Протести у Білорусі після «перемоги» Лукашенка на виборах: сутички з силовиками, військова техніка

Wow
LIKE

У Білорусі напередодні відбулися вибори президента. За попередніми результатами, перемагає чинний президент Олександр Лукашенко. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80,23% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни, пише Громадське.

Чому це важливо. Білоруси виборюють своє право на демократію та чесний вибір президента.

Детальніше. Люди вийшли на вулиці ввечері 9 серпня після оголошення попередніх результатів виборів президента країни. Спостерігачі на виборах заявляють про численні порушення. Альтернативний підрахунок голосів свідчить про перемогу опозиційної кандидатки — Світлани Тихановської. Але за попередніми офіційними результатами виборів вона набрала 9,9%. 

Зібрання людей переросли у сутички з міліціонерами та військовими. Останні застосовують світлошумові гранати, сльозогінний газ і водомети. Протестувальники використовують як зброю сміттєві контейнери, лавки, палиці, каміння, тротуар, скляні пляшки та легкозаймисті рідини. На місцях подій працюють понад 100 слідчих.

У столиці демонстрантів відтісняють із центру міста. В інших містах (Жодіно й Кобрині) спецслужбовці пристають на бік протестувальників: опускають щити та знімають шоломи. 

Постраждалі та поранені через сутички

За інформацією правозахисників, у Мінську внаслідок черепно-мозкової травми загинув один з учасників протестів. Він помер після наїзду на нього спецтранспорту. Медики на місці події не змогли його врятувати. Водночас влада офіційно не повідомляє про постраждалих протестувальників. У лікарнях Мінську перебувають десятки поранених протестувальників.

У Білорусі уже порушили кримінальні справи через масові протести напередодні 9 серпня та насильство до працівників міліції. Організаторам протестів загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі. Влада не повідомляє про кількість затриманих і постраждалих протестувальників. За даними правозахисників, затриманих на акціях уже понад 170.

Позиція Тихановської

Головна опонентка Лукашенка на виборах Світлана Тихановська та її соратники готові до діалогу з чинною владою щодо масових протестів у країні. Про це повідомила координаторка штабу Тихановської Марія Колеснікова.
Тіхановська звернулась до силовиків з вимогою не застосовували насильство проти мирних демонстрантів. «Якщо буде можливість діалогу, ми готові вступити у діалог і намагатися запобігти насильству», — сказала Колеснікова.

Цитата. Президент Володимир Зеленський відреагував на протести незгодних з результатами виборів у Білорусі: «Україна і я особисто вкрай зацікавлені в тому, щоб Білорусь була по-справжньому незалежною і демократичною країною з сильною економікою та стабільними суспільними відносинами. Білорусь — наш найближчий сусід, і тому нам зовсім не байдуже, що там відбувається і що буде з нашими друзями далі», — написав Зеленський на своїй сторінці у Фейсбуці.

Президенти Литви і Польщі Гітанас Науседа і Анджей Дуда звернулися до білоруської влади з закликом поважати демократичні стандарти і не застосовувати силу до учасників масових протестів.

«Як сусіди Білорусі, ми закликаємо білоруську владу повністю визнавати і дотримуватися основоположних демократичних стандартів. Ми закликаємо утриматися від насильства і поважати основні свободи, права людини і громадянські права, включаючи права національних меншин, а також свободу вираження думок», — йдеться у спільній заяві президентів двох країн.

Копайте глибше

  • Світлана Тихановська: як домогосподарка стала головною суперницею Лукашенка (BBC)

Фото:

Петиція про заборону імпорту книжок з РФ набрала 25 тисяч підписів

Документ очікує розгляду глави держави. Тим часом українці продовжують підписувати його. Про це повідомив народний депутат Володимир В‘ятрович.

Читати далі
+ 2 слів

Призовний вік знизили із 27 до 25 років. Що це змінює?

Раніше призову підлягали чоловіки до 27 років, через що не могли бути мобілізовані. Тепер граничний вік знижено до 25. Про прийняття законопроєкту повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Законопроєкт №9281 прийняли в цілому, тепер його має підписати Президент.

Читати далі
+ 11 слів

Військові можуть отримати довшу відпустку та додаткові виплати

У першому читанні Верховна Рада підтримала закон № 9342. Нині він чекає на друге читання, аби його прийняли остаточно. Після ухвалення цього документа військові зможуть отримати 40 днів відпустки під час дії воєнного стану — 30 днів щорічної та 10 днів — за сімейними обставинами.

Читати далі
+ 28 слів

Почали службове розслідування через комбата, який підірвав волонтерську машину

Військовий 215 батальйону 125 бригади на своїй Twitter-сторінці опублікував відео, де видно, як горить машина, з підписом: «Поки ви скидається на тачки, мій поплавлений комбат їх підриває гранатами»

Читати далі
+ 26 слів

Аварійні відключення електроенергії застосували у Києві та деяких областях

30 травня у деяких районах Києва тривають відключення електроенергії. Також без світла — споживачі у Київській, Полтавській, Кіровоградській областях та Одесі. Про це повідомляють у ДТЕК Київські електромережі

Читати далі
+ 32 слів

Гра про українського оператора дронів вже є у Steam. Частину прибутку від продажів передадуть «Повернись живим» та «Армії дронів»

У Steam у дочасному доступі вийшла гра «Death From Above» про українського оператора дронів. Ціна гри — 225 грн, повідомляє команда Steam.

Читати далі
+ 60 слів

Тимчасово непридатні до служби військові отримають доплату 6 тисяч грн

До Ради внесли законопроєкт щодо запровадження доплати у 6000 грн на місяць для військових, які є тимчасово непридатними до служби після поранень і виведені в розпорядження. Про це повідомила народна депутатка України Анастасія Радіна.

Читати далі
+ 8 слів

Тестову версію паркану на російському кордоні показали прикордонники Фінляндії

Чотирьох метрову тестову версію паркану, показала прикордонна охорона Фінляндії. Його збудують на фінсько-російському кордоні. Про це повідомляє фінський телерадіомовник Yle.

Читати далі
+ 24 слів
Що там ще
+ 6412 новин