Тривожні люди навіть від відпочинку відчувають стрес

Підготовка до відпустки для деяких людей стає стресом, а лежати розслаблено на килимку для них — неможливо. Як тільки їх тіло розслабляється, вони відчувають тривогу і стрес, їх пульс прискорюється. Американські вчені провели дослідження і пояснили, в чому справа.

Чому це важливо. Тепер відомо, чому деякі люди буквально не можуть розслабитись, а відпочинок для них стає справжньою каторгою. 

Детальніше. Тривогу, яку викликала релаксація, американські психологи описали ще у 1983 році. В експерименті взяли участь 14 волонтерів (середній вік — 34 роки), які відчували хронічну м’язову напругу. Після медитації та почергового розслаблення і напруження м’язів рівень тривоги збільшився у перших (хто практикував медитацію) на 54%, у других (хто почергово розслабляв і напружував м’язи) — на 31%. 

В іншому дослідженні тривогу, спровоковану релаксацією, відчували від 17% до 53% людей. 

Ці симптоми виникають із різних причин. Деякі люди бояться втратити контроль, інші хвилюються, що їх вважатимуть лінивими, а хтось відчуває дискомфорт, коли потрібно звільнитися від нав’язливих думок, а у нього не виходить.

Професор Мішель Нюман із Університету штату Пенсильванії по-іншому пояснює цей феномен: тривожні люди уникають розслаблення, оскільки контраст із їхнім звичним станом надто високий — це посилює їхній наступний приступ тривоги.

Щоб розслабитись на відпочинку тривожним людям, за словами Ньюмана, потрібно робити це усвідомлено. І пам’ятати, що з першого разу розслабитись без «побічних ефектів» неможливо.

→ Tinder не рятує від тривоги та самотності, а тільки посилює їх. Дослідження американських та корейських вчених показали, що люди із низькою самооцінкою після використання додатку почувають себе іще гірше, а люди із нав’язливими діями чи ідеями почуваються більш самотніми. Автори дослідження виходили із когнітивно-біхевіоральної моделі соціальної тривоги. Вони опитали 269 студентів, які зареєстровані у Tinder.

Користувачі, для яких характерна нав’язлива поведінка чи думки, продовжували свайпати інших користувачів із надією із кимось познайомитись, навіть, якщо це посилювало їх почуття самотності. Так вони швидко прив’язувались до соціальної мережі. Невпевнені у собі користувачі заходили у Tinder частіше від інших, але від цього вони кожного разу почувались гірше. Застосунок посилював їхню тривогу та почуття самотності. 

Порада від антропологині Хелен Фішер — це, зайшовши у додаток, знайти дев’ять цікавих метчів та поспілкуватись із ними. Якщо ні з ким нічого не вийшло — варто повертатись в офлайн. 

Перегляд серіалу «Друзі» зменшує тривожність.  Клінічний психолог The Summit Clinic у Лондоні Марк Хікстер дослідив, що серіал «Друзі» може зменшити рівень тривожності. Хікстер 20 років працював із пацієнтами, які мали підвищену тривожність. І з’ясував, що серіали, які мають багато сезонів, особливо сіткоми, можуть її знизити. У кожному епізоді серіалу, головні герої, жартуючи, успішно вирішують свої проблеми. І це за 30 хвилин. Таким чином «Друзі» стають своєрідною терапією для глядачів, у яких невисокий рівень тривоги. Проте психолог наголошує, що потрібно бути обережним із цим методом: «Віра в ідеалізовану версію світу може змусити затятих глядачів думати, що й їхні проблеми вирішаться так само легко, як проблеми Фіби або Джоуї. Це занадто нереалістичний стандарт».

Фото: Nathan Covley / Pexels

Повітряні сили ЗСУ збили 6 іранських дронів. Головне за ніч і ранок 5 жовтня

Зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил ЗСУ на півдні вночі збили 6 іранських дронів-камікадзе «Shahed-136». Про це повідомляють Повітряні сили ЗСУ.

Читати далі
+ 150 слів

Революція на граніті або Як українські студенти змінили історію

Революція на граніті – це назва протестів в УРСР, які тривали з 2 до 17 жовтня 1990 року. Їхньою основою стала українська молодь — переважно студенти, які влаштували голодування в центрі Києва з низкою вимог до тодішньої влади. Чому це почалося, чого вимагали протестувальники, як це відбувалося та до чого привело?

Читати далі
+ 133 слів

Захід не бачить жодної активності, пов’язаної з ядерним потенціалом Росії – Reuters

«Ми не бачимо жодних індикаторів або дій, які могли б вважатися підозрілими. Діяльність навколо російських стратегічних ядерних сил не виходить за межі звичайних», — заявило агентству Reuters обізнане джерело на умовах анонімності. Про це пише ВВС посилаючись на Reuters.  

Читати далі
+ 45 слів

Чому для України важливо вступити до НАТО

Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО. Чому це так важливо для нас? Що дасть Україні членство в організації?

Читати далі
+ 116 слів

Лукашенко вперше визнав участь Білорусі у війні

«Але ми нікого не вбиваємо», повідомив самопроголошений президент Олександр Лукашенко на нараді з питань воєнної безпеки під час обговорення війни в Україні.

Читати далі
+ 45 слів

окупанти вдарили ракетами поблизу Вознесенська

Сьогодні близько 11:00 росіяни завдали ракетного удару по Вознесенському району на Миколаївщині. Про це повідомляє міська рада Вознесенська. За інформацією цього джерела, поранених серед цивільного населення немає.

Читати далі
+ 28 слів

Російська контрабанда викрала українського зерна на 530 млн доларів

Завдяки супутниковим знімкам та даним морських радіотранспондерів журналісти Associated Press відстежили судна, які вивозили зерно з окупованих територій України до портів Туреччини, Сирії, Лівану та інших країн. Кількість здійснених рейсів перевищує 50. Росія уже продала краденого українського зерна на 530 мільйонів доларів. Про це інформує в новому розслідуванні Associated Press.

Читати далі
+ 29 слів

Мешканців Луганщини просять евакуюватися з міст

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай просить мешканців окупованих територій евакуюватися з міст, аби не постраждати при контрнаступі Збройних сил України. Про це він повідомив у своєму телеграм-каналі.

Читати далі
+ 26 слів
Що там ще
+ 4883 новин