Детальніше. 8 січня зранку з аеропорту Тегерана (Іран) вилетів літак «Міжнародних авіаліній України» (МАУ). На борту було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Незадовго після зльоту літак через нез’ясовану поки причину розбився недалеко від місця вильоту. Ніхто не вижив.
Boeing 737 впав через шість хвилин після зльоту. Коли зв’язок з ним зник, літак був на висоті 2400 метрів і встиг набрати швидкість близько 500 кілометрів на годину.
На відео падіння видно, що літак загорівся ще до падіння на землю. Він втрачав висоту, охоплений вогнем, а після його падіння над горизонтом з’явився спалах.
Серед загиблих пасажирів також були громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини, Великої Британії. Зокрема, Іран – 82; Канада – 63; Швеція – 10; Афганістан – 4; ФРН – 3; Велика Британія – 3. На бору мало бути 169 пасажирів, проте 2 з них не сіли на літак.
У МАУ заявили, що літак 2016 року виробництва був отриманий авіакомпанією безпосередньо з заводу концерну. Пройшов останнє планове техобслуговування 6 січня цього року. Президент МАУ Євген Дихне запевнив: «Це був один з кращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем». Компанія виключає помилку екіпажу.
При Раді нацбезпеки та оборони (РНБО України) створили оперативний штаб у зв’язку з авіакатастрофою в Ірані. Україна офіційно заборонила своїм літакам літати над цією державою. Україна й Іран домовились координувати подальші дії слідчих груп у справі авіакатастрофи літака МАУ під Тегераном.
⟶ Військових США в Іраку обстріляли ракетами. Це трапилося саме у ту ніч, коли летів літак МАУ, який розбився. Через цей збіг однією із неофіційних версій трагедії є те, що борт збили ракетою. Офіційний представник Пентагону (міністерства оборони США) Джонатан Хоффман заявив, що Іран випустив понад десяток ракет по авіабазі аль-Асад (в Іраку).
Там розташовані війська США, а також по базі американських і коаліційних сил в місті Ербіль. Президент США Дональд Трамп був проінформований про ракетні атаки. Причиною такого ракетного обстрілу є відповідь на вбивство за наказом Трампа іранського генерала Касема Сулеймані.
⟶ Вони любили небо і свою роботу. Українці, які загинули під час авіакатастрофи в Ірані. 9 членів екіпажу та 2 пасажирок — ким були українці, які загинули в авіатрощі:
- Володимир Гапоненко. Командир екіпажу. У 1992 році закінчив Льотну академію Національного авіаційного університету (НАУ). Отримав спеціальність «Експлуатація повітряного транспорту» та спеціалізацію «Повітряна навігація». В училищі він отримав професію інженер-штурман. Його направили на роботу у Бориспіль на посаду штурмана літака ТУ-134. У загиблого командира залишилися дружина і двоє дітей. Його дружина Катерина розповіла журналістам, що про загибель чоловіка дізналася з новин. За її словами, чоловік був пілотом усе життя і не уявляв собі життя без неба.
- Сергій Хоменко. Другий пілот. Більше 14 років літав у складі екіпажів літаків Ту-134, Ан-26, Ан-30 Бригади транспортної авіації. «Він пройшов шлях від командира авіаційного загону літаків Ту-134 до командира ескадрильї «Блакитна стежа». Багато років очолював екіпажі, які виконували спостережні польоти в рамках Договору про відкрите небо в різних країнах світу. Виховав не одного льотчика І класу. Професіонал своєї справи, льотчик від Бога, справедливий та вимогливий командир, і разом з тим людина широкої душі» — йдеться у повідомленні бригади у Фейсбуці.
- Марія Микитюк. Бортпровідниця, 24 роки. Закінчила навчання у НАУ в 2018 році. Була єдиною дитиною в родині. Її виховувала мати. Дівчина 4 роки зустрічалася з хлопцем. На 2021 рік закохані планували весілля.
- Валерія Овчарук. Бортпровідниця, 28 років. Дівчина народилася у Луганську та працювала в МАУ з 2015 року. В останньому дописі у соцмережі вона написала : «Робото, я тебе люблю». Хлопець загиблої Іван Мичковський — професійний пілот.
- Катерина Статник. Бортпровідниця, 27 років. Родом з Херсонщини, уродженка Нової Каховки. «Наша випускниця 2009 року. Всі пам’ятають цю красиву, усміхнену дівчинку. Вона не заслужила такого короткого життя і такої жахливої смерті», – написали у повідомленні на Facebook сторінці Новокаховської школи №8.
- Ігор Матьков. Старший бортпровідник. Чоловік родом з Козельця ( Чернігівська область). Йому було 34 роки, десять з яких він пропрацював у МАУ.
- Юлія Сологуб. Бортпровідниця. Уродженка Нововолинська. У грудні 2019 року дівчині виповнилося 25 років. Стюардесою вона пропрацювала менше року.
- Денис Лихно. Бортпровідник. Колишній студент НАУ. Пропрацював у МАУ лише півроку.
- Олексій Наумкін Інструктор на літаку. «Льоша Наумкін — мій одногрупник. Один з кращих пілотів на курсі. Дуже порядна була людина. З династії пілотів. Спочивай з миром, друже », — написав у Facebook друг загиблого.
- Олена Малахова. Пасажирка рейсу Тегеран – Київ. 61 рік. Була директоркою авіакомпанії ТОВ «Скайавіатранс», яка займається перевезенням вантажів.
- Ольга Кобьюк. Пасажирка рейсу Тегеран-Київ. За словами знайомих жінки, вона відвідувала у Тегерані доньку.
Фото: firtka.if.ua