернути увагу суспільства до трагічних подій історії держави, в Україні започаткували День пам’яті жертв політичних репресій. Він припадає на третю неділю травня.

Читати далі
+ 424 слів

Війна в Україні переходить у довготривалу фазу. Важливе станом на 16:00 13 травня

Війна в Україні переходить у довготривалу фазу. Про це повідомляє міністр оборони Олексій Резніков. Він наголосив, що країну чекають важкі часи попри те, що союзники вже надають нам озброєння. Щоб Україні отримати перемогу, треба планувати ресурси, уникати помилок і проєктувати нашу силу так, аби окупант не витримав. 

Читати далі
+ 21 слів

Експрезиденти України закликали евакуювати людей з Азовсталі. Інформація станом на 14:00 13 травня

Експрезиденти України Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко звернулися із заявою до світової спільноти із закликом евакуювати військових та цивільних з «Азовсталі».

Читати далі
+ 21 слів

Росіяни пошкодили Воронцовський палац в Одесі. Новини станом на 12:00 13 травня

Окупанти продовжують обстрілювати пам’ятки архітектури. У центрі Одеси ракетний удар пошкодив вікна та елементи ліпнини Воронцовського палацу. Про це повідомляє мер міста Геннадій Труханов. Палац — пам’ятка архітектури 19 століття. Він розташований на Приморсткосу бульварі.

Читати далі
+ 49 слів

З «Азовсталі» евакуюють важкопоранених бійців. Важливе за ніч та ранок 13 травня

З «Азовсталі» евакуюють важкопоранених. В Україні почали спецоперацію з евакуації бійців, яка матиме кілька етапів. Посередником у перемовинах з рф погодилась стати Туреччина. Про це повідомила Ірина Верещук під час прямої трансляція на каналі 1+1.

Читати далі
+ 24 слів
Що там ще
+ 4196 новин