Оригінал Конституції Пилипа Орлика буде в Україні на День Незалежності

Швеція тимчасово передасть Україні оригінал латиномовної версії Конституції Пилипа Орлика 1710 року. Експонат продемонструють 24 серпня — до 30-ї річниці незалежності України у «Софії Київській».

Чому це важливо. Вперше за 311 років оригінал Конституції Пилипа Орлика потрапить до України.

Детальніше. За дорученням Президента українське МЗС звернулося до Швеції з проханням надати у позику оригінал латиномовної версії Конституції. Дмитро Кулеба зазначив: «Це були вкрай складні переговори, нам пропонували копію, але ми хотіли лише оригінал». Міністр закордонних справ подякував Національному архіву Швеції Riksarkivet, його директорці Карін Острем Іко, швецькій колезі Анн Лінде та українським колегам по Кабміну за можливість представити реліквію українцям та іноземним гостям.

Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що заповідник «Софія Київська» прийме Конституцію Орлика та забезпечить доступ усім охочим. 

Цитата. «Присутність оригіналу Конституції уже у незалежній державі — це ще один крок відновлення нашої історичної тяглості від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки і донині», — написав у свої стрічці Facebook Дмитро Кулеба.

Довідка. Пилип Орлик — перший український гетьман в еміграції. 5 квітня 1710 року в м. Бендерах козацька рада обрала його новим гетьманом. Попри відносно молодий вік, Орлик був однією з найближчих до Івана Мазепи осіб, продовжувачем його справи життя.

Після битви під Полтавою Орлик, його дружина й родичі виїхали у Європу, після чого розпочався багаторічний період еміграційної політичної й дипломатичної діяльності. Найважливішим його писемним доробком вважається Бендерська Конституція, або Конституція Пилипа Орлика, написана у співавторстві з іншими представниками козацької старшини.

Ідеї, висловлені в цьому документі, є наслідком майже тисячоліття політичного розвитку України, свідченням високого рівня самосвідомості нації, рівня її політичної культури, творчого потенціалу.

Оригінал документу написано латиницею, він постійно перебуває у Національному архіві Швеції і раніше ніколи не покидав стін цієї інституції. У своїх останніх листах гетьман стверджував, що ніколи не перестане шукати всіх легальних способів, щоб «заявляти мої права і права моєї нації на Україну», — зазначено у Київському Центральному державному історичному архіві України. 

Фото: galinfo.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Третю успішну трансплантацію легень провели в Україні

Wow
LIKE

У лікарні «Феофанія» медики здійснили одночасно дві операції трансплантацію легень та печінки. Успішна пересадка легень у клініці відбулася вперше, а загалом в Україні це — третя така операція. Про це повідомляє пресслужба лікарні. 

Читати далі
+ 25 слів

Raiffeisen Bank International — міжнародний спонсор війни в Україні

WTF

Цей австрійський банк внесло до переліку спонсорів війни Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Читати далі
+ 59 слів

Словаччина передала чотири винищувачі МіГ-29 Україні

Найближчими тижнями країна передасть решту літаків. Загалом Україна отримає від Словаччини 13 винищувачів радянського виробництва, заявили в міністерстві оборони країни.

Читати далі
+ 10 слів

«Подарунок для Путіна»: 30 мільйонів крон на РСЗВ для України зібрали в Чехії

LIKE

Чеська ініціатива «Подарунок для Путіна» зібрала 30 млн крон (понад 1,2 млн євро) на купівлю реактивної системи залпового вогню RM-70. До постачання, яке планують провести в найближчі тижні, також додадуть 365 ракет. Про це повідомляє видання Ceske Noviny.

Читати далі
+ 25 слів

Парламент Ісландії визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом

«За» проголосувало 48 депутатів парламенту Ісландії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Ісландії на своїй Twitter-сторінці. 

Читати далі
+ 11 слів

Скасувати спільне володіння автівкою можна в «Дії». Мінцифра запускає бета-тестування послуги

Взяти участь у бета-тестуванні можуть одразу дві людини: власник авто та водій, якому шерять авто. Для скасування треба мати «Дія. Підпис» та вже зашерений автомобіль. Про це в телеграмі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Читати далі
+ 40 слів

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів
Що там ще
+ 5872 новин