Оригінал Конституції Пилипа Орлика буде в Україні на День Незалежності

Швеція тимчасово передасть Україні оригінал латиномовної версії Конституції Пилипа Орлика 1710 року. Експонат продемонструють 24 серпня — до 30-ї річниці незалежності України у «Софії Київській».

Чому це важливо. Вперше за 311 років оригінал Конституції Пилипа Орлика потрапить до України.

Детальніше. За дорученням Президента українське МЗС звернулося до Швеції з проханням надати у позику оригінал латиномовної версії Конституції. Дмитро Кулеба зазначив: «Це були вкрай складні переговори, нам пропонували копію, але ми хотіли лише оригінал». Міністр закордонних справ подякував Національному архіву Швеції Riksarkivet, його директорці Карін Острем Іко, швецькій колезі Анн Лінде та українським колегам по Кабміну за можливість представити реліквію українцям та іноземним гостям.

Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що заповідник «Софія Київська» прийме Конституцію Орлика та забезпечить доступ усім охочим. 

Цитата. «Присутність оригіналу Конституції уже у незалежній державі — це ще один крок відновлення нашої історичної тяглості від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки і донині», — написав у свої стрічці Facebook Дмитро Кулеба.

Довідка. Пилип Орлик — перший український гетьман в еміграції. 5 квітня 1710 року в м. Бендерах козацька рада обрала його новим гетьманом. Попри відносно молодий вік, Орлик був однією з найближчих до Івана Мазепи осіб, продовжувачем його справи життя.

Після битви під Полтавою Орлик, його дружина й родичі виїхали у Європу, після чого розпочався багаторічний період еміграційної політичної й дипломатичної діяльності. Найважливішим його писемним доробком вважається Бендерська Конституція, або Конституція Пилипа Орлика, написана у співавторстві з іншими представниками козацької старшини.

Ідеї, висловлені в цьому документі, є наслідком майже тисячоліття політичного розвитку України, свідченням високого рівня самосвідомості нації, рівня її політичної культури, творчого потенціалу.

Оригінал документу написано латиницею, він постійно перебуває у Національному архіві Швеції і раніше ніколи не покидав стін цієї інституції. У своїх останніх листах гетьман стверджував, що ніколи не перестане шукати всіх легальних способів, щоб «заявляти мої права і права моєї нації на Україну», — зазначено у Київському Центральному державному історичному архіві України. 

Фото: galinfo.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів

Австралія передасть Україні зброї на 60 млн доларів. Новини станом на 15:00 19 травня

Уряд Австралії передасть нашій країні нову партію зброї, а громадяни назбирали 60 палет медичної допомоги. Нова партія складається з 14 гусеничних бронетранспортерів М113 та 20 бронемашин Bushmaster. Вартість озброєння — 60 млн доларів.

Читати далі
+ 42 слів

Україна повернеться в усі тимчасово окуповані міста — Зеленський. Головне за ніч та ранок 19 травня

Президент України Володимир Зеленський запевнив усі українські міста, які перебувають під тимчасовою російською окупацією, що Україна повернеться.

Читати далі
+ 23 слів
Що там ще
+ 4224 новин