Книжки із «західними ідеями» прибрали зі шкільної літератури в Китаї. Чому?

Міністерство освіти Китаю вирішило вилучити літературу, яка нібито «прославляє» капіталістичні погляди. Натомість «Думку Сі Цзіньпіна» — збірку ідей генсекретаря Комуністичної партії країни — влада Китайської народної республіки (КНР) просуває до шкільної програми. Про це повідомляє Nikkei Asia. 

Чому це важливо. Китай намагається ізолювати своїх громадян від інформації, яка суперечить ідеології влади. Таким чином, ідеологію комунізму впроваджують у свідомість населення ще змалку.

Детальніше. Рішення Міносвіти набуло чинності 1 квітня. Воно стосуватиметься близько 240 млн учнів початкових та середніх шкіл, а також дитячих садочків. Зі списків літератури зникнуть книжки, які «очевидно прославляють все іноземне». Учителі вагаються у тлумаченні такого визначення: стало складно вибирати літературу, особливо, коли там є іноземні назви. Крім того, влада заборонила книжки з «науковими помилками» та релігійну літературу. Підручники з історії Китаю і раніше не висвітлювали події, які стосуються опозиції, як-от продемократичні протести на площі Тяньаньмень 1989 року, чи визначення суперечливих територій.

Довідка. «Думка Сі Цзіньпіна про нову епоху соціалізму з китайською специфікою» — ідеологія лідера Китаю, яку закріпили у Конституції Китаю на з’їзді Комуністичної партії у 2017 році. У ній містяться ідеї та заяви генсекретаря щодо місця Китаю в історії, роботи з впровадження комунізму та конкуренції із капіталістичними державами.

Контекст. Минулого року Міносвіти Китаю також провело «очищення» літератури. Один учитель середньої школи в сільській місцевості повідомив Reuters, що з їхньої програми вилучили традиційні книжки з картинками, які нагадують комікси, під назвою lianhuanhua, або «пов’язані зображення», популярні в Китаї до 1990-х років; книжки про християнство; книжки про буддизм; і копії класичних романів «Колгоспу тварин» та «1984» Джорджа Оруелла про авторитаризм, які були доступні у Китаї протягом десятиліть.

Що ще почитати про цензуру в Китаї:

  • У Китаї запустили гарячу лінію для скарг на тих, хто в інтернеті критикує Комуністичну партію. Регулятор із питань кіберпростору Китаю запустив гарячу лінію, щоб скаржитися на тих, хто критикує керівну Комуністичну партію та її історію. Влада обіцяє розправитися з «історичними нігілістами» напередодні сторіччя партії влітку 2021 року.
  • Китай офіційно посилює цензуру в інтернеті – щоб онлайн-література «коректно формувала громадську думку». Китай посилює інтернет-цензуру: влада країни має намір посилити контроль індустрією онлайн-літератури, що щвидко розвивається, аби вона «коректно формувала громадську думку». 
  • Китай посилює контроль за блогерами в інтернеті. Уряд Китаю вводить нові правила, що вимагають від блогерів та впливових осіб в інтернеті отримувати схвалення від уряду для публікації контенту з певних тем, включаючи політику, охорону здоров’я, економіку та судову систему.
  • Китай дозволив громадянам користуватись цензурованою версією Twitter, Facebook та YouTube. Та чи безпечно це? У Китаї запустили новий мобільний браузер Tuber, який дозволить переглядати цензуровані версії найбільших платформ в інтернеті. Зараз він доступний лише для пристроїв на Android.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

«Космічне вино»: напій, який понад рік визрівав на орбіті Землі, продають на аукціоні

Це перше вино, яке було в космосі й повернулося на Землю. Французьке вино Petrus 2000 можна придбати на аукціоні Christie’s. Стартова ціна космічного напою ― мільйон доларів або понад 27 мільйонів гривень. Його земний відповідник коштує близько шести тисяч доларів (понад 165 тисяч гривень).

Чому це цікаво. Цей експеримент показав, що у космосі можливо створити умови для витримки вина. Кошти, за які придбають напій, спрямують на фінансування майбутніх космічних місій і досліджень.

Читати далі
+ 19 слів

Нові Apple Watch зможуть вимірювати рівень цукру в крові

Функцію глюкометрів можуть запустити у новому поколінні Apple Watch, яке має вийти наступного року. Глюкометр — це прилад, який вимірює концентрацію цукру в крові та інших біологічних рідинах. Про це повідомляє Na chasi із посиланням на Telegraph

Чому це важливо. Нова функція у смартгодинниках дозволятиме людям з діабетом вимірювати рівень цукру перед кожною ін’єкцією інсуліну, щоб визначити точну дозу.

Читати далі
+ 134 слів

Дефіцит прісної води й порушення прав людини: що відбувається в тимчасово окупованому Криму

На території півострова окупанти продовжують незаконні переслідування й арешти. Ситуація з водозабезпеченням теж не покращується: водосховища міліють, а самопроголошена «влада» півострова хоче дістати прісну воду з дна Азовського моря. Детальніше про це читайте у нашій добірці.

Чому це важливо. Крим тимчасово окупований Росією вже восьмий рік. Півострів близький до катастрофи через нестачу прісної води, а мешканці й вимушені відвідувачі Криму стикаються з ігноруванням прав людини з боку окупаційної «влади» й незаконними затриманнями.

Читати далі
+ 131 слів

Ахметов, Пінчук та Коломойський: список найбагатших українців опублікував Forbes

В Україні вісім мільярдерів за оцінкою журналу: Ринат Ахметов (СКМ) — 7,6 млрд доларів, Віктор Пінчук (Інтерпайп) — 2,5 млрд, Костянтин Жеваго (Ferrexpo) — 2,4 млрд, Ігор Коломойський (Укрнафта) — 1,8 млрд, Геннадій Боголюбов (Укрнафта) — 1,7 млрд, Олександр і Галина Гереги (Епіцентр) — 1,7 млрд, Петро Порошенко (Roshen) — 1,4 млрд, Вадим Новинський (Метінвест) — 1,4 млрд. Про це повідомляє НВ

Чому це цікаво. 76 учасників з першої сотні українського списку за рік збільшили свої статки.

Читати далі
+ 78 слів

Коли в українців сформується колективний імунітет до коронавірусу?

LIKE

У 2023 році, прогнозують вчені. Річ у тім, що найбільшу роль у подоланні пандемії наразі відіграє вакцинація. З такими темпами щеплення, як зараз, Україна досягне колективного імунітету через два роки, кажуть учені Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та представники Інституту епідеміології та інфекційних хвороб. Такі висновки науковці зробили, проаналізувавши доповідь міжнародної консалтингової компанії McKinsey & Company.

Чому це важливо. Коли у країні сформується колективний імунітет, хворітиме менше людей і, можливо, будуть слабшими карантинні обмеження.

Читати далі
+ 247 слів

3D-тури дерев’яними церквами Закарпаття можна відвідати онлайн. Які екскурсії уже доступні?

Поки можна прогулятися шістьма церквами: Успіння Пресвятої Богородиці в Новоселиці, Святого Михайла в Ужгороді, Святого Миколая в Данилові, Вознесенська церква в Ясіні, храм Святого Миколая у Середньому Водяному та Святого Духа у Гукливому. Про це розповів директор Агентства регіонального розвитку «Закарпаття» Михайло Данканич, повідомляє Суспільне|Культура

Чому це важливо. Мета проєкту — показати, наскільки важливі дерев’яні церкви у туристичній промоції.

Читати далі
+ 135 слів

Аудіокімнати у Twitter, оновлення WhatsApp та інші новини зі світу технологій

Чи впливають гаджети на психічне здоров’я підлітків і чи можливі однозначні висновки щодо цього, як Facebook бореться з обмеженням збору даних користувачів Apple та коли у Twitter запрацюють аудіокімнати ― читайте про це у нашій традиційній добірці технологічних новин.

Читати далі
+ 138 слів

Pandora більше не використовуватиме натуральні діаманти

Один з найбільших виробників ювелірних прикрас перейде на діаманти, створені у лабораторії. У компанії кажуть, що штучні каміння мають такі ж оптичні, хімічні, термічні та фізичні характеристики, як і ті, які видобувають в шахті. Створені в лабораторії діаманти класифікують за тими ж стандартами, що й натуральне.

Чому це корисно. Виробництво штучних діамантів може менше шкодити довкіллю, ніж видобуток справжнього коштовного каміння.

Читати далі
+ 102 слів
Що там ще
+ 2563 новин