Детальніше. Згідно з результатами дослідження, на розвиток фіброзу може впливати збій біологічного годинника в організмі. Сон, який триває менше чотирьох годин на добу, подвоює ризик розвитку хвороби. Якщо ж людина спить від одинадцяти годин на добу, то ризик зростає втричі. Небезпека захворювання є більшою для тих, хто працює вночі чи пізно лягає спати.
На біохімічному рівні вчені пояснили це зміною експресії одного з так званих «часових геномів» — REVERBα. Білок, який він кодує, впливає на синтез колагену клітин, що сприяють утворенню рубців.
Довідка. Фіброз — поява рубців в легенях. Переважно є наслідком довгого запального процесу і призводить до послідовної втрати функцій ураженого органу, тобто до дихальної недостатності.
→ Виникнення важких хвороб більше провокує спосіб життя, а не спадковість. Канадські вчені з Альбертського університету проаналізували дані за останні двадцять років, у яких вивчали взаємозв’язок між генетичними мутаціями й важкими захворюваннями. Результати показали, що генетика не є обов’язковим фактором розвитку хвороб. Більший вплив має спосіб життя людини.
За висновками авторів, багато типів раку, цукровий діабет, хвороба Альцгеймера та низка інших захворювань спричинені генетикою максимум на 5-10%.
Винятками є хвороба Крона, целіакія (порушення травлення через несприйняття глютену) і дегенерація жовтої плями сітківки. Для цих хвороб генетика є визначальною на 40-50%.
→ Взимку людині треба спати більше. Так кажуть психологи з університету Свінберга. Перехід на зимовий режим шкодить сну. Через короткий світловий день в людей виникає відчуття втоми, погіршується самопочуття. Тому психологи радять вставати пізніше, коли надворі вже розсіється темрява. Так день буде продуктивнішим.
Фото: pexels.com