Як втілити новорічні обіцянки? або Чи варто витрачати час та сили на план персонального розвитку

Новорічний період багато з нас сприймають як певну контрольну точку на лінії життя. Знаходять час для підбиття підсумків попереднього року та нагоду для побудови планів на наступний. Але чи є у цьому раціональне зерно, чи це лише частина «магічних ритуалів», атмосферою яких оповиті новорічно-різдвяні свята? Чи є хоч якась користь з того, що ми намагаємось осмислити пройдений шлях та намітити подальший маршрут? А, можливо, це лише спосіб заспокоїти себе, знизити тривогу перед незвіданим майбутнім?

Відповідь на ключове запитання звучить так: практики оцінки та планування (а надалі ми зосередимося саме на них) є корисними та потрібними для підвищення якості нашого життя.

З моменту, коли прадавня людина вперше запитала себе: «Що я можу зробити сьогодні, щоб через пів року в мене було більше їжі?», людство винайшло багато методів для опису бажаного прийдешнього. Різноманітні життєві, персональні, кар’єрні плани, проєкти, стратегії, сценарії допомагають людям ефективніше здійснювати важливі зміни в різноманітних сферах свого буття. Кожен з цих методів має свої особливості, але сьогодні варто зосередитися на тому, що їх усіх об’єднує — намагання людини здолати безлад у своєму житті.

Ми можемо вдосконалити будь-який елемент свого життя, якщо будемо впродовж потрібного часу в потрібних точках докладати потрібну кількість зусиль. Основним ворогом нашого розвитку є хаос — розпорошення, непослідовність, розосередженість наших ресурсів (часу, сил, грошей, уваги тощо).

Ключове завдання будь-якого плану — скоординувати наші зусилля в часі та просторі, щоб досягнути цілі. Упорядкованість, організованість, сфокусованість — це рецепти, які дозволяють перемогти безлад. 

Для цього кожен план має сформулювати чесні відповіді на три запитання:

 • Чого я хочу?/ Які мої бажані результати?
 • Що я маю? / Якими наявними ресурсами я володію?
 • Що мені з цим робити? / Які необхідні процеси треба налагодити?

Ось тут ми й починаємо розуміти, чому 15 хвилин з келихом вина біля різдвяного каміна зазвичай недостатньо, щоб створити дієвий план свого розвитку.

По-перше: пошук якісних відповідей на ці здавалось би «прості» запитання потребує часу та навичок самоаналізу. По-друге: помилка у відповіді на будь-яке з них може призвести до того, що виконання плану матиме зворотний ефект: рівень заплутаності, втрати ресурсів зростатиме, а впевненість у своїй спроможності побудувати краще майбутнє зменшуватиметься. 

Що треба враховувати при роботі над планом свого розвитку? Є п’ять порад стосовно цього:

 1. Виділяйте достатню кількість часу на підготовку плану;
 2. Обов’язково врахуйте у плані «фактор оточення»;
 3. Тримайте в голові формулу: Результат = Ресурси + Процеси;
 4. Будьте готові вносити зміни у план;
 5. Обговорюйте свій план з іншою людиною.

А тепер пройдемося по кожному з пунктів детальніше:

 1. Виділяйте достатню кількість часу на підготовку.

«А достатньо — це скільки годин?». Це може залежати від того, який часовий період має охоплювати цей план.

До створення кращого майбутнього гарно пасує метафора будівництва будинку своєї мрії. Вартість якісного архітектурного проєкту складає в середньому 2-5% від вартості усього будівництва. Тому, якщо ви складаєте план свого кар’єрного розвитку на рік, а календарний рік — це приблизно 1,5-2 тис. робочих годин, тоді сумарно на планування потрібно виділити не менше 30 годин. 

«А що як я зможу скласти ідеальний план за годину?», — запитаєте ви. У відповідь прозвучить запитання: «Чи готові ви починати будівництво будинку своєї мрії, керуючись проєктом, над яким архітектор працював аж годину?».

 1. Обов’язково враховуйте у плані «фактор оточення».

Жодна сфера нашого життя не розвивається у вакуумі. Кожен з нас є частиною якихось більших контекстів чи мереж: сім’я, робота, організація, спільнота. Ми — взаємопов’язані. Це означає, що зміна однієї ланки може спричинити зміни в усіх інших. Тому в процесі роботи над планом саморозвитку важливо оцінювати вплив наших «покращень» на оточення: родинне, корпоративне тощо. Це дасть нам можливість зрозуміти, наскільки середовище зацікавлене у наших змінах, а, отже, буде надавати підтримку, або чинити опір. Фактор (не)сприятливості середовища може суттєво вплинути на наші наміри. 

 1. Тримайте в голові формулу: Результат = Ресурси + Процеси.

Чітке розуміння цих складових допомагає в побудові ефективного плану. 

 • Результат — це кількісні та якісні характеристики, які формуватимуть різницю між «кращим майбутнім» та «суворим сьогоденням». Для когось краще майбутнє настає зі схудненням на п’ятнадцять кілограмів, для когось — з появою 15 тисяч гривень пасивного доходу в місяць, а в когось воно виглядає як нові емоційні досвіди в подружніх стосунках і т.д.
 • Наявні ресурси — це час, ваші компетенції, фінанси та інші форми матеріальних та нематеріальних ресурсів, які ви готові інвестувати у свій розвиток.
 • Необхідні процеси — це послідовність дій/ операцій, які нам потрібно виконати, щоб коштом наявних ресурсів отримати бажані результати.

Кожне більш-менш серйозне покращення — це багатоетапний проєкт, де кожен етап має свої ресурси, процеси та результат. І, зазвичай, результати попереднього етапу стають ресурсною базою для наступного. 

 1. Будьте готові корегувати план.

Людина як будь-який живий організм — це відкрита динамічна система. Тому і будь-який проєкт, пов’язаний з життям людини, має бути відкритим та динамічним. Це означає, що кожної миті можуть відбутись події, пов’язані з вами або вашим оточенням, які матимуть суттєвий вплив на ваш план. Тому моніторинг та корегування запланованих кроків значно підвищує ймовірність життєвих покращень. Вносити зміни у плани — це не ознака слабкості та недалекоглядності. Це свідчить про ваше вміння тримати руку на пульсі подій та швидко адаптуватись до нових обставин. Найчастіше зазнають корекцій пункти, пов’язані з процесами та ресурсами. Бажані результати є більш стійкими, але і вони можуть уточнюватись на певних етапах. 

 1. Обговорюйте свій план з іншою людиною.

Повернімось до ключової функції будь-якого плану: забезпечити координацію, сфокусованість наших зусиль у потрібному напрямку протягом потрібного часу. Рівень впорядкованості наших думок значно підвищується у міру того, як ми їх записуємо та проговорюємо з іншими. Так само і наш план значно виграє, якщо в процесі його створення та реалізації ми будемо мати регулярні обговорення з іншою людиною. Основні вимоги до такої людини:

 • повинна володіти достатнім рівнем компетенцій у сфері, якої стосується план;
 • передбачувані планом зміни не повинні мати прямого впливу на життя цієї людини;
 • ви повинні мати достатній рівень довіри до цієї людини.

Такою людиною може бути хтось з кола ваших знайомих, або зовнішній фахівець (коуч, консультант тощо).

Підсумуємо.

Якщо ви склали план розвитку в новорічну ніч, а наступного разу відкрили його в кінці року, то ви швидше за все долучитесь до клубу «Та дурня всі ці плани. Вони ніколи не справджуються, нащо їх складати…»

Якщо ж ви знайшли достатньо часу, ретельно обдумали усі складові, які стосуватимуться вас та вашого оточення, регулярно звіряєте свої поточні дії із запланованими, вносите корективи на основі нових даних, обговорюєте хід реалізації з адекватною людиною, тоді дуже висока ймовірність, що 31 грудня 2022 року ви піднімете келих за «рік, в якому ваше життя стало значно кращим, а мрії здійснились!»

Автор тексту: Максим Коляда, психолог, кар’єрний консультант, викладач Українського Католицького Університету

Фото: колаж The Ukrainians

Хочете дізнатися більше про план персонального розвитку або навіть поставити запитання авторові статті? 20 січня Максим Коляда матиме Zoom-зустріч з амбасадорами та амбасадорками The Ukrainians, де буде така можливість. Долучайтеся до Спільноти!

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів

Австралія передасть Україні зброї на 60 млн доларів. Новини станом на 15:00 19 травня

Уряд Австралії передасть нашій країні нову партію зброї, а громадяни назбирали 60 палет медичної допомоги. Нова партія складається з 14 гусеничних бронетранспортерів М113 та 20 бронемашин Bushmaster. Вартість озброєння — 60 млн доларів.

Читати далі
+ 42 слів

Україна повернеться в усі тимчасово окуповані міста — Зеленський. Головне за ніч та ранок 19 травня

Президент України Володимир Зеленський запевнив усі українські міста, які перебувають під тимчасовою російською окупацією, що Україна повернеться.

Читати далі
+ 23 слів
Що там ще
+ 4224 новин