Детальніше. У Євросоюзі вивчають ситуацію із введенням санкцій проти народного депутата ОПЗЖ Тараса Козака та блокуванням телеканалів 112, NewsOne і ZIK. А в заяві Федерацій, яку опублікували 3 лютого, ці заходи назвали «позасудовою і політично вмотивованою забороною». США підтримали блокування каналів Козака й Медведчука, про що вони повідомили у своєму зверненні до Радіо «Свобода». Так само Україну в її інформаційній війні проти Росії підтримала й Литва.
Цитата. «США підтримують зусилля з протидії зловмисному впливу Росії, докладені вчора Україною на захист свого суверенітету й територіальної цілісності та відповідно до українського законодавства», ー йдеться в повідомленні.
«Литва підтримує вільну та демократичну Україну, її суверенітет, територіальну цілісність та зусилля України у захисті від російської дезінформації та гібридної агресії», ー таку заяву виклало посольство у Twitter у середу.
«Заборона мовлення є однією з найбільш екстремальних форм обмеження свободи ЗМІ. Ці заборони повинні застосовуватися лише у дуже виняткових обставинах. Держави зобов’язані гарантувати ефективний плюралізм ЗМІ… Здається очевидним, що президентське рішення зовсім не відповідає міжнародно-правовим стандартам щодо свободи вираження поглядів та засобів масової інформації», – сказав Рікардо Ґутьєррес, генеральний секретар Європейської федерації журналістів.
«Український медіаландшафт був і продовжує піддаватися постійним проросійським кампаніям дезінформації. Хоча зусилля України щодо захисту своєї територіальної цілісності та національної безпеки, а також щодо захисту від маніпуляцій інформацією є законними, з огляду на масштаби дезінформаційних кампаній, які зачіпають Україну, зокрема з-за кордону, це не повинно відбуватися за рахунок свободи ЗМІ та має здійснюватися при повній повазі основних прав і свобод й відповідно до міжнародних стандартів», — сказав Петер Стано, речник Європейської служби зовнішніх справ.
Контекст. Проти Тараса Козака ― народного депутата від ОПЗЖ («Опозиційної платформи ― За життя») і близького соратника Віктора Медведчука ― та його каналів «112 Україна», NewsOne, ZIK застосували санкції на п’ять років. Таке рішення 2 лютого ухвалила Рада національної безпеки і оборони й підписав президент Володимир Зеленський.
Довідка. Хто такий Віктор Медведчук? Зараз він — народний депутат України від «Опозиційної платформи — За життя», кум Путіна. У 2002-2005 роках Медведчук був главою Адміністрації президента часів Леоніда Кучми. Його називають автором темників (перелік обов’язкових тем, які повинні були висвітлювати журналісти). За непідтвердженими даними, був співробітником КДБ (Комітету державної безпеки) СРСР. Медведчук був адвокатом Василя Стуса на суді. Його політичний вплив зменшився після Революції Гідності. У 2014 році його призначили представником України по обміну полоненими з проросійськими бойовиками.
Що варто знати про Віктора Медведчука?
- Медведчук, попри санкції, торгує нафтою зі США проти Росії. У 2014-му проти Віктора Медведчука, який також є кумом Володимира Путіна та контролює групу українських телеканалів, які поширюють проросійську пропаганду, запровадили санкції США. Попри це, нафтопродукти російського заводу його родини постачають у США у 2020 році. Як так трапилося? Це з’ясували журналісти-розслідувачі програми «Схеми».
- Медведчук задекларував частку в телеканалі 1+1 — журналістське розслідування. Дружина Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко, є кінцевою власницею компанії Bolvik Ventures Ltd із Британських Віргінських островів. Ця фірма через ланцюжок інших компаній має у власності 24,66% у ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1».
- Висловлювання Медведчука на «112 Україна» загрожують нацбезпеці України. Канал перевірять. В ефірі каналу «112 Україна» на екран вивели картинку з коментарем Медведчука, у якому він хвалить ініціативи Путіна у міжнародній політиці. Цю картинку показали в ефірі шість разів за три дні. Через Національну раду з питань телебачення і радіомовлення призначила перевірку телеканалу.
Фото: https://voxukraine.org