Протести у Білорусі: звільнення мітингарів, зізнання у фальсифікаціях

Wow
Noo
WTF

У кількох білоруських містах звільнили понад 200 людей, яких затримали на акціях протесту після президентських виборів 9 серпня. Журналісти припускають, що звільняють людей, яких затримали вночі з 9 на 10 серпня та засудили до трьох діб ув’язнення, пише Громадське.

Чому це важливо. Протести у Білорусі супроводжуються жорстокими розгонами, побиттями та затриманнями людей.

Звільнення мітингарів

У Мінську з Центру ізоляції правопорушників вночі 13 серпня звільнили приблизно 100 протестувальників. Також вночі звільняли затриманих у місті Жодино, відпустили приблизно 150 людей. Загалом за три дні (без урахування 12 серпня) влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники думають, що дані можуть бути заниженими.

Зізнання у фальсифікації виборів

Голова дільничної виборчої комісії № 25 у Вітебську Сергій Питаленко підтвердив білоруській службі Радіо Свобода, що переписав протокол виборів президента на своїй дільниці після голосування 9 серпня. За його словами, в першому протоколі дійсно значилася перемога Світлани Тихановської. Але, за словами Питаленка, членів комісії змусили вписати у новий протокол «продиктовані» числа. За його словами, новий протокол підписали не всі члени комісії. А директор школи, де була дільниця, у день виборів написав заяву про звільнення.

Спецборт Повітряно-космічних сил Росії у Білорусі

За даними сервісу Flightradar, який дає змогу у режимі реального часу стежити за літаками у всьому світі, у Білорусі 12 серпня приземлився спецборт Повітряно-космічних сил Росії. Ту-134АК з бортовим номером RA-65690 у середу, 12 серпня, о 9:44 вилетів з військового аеродрому Чкаловський у Московській області РФ, потім Flightradar зафіксував його сигнал в районі населеного пункту Замок в Мінській області Білорусі.

Ту-134АК – літак з салоном підвищеної комфортності на 24 місця і салоном люкс на 13 пасажирів. Борти такого типу, як правило, мають засоби спецзв’язку і призначаються в основному для урядових перевезень. Також VIP-лайнер відрізняється наявністю других дверей з вбудованим трапом для пасажирів.

На ньому літають російські військові рангом не нижче ніж заступники міністра оборони РФ з обслугою. У мережі обговорюють кілька версій щодо цього спецрейсу. За однією з них, борт перекинув російських снайперів, або зброю, яку будуть використовувати проти протестувальників у Білорусі.

Також припускають, що спецрейсом заберуть бойовиків ПВК Вагнера, які раніше прибули у Білорусь групами і одна з яких була затримана. Прихильники третьої версії вважають, що цим спецрейсом Росія виконає обидві згадані задачі.Крім літака з бортовим номером RA-65690, у Мінськ о 11:15 вилетів також інший російський борт з номером RA-65992. Через 3 години другий борт вилетів в зворотному напрямку у Росію.

Затримання українських волонтерів із «Восток SOS»

Білоруські силовики жорстко затримали у Мінську двох громадян України: волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Рєуцький також є журналістом. Міністерство закордонних справ України поки не знає, де саме в Білорусі їх утримують.

Раніше у Білорусі затримали велику кількість журналістів. Хоча 12 серпня, глава МВС країни Юрій Караєв розпорядився не чіпати журналістів, які виконують свою роботу під час антиурядових протестів, крім випадків, коли вони «стають між порушниками і силами правопорядку».

Протести серед військових

Білоруські опозиційні ресурси поширюють відео колишніх військовослужбовців. Останні служили у підрозділах, які зараз залучені до розгонів демонстрантів. Ексвійськові викидають або знищують атрибути військової служби. Так вони висловлюють протест проти насильства з боку силовиків.

Звільнення телеведучих з державних каналів

З державних телеканалів звільнилась низка ведучих через насильство проти демонстрантів. Зокрема, з телеканалу «Білорусь-1» ведучі програм «Макаєнка, 9» Євген Пєрлін, «Доброго ранку, Білорусь!» Віра Каретнікова та Андрій Макайонок, а також військової програми «Арсенал» Володимир Бурко. З телеканалу ОНТ пішла ведуча Ольга Богатиревіч.

Смерть 25-річного затриманого 

У білоруському Гомель у лікарні помер 25-річний Олександр Віхор. Туди його привезли 9 серпня після затримання під час акцій протесту, які почались після виборів президента Білорусі.

За словами матері, в Олександра були проблеми з серцем. Коли він тривалий час перебував у автозаку, що стояв на спеці у черзі до слідчого ізолятора, йому стало погано. «Він не брав участі в акціях. Пішов у неділю на побачення з дівчиною. Його схопили десь у центрі, коли він пересідав на інший транспорт. Він повідомив мені через смс, що його спіймали», — сказала мати Олександра.

Що ще варто знати про протести у Білорусі:

  • Друга ніч протестів у Білорусі: від’їзд Тихановської, коктейлі Молотова та перша смерть. Білоруси продовжують вуличні протести у другу ніч після оприлюднення попередніх результатів виборів. У хід пішли коктейлі Молотова, одна людина загинула. У цей час опозиційна кандидатка Світлана Тихановська, яка за попередніми результатами виборів посіла друге місце, покинула Білорусь і прибула у Литву.
  • Протести у Білорусі після «перемоги» Лукашенка на виборах: сутички з силовиками, військова техніка. У Білорусі напередодні відбулися вибори президента. За попередніми результатами, перемагає чинний президент Олександр Лукашенко. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80,23% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: mil.in.ua

Творець українського майбутнього — В'ячеслав Чорновіл

LIKE

25 березня вшановують пам’ять В’ячеслава Чорновола ー дисидента, політика, журналіста та борця за українську державність. У цей день він потрапив у автокатастрофу, після чого злочинці добили його в автівці, про що свідчили сліди на голові. 

Читати далі
+ 80 слів

37% українці мають родичів або знайомих, які загинули або були поранені — соцопитування

На запитання «Чи маєте Ви родичів або близьких знайомих (військових чи цивільних), які загинули або були поранені внаслідок військових дій чи обстрілів після 24 лютого 2022 року?» 37% респондентів дали ствердну відповідь. Про це йдеться в опитуванні Центру Разумкова.

Читати далі
+ 49 слів

Швеція схвалила надання військової допомоги Україні

 

Серед обіцяного військового обладнання — танки, боєприпаси, артилерійські системи типу Archer і Robot 97. Парламент країни підтримав пропозицію уряду про безкоштовну передачу військової техніки Україні. Про це повідомила пресслужба Риксдагу. 

Читати далі
+ 32 слів

«ПТАХ: вірші, що стали піснями»: артбук Сергія Жадана вийде друком

LIKE

«ПТАХ: вірші, що стали піснями» це проілюстрована збірка віршів Сергія Жадана, які стали основою пісень українських виконавців. Книжка вийде у травні 2023 року у видавництві «Ковчег Україна». Про це повідомляє «Суспільне. Культура». 

Читати далі
+ 113 слів

Україну викреслили зі списку держав, які не протидіють корупції

Сьогодні група держав Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила четвертий проміжний звіт щодо запобігання корупції серед членів парламенту, суддів і прокурорів.

Читати далі
+ 13 слів

Укрзалізниця запустила поїзд Львів — Краматорськ

Потяг №104/103 Львів — Краматорськ буде курсувати через день. Про це у своєму телеграмі повідомила пресслужба Укрзалізниці.

Читати далі
+ 22 слів

Три інженерні машини Dachs та кулемети передала Німеччина для України

У новому пакеті допомоги кулемети, запасні частини для броньованої техніки, дрони та інженерні броньовані машини Dachs. Про це йдеться на сайті Федерального уряду ФРН.

Читати далі
+ 100 слів

Українці можуть безплатно отримати необхідні речі на новій благодійній платформі

Дошку оголошень Sharity.place створили, щоб допомагати українцям, що були змушені покинути свій дім через війну. Про це пише Bazilik Media.

Читати далі
+ 58 слів
Що там ще
+ 5893 новин