Зеленський підтримав ідею визнати митрополита Шептицького Праведником народів світу

Президент України підтримав прохання присвоїти митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання «Праведника народів світу» за допомогу євреям під час Голокосту, повідомляють в Офісі президента. Раніше з таким проханням  Всеукраїнський конгрес юдейських релігійних громад звернувся до центру пам’яті Голокосту «Яд Вашем».

Чому це важливо. Зі схвалення митрополита у греко-католицьких монастирях у часи Другої світової війни переховували понад 160 євреїв. А 14 серпня 1944 року він організував таємне вивезення 2000 єврейських дітей, щоб врятувати їх від нацистського режиму.

Детальніше. Глава держави зауважив, що почесного звання «Праведника народів світу» офіційно удостоєно понад 2,5 тисячі українців, хоча тих, хто рятував євреїв, ризикуючи власним життям, було значно більше.

Зеленський згадав командира танка Т-34 Ігоря Побірченка, який разом з екіпажем першим розбив браму концтабору Аушвіц, і солдатів ударного батальйону 100-ї Львівської дивізії, які увійшли до табору під керівництвом полтавчанина єврейського походження Анатолія Шапіро та які разом з бійцями 322-ї дивізії Першого українського фронту визволяли табір. 

Цитата. «Це люди великого серця і такої ж великої відваги. Не можу не згадати і про родину Шептицьких, яка не тільки врятувала понад 160 євреїв, але й відкрито вимагала від нацистських керівників припинити їхнє переслідування. Нещодавно головний рабин України Моше Реувен Асман попросив центр пам’яті Голокосту «Яд Вашем» присвоїти митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання «Праведника народів світу». Я долучаюся до цього прохання задля відновлення історичної справедливості», — наголосив президент України.

⟶ Чому Андрея Шептицького досі не визнали Праведником народів світу.  Історик Ярослав Кіт, доктор філософії Інституту релігії та суспільства, в ефірі «Громадського радіо» розповів, що в Ізраїлі врятований Шептицьким єврей Давид Кагане подав клопотання до «Яд Вашем» про присвоєння митрополиту титулу «Праведника народів світу». Але, коли у 1981 році з цього питання було зібрано комісію, з 13 її членів — двоє утрималися, 5 висловилися за присудження звання, 6 були проти. З того часу комісія збиралась ще кілька разів, проте консенсусу не було досягнуто.

Серед головних причин відмови вказують позицію Шептицького щодо українського націоналістичного руху та співпраці з нацистами у часі Другої світової війни (зокрема, привітання ним «побідоносної німецької армії» у 1941 році та підтримка діяльності Дивізії військ СС «Галичина» через призначення греко-католицьких капеланів), а також можливий вплив таких рішень на поведінку вірян УГКЦ. 

⟶ Маловідомі факти про митрополита Андрея Шептицького. Про життя церковного діяча розповів владика Борис Ґудзяк на відкритті Літньої школи «Соціальна думка митрополита Андрея Шептицького» в УКУ у Львові.

  1. Очолив делегацію до цісаря Франца Йосифа, вимагаючи, щоб українців у Галичині поважали однаково з іншими народами монархії, не принижуючи їхньої національної та людської гідності.
  2. Виступав у Віденському сеймі, у Палаті панів, щодо створення українського університету у Львові. Після цього виступу цісар видав декрет, згідно з яким український університет у Львові мав відкритися 1 вересня 1916 року.
  3. Завдяки старанням Андрея Шептицького Ватикан визнав УНР 1919 року.
  4. Профінансував створення Народної Лічниці у Львові, а також сиротинця. Для утримання сиротинця віддав гроші, які отримав як пожертву від Папи Бенедикта XV.
  5. Подарував дитячій патріотичній організації «Пласт» свій маєток у Підлютому для літніх таборів.
  6. Віддав свою приватну колекцію на заснування Українського національного музею – 5 кімнат у митрополичих палатах, а в 1911 році придбав для музею цілий будинок на сучасній вулиці Драгоманова.
  7. Заснував Земельний банк у Львові, підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар».

 

Фото: was.media

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин