Детальніше. Активісти організації Free Hong Kong Center (Центр вільного Гонконгу) провели акцію «Звільни Гонконг: Акція солідарності». Підтримували учасників протестів у Гонконгу біля будівлі посольства Китайської Народної Республіки.
Пікетувальники вимагають від КНР зокрема звільнити арештованих протестувальників, розслідувати дії силовиків, змінити систему виборів, дозволивши гонконгцям самим обирати весь склад Законодавчої ради та провести перевибори губернатора. Це ті ж вимоги, що й висувають мітингарі у Гонконзі.
Акцію спеціально організували в річницю початку Революції гідності. Протестувальники у Гонконгу надихаються українським Євромайданом, тож пікет влаштували, щоб висловити солідарність із ними. Free Hong Kong Center закликає українську владу підтримати протестувальників Гонконгу.
Контекст. Масові акції протесту тривають у Гонконзі з червня 2019 року. Спочатку протестувальники вимагали скасувати поправку до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Керрі Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило. Згодом протестувальники почали вимагати демократичних реформ, зокрема загального виборчого права (зараз очільника Гонконгу призначає уряд Китаю), розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем.
Довідка. Гонконг — це особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».
⟶ Український ПЕН висловив підтримку протестувальникам у Гонконгу. Український ПЕН (об’єднання письменників) оприлюднив заяву щодо ситуації у Гонконгу. У ній, зокрема, йдеться про те, що організація солідарна з пікетувальниками: «Український ПЕН закликає уряд Гонконгу виконати вимоги народу Гонконгу, поважати демократичність влади та цінності прав людини і демократії. Ми засуджуємо ескалацію жорстокості й насильства проти демонстрантів з боку китайського уряду і закликаємо уряд Китаю дотримуватися міжнародних конвенцій, зокрема, Конвенції ООН з прав дитини, адже під екстрадицію підпадають і неповнолітні».
⟶ 20 листопада у Гонконзі знову відкрилися школи та університети. Після 6-денного вимушеного припинення навчання та закриття освітніх закладів, навчальний процес у Гонконзі відновився. Проте частина мітингувальників продовжують залишатися у стінах Політехнічного університету. Багато з яких — студенти, у тому числі іноземці. Поліцейські погрожують застосувати проти активістів бойові кулі. Раніше біля Гонконгського політехнічного університету поліцейські машини з водометами підійшли до барикад протестувальників, однак відступили, коли останні почали кидати бензинові бомби. Протистояння перекрило тунель, що зв’язував Коулун з островом Гонконг. Броньований автомобіль поліції було підпалено.
Фото: inbusiness.kz