Справа MH17: свідчення очевидця запуску ракети розкрили у суді

Noo
Wow
LIKE

17 липня 2014 року у другій половині дня, біля блокпосту самопроголошеної терористичної організації ДНР на дорозі зі Сніжного до Савур-Могили свідок, ім’я якого задля безпеки не розголошують, побачив, як їхав Бук. Через кілька хвилин почув і побачив, що ракету запустили. Свідок побачив, як загорілося поле біля місця, де запустили ракету, пише Інтерфакс.

Чому це важливо.Ці свідчення можуть довести, що Боїнг збили терористи на території окупованої Донеччини.

Що відбувається?

Зараз у Нідерландах, у судовому комплексі Схіпхол у передмісті Амстердама, відбуваються попередні слухання у справі про збитий малазійський Боїнг МН17. Саме у межах цих слухань представник прокуратури Тейсі Бергер переказав свідчення очевидця, який бачив запуск ракети із Бука. Він проходить у справі під ім’ям X48. 

Що саме сказав свідок?

Свідок X48 бачив, як їхав Бук, бачив солдатів у танкістських шоломах і чув запуск ракети. За словами прокурора, який переказував слова очевидця, місце, яке він вказує як точку запуску Бука, те саме, яке зображено на фото із супутника. 

Очевидець розповів, що 17 липня 2014 року у другій половині дня, біля блокпосту самопроголошеної терористичної організації ДНР на дорозі зі Сніжного до Савур-Могили проїхав Бук. Через кілька хвилин почув і побачив, що ракету запустили. Поле біля місця, де запустили ракету, загорілося. 

Після запуску ракети Бук виїхав на дорогу. У тому місці було чотири солдати в однаковій уніформі кольору хакі та у шоломах із прикріпленими вухами. Ці солдати виглядали не так, як ті, які стояли на блокпосту. 

Зазначимо, що цього свідка слідчий суддя заслухав ще у 2016 році. Він вважає, що свідчення X48 є надійними.

Чи є якісь запитання до свідка?

Так. Тамтешня прокуратура хоче допитати його ще раз, тому направить слідчого суддю для безпечного допиту. Державна прокуратура хоче детальніше розпитати свідка про чотирьох солдат в однаковій уніформі й у танкових шоломах. Бо у своїх свідченнях він не уточнив, чи бачив цих солдатів у самому Буці чи поблизу нього. Також поки не зрозуміло, чи бачив свідок цих чотирьох солдат до або після запуску ракети, або і те, і інше, і чи бачив свідок, що сталося з цими чотирма людьми в танкових шоломах після стрілянини. 

Що далі?

У другому блоці судового процесу у справі про збитий у 2014 році малайзійський Боїнг МН17 зробили перерву до 22 червня. А уже з 22 червня попередні слухання відновлять. На них матиме слово захист підозрюваного росіянина Олега Пулатова. Ймовірно, він був причетний до охорони установки «Бук» на місці запуску на південь від Сніжного.

Скільки чекати на вирок?

Представники нідерландської прокуратури та суду «не під запис» кажуть, що нідерландська судова система вважається відносно швидкою, але цей процес спрогнозувати неможливо через його складність.

Адвокати родичів жертв розраховують на тривалу суперечку. «Юристи очікують, що це займе 4-5 років до того моменту, коли ми отримаємо рішення у цьому суді», каже Піт Плюг, голова фонду MH17 Disaster Foundation. 

Чекати на швидке рішення не варто. Зокрема, через те, що у процес увійшли росіяни, які можуть свідомо затягувати розгляд справи. У процесі може виникнути потреба перекладу документів російською мовою.

Що ще варто знати про справу МН17

  • Справа МН17: чи реально покарати винних за збиття малазійського Боїнга. Слухання у справі збиття малазійського Боїнга стартували 9 березня 2020 року у судовому комплексі Схіпхол у передмісті Амстердама. Вони мають з’ясувати вину чотирьох обвинувачених у збитті авіасудна. Серед них — три росіяни та один українець. Хто розслідує катастрофу, хто саме опинився на лаві підсудних та хто свідчитиме у справі, як можуть затягнути розгляд та коли чекати на вирок? Зібрали для вас відповіді у тексті.
  • Справа МН17: ключовий фігурант справи працює у прикордонній службі ФСБ Росії. Заступник керівника Прикордонної служби Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії генерал Андрій Бурлака є одним із ключових фігурантів справи про збитий бойовиками над Донбасом у 2014 році Boeing рейсу MH17. Саме він був відповідальним за переміщення через кордон важкого озброєння, у тому числі і «Бука», яким збили літак. Про це свідчать дані спільного журналістського розслідування видання The Insider та Bellingcat.
  • Бойовика ДНР Нідерланди визнали підозрюваним у справі MH17. Зі свідка у підозрюваного перекваліфікували Володимира Цемаха у справі збиття боїнга MH17 над Донбасом. 

Фото: unian.ua

Геноцид, який ми (ще) не знаємо, сьогодні — День роковин депортації кримських татар

Згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — депортували 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100.

О 4 ранку 18 травня 1944 року почалося масове примусове виселення кримських татар із території Криму. Агенти НКВС давали людям 15 хвилин на збори, дозволяли взяти з собою до 500 кг речей на сім’ю. До роковин геноциду кримських татар ми підготували для вас маловідомі факти про ті події та спробуємо розвінчати деякі міфи.

Читати далі
+ 385 слів

У Мелітополі український рух опору підірвав російський бронепоїзд. Важливе за 18 травня

У захопленому Мелітополі український рух опору підірвав під час руху російський бронепоїзд з військовими та технікою.

Читати далі
+ 17 слів

«Нова українська хвиля»: у Києві та Львові відбудеться фестиваль українських фільмів

19 травня у Києві та Львові почнеться кінофестиваль «Нова українська хвиля». У програмі заходу будуть фільми, зняті після 2014 року, які створили культурне явище так-званої «нової української хвилі». Організаторами фестивалю є мережа кінотеатрів «Планета Кіно» та «Gogol.Media».

Читати далі
+ 24 слів

В «Дії» запустили збір коштів на допомогу армії через платформу UNITED24

Донейти можна зробити через Apple Pay, Google Pay або ввести дані картки. Якщо ви хочете долучитися до збору, треба зайти в «Дію», де на головному вікні має з’явитися напис United24 з кнопкою «Допомогти армії». Натиснувши на неї, у вас буде можливість зробити донейт або переглянути, скільки коштів уже зібрали. Якщо ж вікна із написом United24 немає, спробуйте оновити додаток. 

Читати далі
+ 18 слів

В Україні запустили платформу, яка допомагає волонтерам шукати донорів закордоном

Проєкт HelpHubUa – це платформа, яка об’єднує українських волонтерів з активістами та донорами за кордоном і дозволяє іноземним благодійникам перераховувати гроші на конкретні потреби волонтерських ініціатив.

Читати далі
+ 81 слів

До України відправлять гаазьких експертів для розслідування військових злочинів росіян. Головне за ніч та ранок 18 травня

Гаазький суд відправить до України 42 експерти які будуть розслідувати військові злочини вчинені росіянами, — Deutsche Welle.

Читати далі
+ 21 слів

Кримськотатарське розстріляне Відродження: трагедія 1938 року

18 травня щорічно вшанують пам’ять жертв радянського злочину з депортації кримських татар. За наказом з Москви бійці НКВД у цей день 1944 року зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення та відправили в бік Узбекистану. Але за шість років до цієї події відбувся інший акт знищення цієї нації, який деякі історики прирівнюють за кількістю жертв до масових депортацій. 17 квітня 1938 року розстріляли найвизначніших представників кримськотатарського народу— письменників, істориків, громадських діячів, художників, викладачів. Про це пише «Крим. Реалії».

Читати далі
+ 57 слів

Порятунок військових з Азовсталі триватиме до їхнього повернення додому. Головне за 17 травня

Операція з порятунку українських військових з Азовсталі триватиме до їхнього повного повернення додому з непідконтрольної території. Про це заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 4216 новин