Нобелівська премія-2020: хто здобув нагороду у галузі медицини?

Нобелівську премію у галузі медицини та фізіології у 2020 році присудили вченим, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом С, який передається через кров. Нагороду отримали науковці Харві Альтер, Майкл Хоутон і Чарльз Райс, пише liga.life.

Чому це важливо. Гепатит С — головна глобальна проблема здоров’я, яка спричиняє цироз та рак печінки у людей у всьому світі.

Детальніше. Більшість випадків гепатиту, які передаються через кров, довго залишались незрозумілими. Дослідники зробили низку відкриттів, які стали наріжним каменем у процесі ідентифікації нового вірусу — вірусу гепатиту С. Відкриття вірусу гепатиту С змогло пояснити причину решти випадків хронічного гепатиту та зробило можливим дослідження крові та розробку ліків, які врятували мільйони життів у всьому світі.

Завдяки їхнім відкриттям зараз доступні високочутливі аналізи крові на вірус гепатиту С. Це дозволило мінімізувати випадки виникнення гепатиту після переливання крові у багатьох частинах світу та значно покращити загальний рівень здоров’я.

Що таке гепатит С?

Це запальне ураження печінки, спричинене переважно вірусами. Гепатит ще може виникати через алкоголь, медикаменти, дію опромінення, а також аутоімунні захворювання. У 1940-х роках уже знали про два основні типи інфекційних гепатитів. Перший передається через забруднену воду та їжу. Має відносно короткочасний перебіг, та за правильного лікування пацієнт швидко одужує.

Другий тип передається через кров та інші рідини організму і призводить до хронічної хвороби. Наслідком цієї недуги може стати цироз та рак печінки. Ця форма гепатиту підступна ще й тому, що інфіковані протягом довгого часу можуть не мати симптомів і передавати її іншим.

Що відомо про лауреатів?

Харві Джеймс Альтер здобув медичну освіту в Медичній школі Університету Рочестера, стажувався в лікарні Стронґ Меморіал та в лікарні Університету Сіетла. У 1961 році приєднався до групи дослідників Національного інституту охорони здоров’я (NIH). Кілька років пропрацював у Джорджтаунському університеті, перш ніж повернутися до Нью-Йорку у 1969 році, аби приєднатися до відділення трансфузійної медицини клінічного центру на посаді старшого дослідника.

Майкл Хоутон працював у американській біотехнологічній корпорації Chiron. З 2010 року викладає у Альбертському університеті в Канаді, очолює там кафедру вірусології та Інститут прикладної вірусології.

Чарльз Райс створив свою дослідницьку групу в Медичній школі Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. Із 2001 року також є професором у Рокфеллерському університеті у Нью-Йорку. Протягом 2001-2018 років був науковим та виконавчим директором Центру з вивчення гепатиту С при Рокфеллерському університеті.

Нобелівська премія-2020: як це буде?

Цьогоріч уперше за 76 років король Швеції не вручатиме Нобелівську премію. Формат змінили через пандемію коронавірусу. Оголошення лауреатів відбудуться з 5 по 12 жовтня 2020 року:

  • 6 жовтня – з фізики;
  • 7 жовтня – з хімії;
  • 8 жовтня – з літератури;
  • 9 жовтня – премія миру
  • 12 жовтня – з економіки.

Що таке Нобелівська премія?

Це одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Заснована премія за заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля, на честь якого й названа. Науковець забажав, заповів увесь статок на фінансування міжнародної премії. Щороку з 1896-го річний прибуток від статку Нобеля ділять на 5 рівних частин між особами, які зробили найбільший вклад у різних галузях.

Що таке Ігнобелівська премія?

Вона пародіює Нобелівську премію. В оригіналі вона має назву Ig Nobel Prize, від слова «ignoble» — негідний. Її вручають за відкриття, які «спершу змушують усміхнутися, а потім замислитися». Її заснував у 1991 році головний редактор гумористичного журналу «Аннали неймовірних досліджень» (аннали — хроніки) Марк Ейбрахамс. Лауреатів Шнобелівської премії нагороджують справжні нобелівські лауреати напередодні нобелівської церемонії у Стокгольмі. Цьогоріч усі переможці отримали грошовий приз ─ банкноту 10 трильйонів зімбабвійських доларів. 

Ігнобелівську премію-2020 отримали українські вчені за дослідження з черв’яками. Українські науковці — фізик Іван Максимов та математик Андрій Потоцький — стали лауреатами Ігнобелівської премії-2020 (її ще помилково називають Шнобелівською:)). Нагороду з фізики вчені отримали за дослідження поведінки тіла черв’яків під впливом вібрації. 

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: health.24tv.ua

РФ подала позов в ООН та Гаагу зі звинуваченням України в обстрілі дамби

Росія звернулася до Міжнародного кримінального суду і Міжнародного суду ООН зі звинуваченнями проти України в нібито руйнуванні Каховської ГЕС «масованими артилерійськими обстрілами».

Читати далі
+ 21 слів

Дев'ять людей загинуло в окупованих Олешках внаслідок потопу

У тимчасово окупованих Олешках внаслідок затоплення загинуло дев’ять людей. На дахах власних домівок ще залишаються сотні жителів. Люди допомагають один одному і протягом двох діб забирають людей з дахів. «Кількість загиблих може збільшитися. Натомість сказати, чи є зниклі безвісти — складно, бо немає зв’язку і точно невідомо». Про це повідомив мер міста Євген Рищук.

Читати далі
+ 5 слів

На півдні України тривають активні бої

На півдні нині тривають бої за Велику Новосілку на Новопалівському напрямку. А на Запорізькому напрямку в районі Оріхова росіяни перебувають в активній обороні.  Щодо Бахмутського напрямку, то українські військові продовжують активні дії. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Читати далі
+ 13 слів

Вода, яка витікає, забруднена «букетом» токсичних речовин. Що варто знати про небезпеку після затоплення Херсонщини

Noo

У воді, яка витікає з Каховської ГЕС, є сотні тонн нафтопродуктів зі зруйнованої машинної зали, затоплених автомобілів, АЗС та інфекції зі сміттєзвалищ, кладовищ та скотомогильників. Також там містяться каналізаційні води із затоплених населених пунктів, залишки пестицидів і добрив із затоплених полів. Проте найбільше забруднення несуть мільйони тонн намулу, які винесло з водосховища сильною течією. Намул вже сягнув Очакова. «На знімках з космосу вже видно велику каламутну пляму на воді, це цей намул», — розповідає фахівець зі збереження екосистем з організації «Екодія» Богдан Кученко.

Що робити коли ви опинились в зоні затоплення? Чим небезпечний ботулізм. Що буде після того, як спаде вода? Пояснюємо далі.

Читати далі
+ 162 слів

Платіжний сервіс WayForPay отримав ліцензію

WayForPay пройшов переліцензування Національного банку України. Роботу обіцяють відновити протягом доби. Про це повідомила компанія на своїй сторінці у фейсбуці.

Читати далі
+ 1 слів

ООН допоможе Україні евакуйовувати людей з окупованої частини Херсонщини

ООН має сформувати спеціальні групи у Запоріжжі та Херсоні за умови безпечного проїзду на окуповані території. Нині ООН очікує на надання гарантій безпеки та доступ до окупованих територій від російської сторони.

Читати далі
+ 45 слів

Росіяни обстрілюють місце евакуації в Херсоні

Медійники, які фільмували наслідки російських дій, попали під обстріл в районі Херсона, де триває евакуація. Про це повідомив журналіст Стас Юрченко.

Читати далі
+ 21 слів

Оплатити навчання у школі в Нігерії тепер можна сміттям

Активісти організації «African Cleanup Initiative» з міста Лагос приймають у батьків школярів вторинну сировину, віддають її на переробку, а отримані гроші вносять на рахунок оплати за навчання дітей, повідомляє Reuters.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 6504 новин