Детальніше. Якщо Іран матиме будь-які проблеми з розшифровкою чорних скриньок, то, за словами міністра доріг і міського розвитку Ірану, попросить інші залучені сторони про допомогу. Також посадовець розповів, що іранська делегація вирушила в Україну, щоб «вивчити документи літака».
Водночас у понеділок, 20 січня, спеціальний представник президента Ірану Мохаммад Есламі на зустрічі з Володимиром Зеленським зазначив, що до України прибуде група іранських фахівців прибуде для ознайомлення з технічними можливостями України для розшифровки «чорних скриньок».
Коментар. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Ірану слід передати «чорні скриньки» збитого українського літака » іншій державі через нестачу необхідного досвіду та технічних можливостей для їхньої розшифровки. За його словами, найкращою країною для аналізу «скриньок» була б Франція.
Довідка. 8 січня в Ірані розбився літак рейсу PS 752 «Тегеран — Київ» авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ). Загинуло 176 осіб, з них 11 українців. Уже 11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив літак МАУ. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових ісламської революції (військова гілка виконавчої влади Ірану).
⟶ Іран оприлюднив звіт розслідування катастрофи літака МАУ. За даними документу, український літак Boeing 737-800 був збитий 8 січня з північного боку двома ракетами класу «земля-повітря» близького радіусу дії Тор-М1 через три хвилини після зльоту.
Літак вилетів із Тегерана о 6:12 ранку за місцевим часом і втратив зв’язок із авіадиспетчером на висоті 2469 метрів. Літак зник із допоміжного радара о 6:15 та з головних систем спостереження о 6:18 ранку.
Вилучений реєстратор польоту і бортовий самописець є «одними з найбільш передових пристроїв у світі». В Ірану немає засобів для декодування цих пристроїв. Французькі та американські агентства з розслідування авіаційних подій відмовилися відправити в Іран необхідне обладнання для розшифровки чорних скриньок.
⟶ Що таке «чорні скриньки» у літаку і навіщо вони потрібні? «Чорні скриньки» — це неформальна назва бортового самописця. Це пристрій, який записує основні параметри польоту, внутрішні показники систем літака, переговори екіпажу. Інформацію з «чорних скриньок» зазвичай використовують, щоб з’ясувати причини аварії та уникнути їхнього повторення у майбутньому.
Насправді «чорна скринька» не чорного кольору і не виглядає як скринька. Це електронний блок у міцному герметичному помаранчевому або червоному корпусі. Має форму кулі або циліндра. Інформацію записують на магнітні носії, наприклад, на металевий дріт або магнітну стрічку. У нових пристроях використовується флеш-пам’ять. Для полегшення пошуку чорних скриньок у них вбудовують радіомаяки, які автоматично вмикаються у разі аварії.
Фото: pexels.com