50% українців вважають вступ в НАТО гарантією безпеки

18% опитаних громадян підтримують ідею позаблокового статусу України, 9 % респондентів виступають за військовий союз з РФ та країнами СНД. 50, 3% співвітчизників вважають гарантією безпеки України вступ у НАТО. Такі результати соцопитування «Центру прикладних досліджень».

Чому це важливо. Опитувння показує ставлення українців до НАТО, розуміння цілей організації, а також бачення майбутнього країни самими українцями.

Детальніше. Результати соцопитування:

  1. найактивніше вступ до НАТО підтримують жителі західного регіону України — 69%, у центральному регіоні підтримка НАТО — 49%, на півночі — 55%, на сході — 43%, на півдні і на Донбасі — по 29%;
  2. майже на 20% зросла ідея підтримки вступу у НАТО за останні 5 років. Для порівняння, у березнні 2014 року таку ідею підтримувало 34% українців;
  3. 45% опитаних українців вважають НАТО оборонним союзом. 19% переконані, що це союз країн для протидії Радянському Союзу та Російській Федерації. 13% розглядають НАТО як миротворчу організацію. 11% впевнені, що Альянс є агресивним військовим блоком.

Хто і як проводив дослідження. Соціологічне опитування провела громадська організація «Центр прикладних досліджень» з 20 листопада по 4 грудня 2019 року. Опитали 2035 осіб по всій Україні, окрім тимчасово окупованої території Криму та тимчасово неконтрольованої території України у Донецькій та Луганській областях. Похибка не перевищує 2,2%.

Довідка. НАТО (Північноатлантичний альянс) — це міжнародна міжурядова організація, військово-політичний союз. До НАТО входять 29 держав Північної Америки та Європи. 

Головна роль НАТО — забезпечення свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв’язання суперечок.

Україна готова прискорити підготовку до членства у НАТО. Україна та НАТО 1 листопада цього року оголосили про перехід на новий формат співпраці та домовилися про новий пакет допомоги та спільних заходів. 

Українська влада вважає, що План дій щодо членства (ПДЧ) має залишатися на порядку денному відносин із НАТО: «Ми готові доводити – Україна заслуговує цього формату». 

Україна концентрується на проведенні реформ, водночас «не знімає з порядку денного план дій щодо членства у НАТО», — сказав Володимир Зеленський. Президент підтвердив перехід на новий формат у практичній співпраці між Україною та НАТО: «Ми домовилися про новий консолідований пакет допомоги та заходів».

 ⟶ 7 міфів про НАТО. Як часто ви чули страшилки про НАТО та членство у ньому? Зібрали для вас найпоширеніші міфи та їхнє спростування.

Міф 1. НАТО — агресивний блок. Завдання НАТО — колективна безпека та оборона, а не напад чи агресія. Про це йдеться в основоположному документі Організації – Вашингтонському договорі 1949 року. НАТО у своїх принципах і діяльності дотримується норм ООН і діє за її мандатом.

Міф 2. Нейтралітет — надійна гарантія безпеки країни. Світовий досвід показує, що нейтралітет сьогодні економічно, політично і безпеково невигідний. Нові непередбачувані загрози та виклики безпеці ставлять перед кожною цивілізованою країною проблему вибору: військовий нейтралітет чи участь у системі колективної безпеки.

Міф 3. Українські миротворці — «гарматне м’ясо» в миротворчих операціях Альянсу. До участі у міжнародних миротворчих операціях уже сьогодні залучаються та залучатимуться у майбутньому виключно професійні військові на добровільній основі. Майже всі країни-члени НАТО мають професійні армії, в яких немає строкової служби. Крім того, рішення щодо направлення українських військових контингентів до складу міжнародних миротворчих операцій приймаються Верховною Радою України.

Міф 4. Україна зобов’язана брати участь в усіх військових операціях НАТО. Кожна країна-член НАТО самостійно вирішує, чи брати їй участь у певній військовій операції НАТО. Важливо також, що всі рішення в НАТО приймаються консенсусом. Тобто жодне рішення в НАТО не може бути ухвалене за незгоди хоча б однієї країни-члена Альянсу.

Міф 5. Членство у НАТО дорого коштує. У НАТО існує рекомендація, що національні витрати на оборону країни-члена Альянсу повинні складати близько 2% ВВП. Військовий компонент НАТО вимагає суттєвих капіталовкладень у рамках національного бюджету. Однак основні гроші витрачаються не на нарощування кількості озброєнь, а на їх якісне поліпшення та на створення нормальних умов служби і життя для військовослужбовців та їх сімей.

Міф 6. У сучасному світі немає об’єктивної необхідності існування НАТО. Спочатку НАТО створювалося для протистояння соціалістичній системі, а не загрозі, що несе міжнародний тероризм цивілізації, включаючи і великі, і маленькі країни. Проти спільної загрози потрібні спільні дії. Характер загрози змінився, необхідні для боротьби з нею засоби – теж, однак принцип залишився тим же самим – колективна оборона країн, об’єднаних спільними цінностями. 

Міф 7. Зі вступом до НАТО країни втрачають суверенітет. Такий сценарій є неможливим і нелогічним для членів НАТО. Усі без виключення рішення з будь-якого питання, що стосується діяльності Альянсу чи його членів в рамках Альянсу, вирішуються на основі консенсусу, тобто спільної згоди. Це означає, що за існування заперечень з боку хоча б однієї країни, рішення не може бути прийняте. 

Розвінчання інших міфів читайте за посиланням.

Дізнайтеся більше про відносини України і НАТО:

  • Інтеграція без ПДЧ: що стоїть за «перезапуском відносин» України з НАТО (Європейська правда)
  • Ювілей Альянсу: чому і як НАТО продовжує підтримувати Україну (Європейська правда)

Фото: armyinform.com.ua

Омікрон, вибух у будинку та зміна місця проживання онлайн: найважливіші новини вихідних

Скільки людей вже загинули від вибуху на Миколаївщині та яка причина трагедії, що відомо про новий штам коронавірусу та як змінити місце проживання онлайн за один день — про це та не лише дізнавайтеся у нашій традиційній добірці новин за вихідні.

Читати далі
+ 171 слів

Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів: найважливіше про геноцид

100 років тому, 1921 року, на українських землях почався масовий голод. Вперше. Більшовицька Росія тоді розглядала Україну як сировинну базу, а селян – як «підозрілий елемент», який постійно перебуває під впливом «класових ворогів». Була в цьому голоді й природна причина — посуха. Згодом українці ще двічі за століття зазнають смерті від голоду. Найбільше життів забрав геноцид у 1932-1933 роках. Штучно створений і спланований, бо ж природних причин тоді не було. «Новини Здорової Людини» зібрали найважливіше, що потрібно знати про Голодомор 1932-1933 років.

Читати далі
+ 204 слів

У Чорну п’ятницю працівники Amazon в 20 країнах влаштували страйк

26 листопада частина працівників Amazon влаштували страйк з метою покращення умов праці. Протести відбуваються в рамках кампанії Make Amazon Pay (Заставимо Amazon платити). Про це повідомляє Business Insider. В міжнародну коаліцію профспілок Make Amazon Pay входять 70 різних організацій, включаючи Greenpeace, Oxfam та Amazon Workers International. 

Читати далі
+ 57 слів

100 найкращих світлин 2021 року за версією TIME

Читати далі
+ 41 слів

«Спокусливі» і «пікантні» : Які гендерні штампи використовують українські медіа

Найбільше стереотипних висловів про жінок та чоловіків пишуть у розділі про шоу-бізнес та стиль життя. Про це повідомляють у своєму дослідженні Вокс Україна.  Видання проаналізувало 477 тисяч новин у 42 популярних онлайн-медіа за червень-серпень цього року. 

Читати далі
+ 201 слів

До Чорного моря прямує есмінець США

Ескадрений міноносець американських Військово-морських сил США типу «Арлі Берк» вирушив у Чорне Море. Рішення про передислокацію есмінця було прийнято на тлі загострення безпекової ситуації в Україні, що супроводжується регулярними вкидами інформації про ймовірне вторгнення російських військ. Оголошення про есмінець з’явилось на офіційному твітері 6-го флоту США. Відтак американський бойовий корабель USSArleighBurke (DDG 51) вирушив у північний транзит до Чорного моря задля співпраці зі своїми партнерами та союзниками НАТО у даному регіоні – йдеться у повідомленні.

Читати далі
+ 2 слів

Фільм-призер Берлінале української режисерки виходить у прокат цієї зими

“Стоп-Земля”- перший український фільм, що здобув “Кришталевого ведмедя” Берлінале від юнацького журі. Більшість головних ролей у кінокартині зіграли непрофесійні актори-підлітки. Стрічка вийде в широкий прокат 20 січня 2022 року – про це повідомила пресслужба Держкіно. 

Чому це цікаво. Світова прем’єра “Стоп-Земля” відбулася на 71-му Берлінському кінофестивалі, де отримала нагороду за найкращий фільм в секції Generation 14plus. А національна прем’єра принесла режисерці аж три відзнаки, зокрема гран-прі Одеського кінофестивалю.

Детальніше. Фільм є автобіографічною історією авторки про випускницю середньої школи Машу. Наратив дослідження себе та оточуючих перетікає у закоханість дівчини, де шкільна буденність відходить на другий план. І тепер думка про зізнання в почуттях до Саші –  єдине, що турбує дівчину, адже якщо не наважишся спитати – ніколи не знатимеш, чи це взаємно.

“Стоп-Земля” – дебютний повнометражний фільм режисерки, в якому зіграли непрофесійні актори-школярі Києва. Раніше, командою стрічки було обрано 25 підлітків для навчання акторської майстерності та драматургії.  Їм також проводили тренінги з української мови. Це перша така практика в національному кінематографі.

Довідка. Сценарій до фільму написала Катерина Горностай, випускниця “Школи документального кіно й театру” Марини Разбєжкіної та викладачка “Києво-Могилянської академії”. До цього Катерина знімала лише ігрові короткометражні: “Віддалік” (нагороди кінофестивалів “Кіношок”, “Wiz-art”, “Молодість”), “Крокодил”, “Бузок” (нагорода за найкращий короткий метр  “Золота Дзиґа”) та документальні фільми: “Євромайдан.Чорновий монтаж”, “Крізь Майдан”. 

Фільм створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Українського культурного фонду. Виробництво стрічки здійснив кінопродакшн “ЕССЕ Продакшн Хаус, а дистриб’ютором є кінокомпанія «Артхаус Трафік». 

Що ще варто знати.

  • У 2017 році проєкт стрічки переміг у пітчингу індустріальної секції Одеського міжнародного кінофестивалю. 
  • У тому ж році отримав нагороди за найкращий проєкт на копродукційному ринку Connecting Cottbus у Німеччині.
  • 2019 року команда фільму виграла фінансування від Українського культурного фонду на передвиробничий етап.
  • У 2020 році проєкт став одним із переможців конкурсу від Держкіно у секції “Ігрові повнометражні фільми художньої та культурної значущості (авторські) спільного виробництва”.
  • Цього ж року до фінансування промоції фільму приєднався Український інститут.

Текст: Гук Лідія-Марія

Фото: кадр з фільму

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

До коаліційного «світлофору» в Німеччині увійшли прихильники України

Три німецькі партії — соціал-демократи, зелені та вільні демократи – домовилися про формування нового уряду Німеччини. Посаду МЗС за прогнозами обійме співголова зелених, які не є прихильниками Росії. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив лідер соціал-демократів Олаф Шольц. 

Читати далі
+ 94 слів
Що там ще
+ 3588 новин