Що робити, якщо не хочуть обслуговувати українською? Інструкція від мовного омбудсмена

Конфлікт варто спробувати вирішити на місці, звернутися до адміністратора. Якщо не подіє — зібрати докази (фото, відео) і надіслати скаргу Уповноваженому із захисту державної мови Тарасові Кременю. Про алгоритм дій мовний омбудсмен написав на своїй сторінці у Фейсбуці.

Чому це важливо. Якщо кожен, кого обслуговують російською, щоразу буде просити говорити з ним українською, писати скарги, якщо цього не відбулося, то це може прискорити «українізацію» сфери послуг в Україні.

Детальніше. Отже, як діяти, якщо право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушили:

 1. спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою;
 2. у разі відмови звернутись до керівництва закладу або на «гарячу лінію» установи і ще раз попросити обслуговувати вас українською;
 3. якщо попередній пункт не дав результатів, то потрібно зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео, письмового підтвердження очевидців) та дані закладу (назва, адреса, контакти);
 4. подати скаргу Уповноваженому на поштову адресу: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, або на електронну пошту: skarha@mova-ombudsman.gov.ua, або заповнити відповідну форму на сайті Уповноваженого;
 5.  у скарзі неодмінно потрібно зазначити: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викласти суть звернення: який саме заклад та працівник закладу працівник, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника. Також варто додати докази на підтвердження.

Що ще варто знати про написання скарги? Письмову скаргу слід підписати та вказати дату написання. В електронній скарзі також необхідно вказати електронну адресу, на яку може бути надіслана відповідь. Електронну заяву не потрібно підписувати електронним підписом. Скарги подаються Уповноваженому протягом шести місяців з дня виявлення заявником порушення.

Як поступово перейти на українську? Якщо ви народилися у російськомовній сім’ї чи ростете у російськомовному середовищі, але хочете спілкуватися державною мовою, маємо для вас кілька порад:

 • у налаштуваннях змініть мову свого смартфона та ноутбука / комп’ютера на українську;
 • на сайтах завжди перемикайтеся з російськомовної версії та україномовну;
 • знайдіть групу підтримки — людей, які теж намагаються перейти на українську, спілкуйтеся у їхньому оточенні;
 • старайтеся більше читати, слухати, дивитися україномовного контенту;
 • намагайтеся вести свої соцмережі державною;
 • у спілкуванні з родиною, друзями, однокурсниками, колегами починайте поступово спілкуватися українською.

Фото: pexels.com

Україна збирає Армію дронів для ЗСУ. Можна задонатити гроші або дрони

Проєкт «Армія дронів» включає: систематичну купівлю дронів, їхній ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. Дрони потрібні українським військовим, щоб моніторити всю лінію фронту — майже 2,5 тисячі км.

Читати далі
+ 41 слів

Український борщ — під охороною ЮНЕСКО. Його внесли до списку нематеріальної культурної спадщини

Сьогодні «Культуру приготування українського борщу» внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Читати далі
+ 34 слів

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

Історія кур’єра-суперзірки, адаптація комп’ютерної гри та нова епідемія. Серіальні прем’єри липня 2022

Найпопулярніші стрімінгові сервіси Netflix, HBO та Hulu у липні презентують низку серіальних прем’єр. Серед новинок — пригоди підлітків-бунтарів, кримінальний триллер у стінах психлікарні та життя бізнесмена, який прагне заробити, використовуючи обманні схеми.

Читати далі
+ 92 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів
Що там ще
+ 4409 новин