Google, Twitter, Facebook і BBC спільно боротимуться з фейками

Журналісти BBC та інших британських медіа боротимуться з дезінформацією разом з Google, Twitter і Facebook.

Чому це важливо. «Дезінформація та фейки є загрозою для всіх. У гіршому випадку це може становити серйозну загрозу для демократії та навіть для життя людей», — вважає гендиректор ВВС Тім Холл.

Детальніше. Ініціатива з’явилася після критики цих компаній через те, що вони неспроможні побороти поширення фейків на своїх платформах. BBC каже, що у межах протидії фейкам дезінформації створять систему раннього попередження. Її будуть використовувати у разі загрози чиємусь життю чи під час виборів. У межах співпраці компанії просуватимуть медіаосвіту. Також вони розповідатимуть, як і де голосувати під час виборів. 

У ВВС розповідають: «Це система має допомогти організаціям швидко попередити один одного, коли хтось із них виявляє дезінформацію, яка загрожує життю людини або порушує демократію під час виборів. Акцент буде зроблений на швидкості та спільній боротьбі, щоб зупинити дезінформацію, перш ніж вона зможе поширитись». 

Контекст. Нагадаємо, що Facebook займеться просвітництвом щодо вакцинації. Користувачам, які шукатимуть у соцмережі інформацію про вакцинацію і відвідуватимуть групи на цю тему, компанія Facebook показуватиме у додатку вікна з посиланнями на достовірну інформацію на цю тему. Соцмережа порекомендує відвідати сайт Всесвітньої організації охорони здоров’я, у партнерстві з якою і запускають цю функцію.

Як розпізнати фейк. Сайт Platfor.ma підготував поради як виявити фейкову новину:

 1. Звертати увагу на джерело. Дослідити сайт з новиною, його місію, контактні дані.
 2. Читати весь матеріал. Заголовки бувають обурливими, щоби привернути увагу.
 3. Перевірити, хто автор. Чи реальна він особа, чи можна йому довіряти.
 4. Перевірити, чи підтверджені джерела. Посилання мають містити заявлену у новині інформацію.
 5. Перевірити дату публікації. Стара новина може бути неактуальною щодо поточних подій.
 6. Це точно не жарт? Переконатися, що це справді новина, а не сатира. 
 7. Зважати на свої перестороги. Подумати, як власні переконання впливають на сприйняття новини.

⟶ 5 принципів медіаграмотності від ЮНЕСКО. Сайт MediaSapiens переклав п’ять правил взаємодії з інформацією, які підготувала ЮНЕСКО:

 1. Інформацію варто використовувати критично. Жодне з джерел не варто вважати більш значущим, ніж інші.  
 2. Кожен громадянин є творцем інформації. Кожен має право на доступ до інформації та право на самовираження. Медійна грамотність має бути для всіх — і для чоловіків, і для жінок, — і тісно пов’язана з правами людини.
 3. Інформація не завжди є нейтральною. 
 4. Кожен громадянин хоче отримувати і розуміти нову інформацію та мати можливість на спілкування з іншими, навіть якщо він не висловлює це прагнення. 
 5. Медійна грамотність не набувається одномоментно. Це постійний та динамічний досвід і процес. 

Фото: pexels.com

Повітряні сили ЗСУ збили 6 іранських дронів. Головне за ніч і ранок 5 жовтня

Зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил ЗСУ на півдні вночі збили 6 іранських дронів-камікадзе «Shahed-136». Про це повідомляють Повітряні сили ЗСУ.

Читати далі
+ 150 слів

Революція на граніті або Як українські студенти змінили історію

Революція на граніті – це назва протестів в УРСР, які тривали з 2 до 17 жовтня 1990 року. Їхньою основою стала українська молодь — переважно студенти, які влаштували голодування в центрі Києва з низкою вимог до тодішньої влади. Чому це почалося, чого вимагали протестувальники, як це відбувалося та до чого привело?

Читати далі
+ 133 слів

Захід не бачить жодної активності, пов’язаної з ядерним потенціалом Росії – Reuters

«Ми не бачимо жодних індикаторів або дій, які могли б вважатися підозрілими. Діяльність навколо російських стратегічних ядерних сил не виходить за межі звичайних», — заявило агентству Reuters обізнане джерело на умовах анонімності. Про це пише ВВС посилаючись на Reuters.  

Читати далі
+ 45 слів

Чому для України важливо вступити до НАТО

Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО. Чому це так важливо для нас? Що дасть Україні членство в організації?

Читати далі
+ 116 слів

Лукашенко вперше визнав участь Білорусі у війні

«Але ми нікого не вбиваємо», повідомив самопроголошений президент Олександр Лукашенко на нараді з питань воєнної безпеки під час обговорення війни в Україні.

Читати далі
+ 45 слів

окупанти вдарили ракетами поблизу Вознесенська

Сьогодні близько 11:00 росіяни завдали ракетного удару по Вознесенському району на Миколаївщині. Про це повідомляє міська рада Вознесенська. За інформацією цього джерела, поранених серед цивільного населення немає.

Читати далі
+ 28 слів

Російська контрабанда викрала українського зерна на 530 млн доларів

Завдяки супутниковим знімкам та даним морських радіотранспондерів журналісти Associated Press відстежили судна, які вивозили зерно з окупованих територій України до портів Туреччини, Сирії, Лівану та інших країн. Кількість здійснених рейсів перевищує 50. Росія уже продала краденого українського зерна на 530 мільйонів доларів. Про це інформує в новому розслідуванні Associated Press.

Читати далі
+ 29 слів

Мешканців Луганщини просять евакуюватися з міст

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай просить мешканців окупованих територій евакуюватися з міст, аби не постраждати при контрнаступі Збройних сил України. Про це він повідомив у своєму телеграм-каналі.

Читати далі
+ 26 слів
Що там ще
+ 4883 новин